Vizualizacija prihodnje brvi čez reko Savo, ki bo pri Knjižnici Medvode povezala Medvode s Pirniškim poljem in omogočila kolesarjenje vse do meje s sosednjo mestno občino Ljubljana. Do 20. oktobra je odprto javno naročilo, s katerim občina išče izvajalca, ki bo zgradil kolesarsko povezavo Medvode–Ljubljana in brv čez reko Savo. / Foto: arhiv Občine Medvode

Smer trajnostne mobilnosti

V Medvodah so predstavili že izvedene in načrtovane trajne ukrepe trajnostne mobilnosti v občini.

Medvode – Medvode so vsako leto ena najaktivnejših občin ob Evropskem tednu mobilnosti. Tako je bilo tudi letos.

Veliko so hodili, kolesarili, se rekreirali na prostem, potekali so novi projekti, ki niso vsebovali druženj večjega števila ljudi ... Pripravili so tudi srečanje, na katerem so Nejc Smole, župan Občine Medvode, Katja Gomboši Telban, svetovalka župana za investicije in evropske projekte, in Gregor Rozman, lokalni koordinator Evropskega tedna mobilnosti v Medvodah predstavili trajne ukrepe trajnostne mobilnosti v občini. Poudarek je bil na aktualnih dogodkih Evropskega tedna mobilnosti v Medvodah, velikem evropskem projektu kolesarske poti med Medvodami in Ljubljano ter drugih trajnih ukrepih trajnostne mobilnosti. Kot so dejali, je bilo v tej smeri narejenih že kar nekaj korakov. »Občina Medvode je v začetku leta 2017 sprejela celostno prometno strategijo, in sicer kot ena prvih občin v državi. Oblikovali smo cilje in prioritetne stebre, ki določajo ključna področja ukrepanja in tudi konkretne ukrepe. V Medvodah prepoznamo šest stebrov trajnostne mobilnosti: izboljšanje varnosti za pešce in kolesarje, izvajamo ukrepe, ki se nanašajo na izboljšanje kolesarskih povezav, pomemben je dobro delujoč javni potniški promet, omejevanje in nadzor parkiranja, umirjanje in omejevanje prometa v središču mesta in povezave za tranzitni promet zunaj središč ter ustvarjanje primernih pogojev za razvoj turizma in gospodarstva,« je pojasnila Katja Gomboši Telban. V nadaljevanju je predstavila nekatere že izvedene projekte, ki so v zadnjih petih letih sledili ukrepom trajnostne mobilnosti, med katerimi so rekonstrukcije cest, pločniki, kolesarske steze, javna razsvetljava, avtobusna postajališča, ureditev parkovnih površin ... S področja trajnostne mobilnosti imajo v načrtu še kar nekaj ukrepov. »V ospredje bi postavil krožišče pri Osnovni šoli Simona Jenka Smlednik, ki bo tudi vstopna točka v Dragočajno in v vas Smlednik. Pred nami je tudi rekonstrukcija ceste Seničica–Malenšek. Tam načrtujemo tudi gradnjo pločnika v celotni dolžini. Velik projekt je kolesarska povezava med Medvodami in Ljubljano v dolžini več kot šest kilometrov. To bo eden osrednjih projektov tega mandata, največji po izgradnji tržnice v centru Medvod. Je prvi del še večje ambicije, ki je s kolesarsko potjo povezati Medvode proti Škofji Loki. Spodbujamo tudi k uporabi javnega potniškega prometa. Občina Medvode ima kar tri linije mestnega potniškega prometa (15, 25 in 30), za katere letos namenjamo 370 tisoč evrov za subvencijo prevozov. Poudariti velja tudi projekt Prostofer,« pa je povedal župan Nejc Smole.

Gomboši Telbanova je še dodala, da bodo dela vsekakor nadaljevali in da je postavljenih ukrepov še kar nekaj. Cilj je trajnostno mobilno, varno za pešce in kolesarje.