Notranji minister Aleš Hojs bi v Sloveniji sprejel do 200 tisoč beguncev iz Ukrajine. / Foto: Tina Dokl

Priprave na sprejem beguncev iz Ukrajine

Slovenija bi lahko sprejela do 200 tisoč beguncev

Slovenija lahko v tem trenutku v pomoč Ukrajini zagotovi prostor za do 200 tisoč beguncev, je povedal notranji minister Aleš Hojs, ki je poudaril, da bomo za begunce, ki prihajajo iz naše neposredne bližine, skušali v polni meri poskrbeti. Tristo mest za begunce je že pripravljenih v Logatcu. V minulih dneh jih je k nam že prišlo 68. Namero Slovenije, da sprejme ukrajinske begunce, pozdravljajo tudi politične stranke, a nekatere so skeptične, da lahko sprejmemo tako visoko število, prav tako so v opoziciji opozorili, da je vlada dvolična, saj do beguncev iz Afganistana in Sirije bi bila tako odprta.

Vlada je v sredo že vzpostavila klicni center, kjer bodo strokovnjaki z različnih področij nudili informacije o pomoči, ki jo Slovenija nudi državljanom iz Ukrajine. Za klice iz Slovenije je na voljo brezplačna telefonska številka 080 41 42, medtem ko je za klice iz tujine na voljo telefonska številka +386 1478 7530. Klicni center bo deloval vse dni v tednu od 8. do 18. ure.

Enotni v obsodbi agresije

Premier Janez Janša je zaradi dogajanja v Ukrajini sklical sejo sveta za nacionalno varnost. Obravnavali so gospodarske in finančne posledice agresije ter gospodarskih sankcij zoper Rusijo. Po srečanju so vsi udeleženci, tudi predsednik največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec, poudarili enotnost Slovenije v obsodbi agresije.

Ukrepi proti Rusiji

Po besedah zunanjega ministra Anžeta Logarja je EU proti Rusiji sprejela »najhujši paket sankcij«, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Zaradi ruske invazije na Ukrajino je vlada prepovedala uporabo slovenskega zračnega prostora letalom, ki so registrirana v Rusiji, in operatorjem s sedežem v Rusiji, ki jim je licenco izdal pristojni ruski organ. Rusija v Sloveniji tudi nima več častnih konzulov.

Vojaška in humanitarna pomoč

Slovenija bo Ukrajini namenila vojaško pomoč v obliki pušk, streliva in čelad, je dejal minister za obrambo Matej Tonin. O količinah minister ni želel govoriti, je pa pojasnil, da je Slovenija to pomoč že odposlala.

Slovenija bo prebivalcem Ukrajine namenila tudi 1,1 milijona evrov humanitarne pomoči. Pomoč bo Slovenija zagotovila prek Urada ZN za usklajevanje humanitarnih aktivnosti, Urada Visokega komisarja za begunce, Caritas Internationalis in Mednarodnega odbora Rdečega križa. Sredstva za pomoč Ukrajincem zbirajo Slovenska karitas, Rdeči križ Slovenije in Unicef.

Pahor se je opravičil izbrisanim

Predsednik Pahor je v petek, 25. februarja, v predsedniški palači sprejel predstavnike izbrisanih in se jim v svojem in v imenu države opravičil za izbris iz registra stalnega prebivalstva pred tridesetimi leti. Jasno je povedal, da je bil izbris prebivalcev iz registra, med njimi 5360 otrok, »samovoljno in nepravično dejanje, bilo je nezakonito, neustavno in diskriminatorno ter je pomenilo kršitev človekovih pravic«. Ob tem je dodal, da globoko obžaluje izgube, ki so jih zaradi izbrisa utrpeli v odnosih z najdražjimi, v premoženju in priložnostih, ki bi njihovo življenje lahko obrnile v lepšo in boljšo smer. »Danes za izbris prevzemamo tudi moralno odgovornost in ga privzemamo v kolektivni zgodovinski spomin,« je med drugim še dejal Pahor in si zaželel, da se kaj takega ne bi nikdar več zgodilo. Zbrane v predsedniški palači je nagovoril tudi predsednik Civilne iniciative izbrisanih aktivistov Irfan Beširović. Opravičilo države po njegovih besedah pomeni priznanje izbrisa in njegove posledice. Hkrati pa je opozoril, da vse krivice še niso odpravljene in da v Sloveniji še živijo izbrisani brez urejenega statusa.

Odprli najsodobnejše laboratorijske prostore

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je 1. marca odprl nove, najsodobnejše laboratorijske prostore v državi. Na 3700 kvadratnih metrov novih dodatnih prostorov bo delovalo več kot 240 laboratorijskih strokovnjakov. Z novo in sodobnejšo laboratorijsko opremo pa bodo obravnave bolnikov učinkovitejše. Ministrstvo za zdravje je v projekt vložilo 14 milijonov evrov za gradbena dela, 2,9 milijona evrov za nakup laboratorijskih analitskih sistemov in še dodatnih 2,7 milijona evrov za specialno laboratorijsko opremo.

Slovenska Wikipedija beleži dvajset let obstoja

Slovenska različica spletne enciklopedije Wikipedija je 26. februarja praznovala 20-letnico. Do danes je bilo na njej objavljenih že več kot 175 tisoč člankov.