Pogodbo so podpisali direktorica Direkcije RS za infrastrukturo Ljiljana Herga in predstavniki izvajalcev del Anton Žagar, Blaž Miklavčič in Aleksander Schara.

Postajo bodo posodobili

S podpisom pogodbe v vrednosti osemnajst milijonov evrov za izvedbo nadgradnje železniške postaje se v Domžalah začenja ena bolj pričakovanih investicij države v tem mestu.

Domžale – Minuli teden so predstavniki Direkcije RS za infrastrukturo in treh izbranih izvajalcev (SŽ – ŽGP, Garnol in GH Holding) podpisali težko pričakovano gradbeno pogodbo za izvedbo nadgradnje železniške postaje Domžale. Ta je sedaj v slabem stanju in Domžalam vse prej kot v ponos, prav tako so železniški tiri nevarni, saj jih pešci – večinoma so to učenci osnovne šole, ki stoji v neposredni bližini – prečkajo brez zaščite, kar pa se bo v enem letu spremenilo.

Obnova bo končana julija prihodnje leto

Kot je na slavnostnem dogodku povedal vodja Sektorja za investicije v železnice in vodja projekta mag. Dejan Jurkovič, bodo v sklopu investicije nadgradili železniške tire, razširili obstoječi peron in zgradili dva nova bočna perona, ki bosta prijazna gibalno oviranim, zgradili bodo podhod za pešce, ki bo povezal Roško in Kolodvorsko cesto, prenovili bodo samo postajno stavbo, namestili protihrupno ograjo, uredili dostop in obračališče za avtobuse, parkirišče in kolesarnico, namestili nove signalnovarnostne naprave, nagradili telekomunikacijske in elektroinštalacijske naprave, vključno s sistemom za obveščanje potnikov. »Po pridobitvi bančnih garancij in uvedbi v delo se bodo gradbena dela začela v juliju, trajala pa bodo dvanajst mesecev. Železniški promet v tem času ne bo bistveno moten; razen zapor postaje ob koncih tedna bo promet tekel nemoteno. Vrednost investicije je približno 18 milijonov evrov, od tega je sedem milijonov nepovratnih evropskih sredstev,« je še povedal Jurkovič in dodal, da je denar za to investicijo v državnem proračunu zagotovljen.

Ena bolj pomembnih prog v Sloveniji

Da gre za eno najbolj pomembnih, prometnih in za Slovenske železnice tudi najbolj ekonomičnih železniških prog v Sloveniji, ki si zasluži tudi urejene postaje, je poudaril tudi dosedanji prometni minister Jernej Vrtovec. »Leta 1891 se je prvi vlak zapeljal po progi iz Ljubljane do Kamnika mimo Domžal. Železniška proga je dala Domžalam novo življenje. Danes na tej postaji vstopa in izstopa veliko ljudi in ravno zato si Domžalčani zaslužijo novo, moderno postajo. Upam si trditi, da je na progi Ljubljana–Kamnik to v vseh 120 letih največja investicija, na kar sem res ponosen, in prepričan sem, da se bodo občani in tudi krajani iz okoliških občin sedaj še lažje odločali za vožnjo z vlakom,« je dejal Vrtovec.

Skorajšnjega začetka del so zagotovo najbolj veseli na Občini Domžale – ker bodo dobili sodobno in nadgrajeno postajo in tudi zato, ker jim v projekt ne bo treba vložiti občinskega denarja. »Za Domžale bo ta projekt gotovo ena večjih stvari, ki se nam je zgodila v zadnjih letih. Veselimo se predvsem podhoda in drugih ukrepov, ki bodo povečali varnost na tem območju,« je med drugim dodal župan Toni Dragar, ki pa je bil mnogo manj optimističen v zvezi z gradnjo drugega tira mimo Domžal. Čeprav so predstavniki države zatrjevali, da umeščanje projekta v prostor poteka brez težav in da bi se dela lahko začela v petih letih, domžalski župan drugega železniškega tira ne pričakuje prej kot leta 2050.