Bodi sprememba, ki jo želiš videti v svetu

Drugi oktober je svetovni dan nenasilja. Zaznamujemo ga na dan, ko se je leta 1869 rodil Mahatma Gandhi. »Oko za oko in ves svet bo oslepel,« je med drugim dejal ta borec za mir in nenasilje.

Ob tem dnevu so v jeseniški bolnišnici opozorili na nasilje, ki ga pri svojem delu vsak dan doživlja medicinsko osebje, zlasti medicinske sestre in zdravstveni tehniki, torej tisti ''v prvi liniji''. Ena od medicinskih sester je pripovedovala o verbalnem nasilju, ko se pacienti in njihovi svojci tako v živo kot po telefonu znašajo nad nič krivim osebjem bolnišnice. Kričijo, žalijo, celo grozijo. Govorila je o strahu medicinskih sester, ki v nočni izmeni ne vedo, ali bo kdo od pacientov postal agresiven. O preobremenjenosti in pomanjkanju medicinskih sester, ki so zdaj deležne še žaljivk ...

Da se nestrpnost z ulic seli v bolnišnice, ugotavlja tudi vodstvo jeseniške bolnišnice, kjer so v letošnjem letu zabeležili za četrtino več nasilnih ravnanj nad osebjem kot v enakem obdobju lani. Tudi zato bodo za zaposlene v prihodnje organizirali delavnice, na katerih jih bodo učili komunikacijskih veščin, deeskalacijskih tehnik, ki so namenjene umiritvi agresivnega vedenja, pa tudi osnov samoobrambe.

V zadnjem letu in pol, ko smo že vsi utrujeni od boja z epidemijo, izčrpani od omejitev, negotovosti, strahu, ko smo vsi pod pritiskom, iz marsikoga izbruhnejo najslabše lastnosti. Jeza, agresija, nestrpnost. Ne le nad osebjem v bolnišnicah, temveč tudi v trgovskih centrih, na bencinskih črpalkah ...

Nekateri posamezniki svoje nestrinjanje z epidemiološkimi ukrepi stresajo nad tistimi, ki za razmere niso prav nič krivi. Jezo nad sistemom usmerijo na posameznike … Res je, pogosto je vzrok za to njihova stiska, strah, negotovost, občutek prikrajšanosti, a to ni opravičilo za nesprejemljivo ravnanje.

Če smo še na začetku prvega vala koronavirusa naivno mislili, da nas bo epidemija združila, da bomo iz situacije izšli boljši ljudje in bo svet postal svetlejši prostor, iz meseca v mesec postaja bolj jasno, da se to ni zgodilo. Izčrpavajoči boj z epidemijo nas je le še bolj razdelil, postali smo nestrpnejši, agresivnejši, le še bolj – razcepljeni.

Tudi zato so pozivi k nenasilju, ki so ob svetovnem dnevu prihajali iz različnih ustanov, tudi jeseniške bolnišnice, še kako pomembni.

A vsakdo mora začeti pri sebi. Gandhi je rekel: »Bodi sprememba, ki jo želiš videti v svetu.«

Če želiš spremeniti svet, najprej spremeni sebe.