Očistili so severno obalo jezera, pot na Vogar in okolico tamkajšnje koče ter ob pešpoti med Ribčevim Lazom in Staro Fužino pobirali smeti.

Mladi Belgijci v Bohinju

Tudi letos v Bohinj prihajajo skupine tabornikov iz tujine, ki kot prostovoljci priskočijo na pomoč lokalni skupnosti pri urejanju okolice. V treh tednih se je zvrstilo okoli sto petdeset mladih Belgijcev, ki so v Bohinj prišli v sklopu sodelovanja z Zvezo tabornikov Slovenije.

»Najbolj me je presenetilo, ko sem videl, koliko je v Bohinju turistov, a zdaj vem, da jih je toliko zato, ker je Bohinj eden najlepših krajev v Sloveniji.«

Stara Fužina – Gosti jih Triglavski narodni park, ki je konec tedna dvema skupina mladih v zahvalo podelil certifikate, ki jih bodo spominjali na trenutke, preživete v Triglavskem narodnem parku (TNP) in Bohinju.

Gre za tabornike iz tujine, ki se povežejo z Zvezo tabornikov Slovenije, že pred svojim prihodom v Bohinj pa izrazijo željo, da bi s svojim prostovoljnim delom prispevali k skupnosti, je pojasnila vodja Centra Triglavskega narodnega parka Bohinj Ana Marija Kunstelj. »V javnem zavodu Triglavski narodni park skupaj s taborniki, Občino Bohinj in Krajevno skupnostjo Stara Fužina - Studor najdemo najprimernejša dela, ki jih te skupine lahko opravijo ter so povezana z ohranjanjem narave in urejanjem okolja.«

Odnesli več kot sto kilogramov smeti

Tako so čistili okolico Bohinjskega jezera in samo na severni obali pobrali več kot sto kilogramov smeti! Očistili so planinsko pot na Vogar, okolico tamkajšnje koče in obe razgledni mesti. Ob pešpoti iz Ribčevega Laza do Stare Fužine so pobirali smeti, skupine, ki so v Bohinju bivale prvi teden, pa so ob potoku Ribnica odstranjevale japonski dresnik.

»Ker so s svojo pomočjo občutno prispevali k urejenosti Bohinja in Triglavskega narodnega parka, smo jim v zameno omogočili različna doživetja, na primer vožnjo s turistično ladjico po Bohinjskem jezeru, ogled korit Mostnice in podobno. Večinoma so bili navdušeni nad okoljem, v katerem so bivali in so ga pomagali urejati. Prav tako se zavedajo, da so prispevali k varovanju narave. Za svoje poti po Bohinju so uporabljali organiziran javni prevoz in s tem dodatno dokazali svojo trajnostno naravnanost,« je še povedala Ana Marija Kunstelj.

Presenečen nad lepoto pokrajine

»Vreme je bilo lepo, pokrajina je neverjetna. Veliko zanimivih srečanj je za nami in tudi delo je bilo zelo pestro. Vmes smo imeli čas za pohode, vožnjo s kanuji in podobne zanimivosti. Najbolj me je presenetilo, ko sem videl, koliko je v Bohinju turistov,« je vtise strnil Guillaume Fery, član belgijske organizacije Taborniki iz Cineya. »A zdaj vem, da jih je toliko zato, ker je Bohinj eden najlepših krajev v Sloveniji,« je dejal.

Direktor TNP Tit Potočnik je ob podelitvi zahval izrazil zadovoljstvo nad posamezniki in skupinami, ki ponudijo svoj čas in energijo za skupno dobro, župan Bohinja Jože Sodja pa, da je prisotnost tabornikov iz tujine eden od dokazov, da mladi našo državo vidijo kot lepo in privlačno in jo kot tako želijo še naprej ohranjati. »Upamo, da se bodo v Bohinj še vrnili, morda ko bodo starejši in bodo s seboj pripeljali tudi svoje družine.«