Šenkova hiša / Foto: Alenka Brun

Priznanje za Šenkovo hišo

Na mednarodnem arhitekturnem natečaju Konstruktivne Alpe je slovenski projekt Šenkova hiša s Šenkove domačije na Jezerskem prejel posebno priznanje.

Prenova pomeni ohranjanje arhitekture naših prednikov za nove rodove.

Jezersko – Švica in Kneževina Lihtenštajn sta nedavno že šestič podelili mednarodno arhitekturno nagrado konstruktivne Alpe (Constructive Alps) za trajnostno prenovo in gradnjo v Alpah. Žirija je med 240 prijavljenimi projekti iz sedmih držav enajst projektov prepoznala kot izjemne.

Štirje projekti si delijo prva tri mesta in petdeset tisoč evrov denarne nagrade. Zmaga je ostala v Švici, druga nagrada je šla Francozom in Italijanom, tretja pa v Avstrijo, prenovljenemu gorskemu gostišču Falkenhütte, ki se neopazno zlije z visokogorsko pokrajino. Gostišče Falkenhütte je že drugič postalo tudi najbolj priljubljen projekt po izboru javnosti. Arhitekti, ki so zasnovali nagrajene objekte, so posebno pozornost namenili naravnim virom in gradbeni tradiciji alpskega prostora. Zgradbe ponazarjajo moč arhitekture, ki združuje estetiko in trajnost, zavzamejo malo zemljišča, uporabljajo trajnostne gradbene materiale in zmanjšujejo stroške energije, v nekaterih primerih celo pokrivajo lastne potrebe po energiji.

Med nominiranimi projekti so bili tudi trije slovenski: Hotel Bohinj in brv na Rju, oba iz Bohinja, ter Šenkova hiša z Zgornjega Jezerskega, ki je prejela posebno priznanje. Gre za izrazito nadpovprečno trajnosten objekt, ki s svojim videzom deluje mogočno in daje pečat Šenkovi domačiji ter celotni veduti Kamniško-Savinjskih Alp, pod katerimi stoji. Prenova pomeni ohranjanje arhitekture naših prednikov za nove rodove.