Da so po desetletjih čakanja vendarle dočakali začetek gradnje blejske južne obvoznice, na Bledu opozarjajo tudi veliki plakati, na katerih je zapisano: "Imamo jo!" / Foto: Gorazd Kavčič

Izpolnjeni vsi pogoji za začetek gradnje

Po desetletjih čakanja so bili pred kratkim izpolnjeni vsi pogoji za začetek gradnje težko pričakovane blejske južne obvoznice, ki bo bistveno razbremenila prometne tokove na Bledu in olajšala dostop do Bohinja.

Bled – Kot smo že poročali, je gradbeno dovoljenje za prvo fazo blejske južne obvoznice, ki ga je Upravna enota Radovljica izdala že aprila letos, postalo pravnomočno. Da je do tega prišlo šele po slabih šestih mesecih, je kriva pritožba, ki jo je podal eden od lastnikov zem­ljišč, s katerim so sklenili soglasje in zaplet uspešno rešili. Za začetek gradnje južne razbremenilne ceste, ki jo na Bledu in v Bohinju čakajo že desetletja, so tako izpolnjeni vsi pogoji. »Mislim, da je to za večino Blejcev in Bohinjcev eden najsrečnejših dni v zadnjih desetletjih, saj se bo končno rešil problem dveh kilometrov državne ceste ob sami obali Blejskega jezera,« je ob tem poudaril blejski župan Janez Fajfar.

Kot je na novinarski konferenci pojasnil direktor blejske občinske uprave Robert Klinar, bodo gradbena dela lahko stekla še letos. Dodal je, da je bil izvajalec za gradnjo prve faze že izbran in da je Občina Bled pogodbo z njim že podpisala, Direkcija RS za infrastrukturo pa je za podpis čakala le še na pravnomočnost gradbenega dovoljenja. Rok za dokončanje del je 19 mesecev od uvedbe v delo, za 6,4 milijona evrov pa jih bo izvedla Gorenjska gradbena družba.

Prva faza blejske obvoznice bo obsegala rekonstrukcijo krajšega odseka regionalne ceste Lesce–Bled z rekonstrukcijo križišča na Betinu. V sklopu del so predvideni novogradnja spiralnega dvopasovnega krožnega križišča, premostitveni objekt z regulacijo potoka Rečica, podhod za pešce in kolesarje pod krožiščem, protihrupna zaščita ter komunalna in krajinska ureditev.

Po prvi fazi sta predvideni še druga in tretja faza. Druga faza, za katero so po Klinarjevih besedah odkupljena vsa zemljišča razen dveh, pri katerih še usklajujejo projektantske rešitve, obsega traso od odkopa do predora Straža, tretja pa cesto čez Mlinsko polje. V Mlinem so letos izvedli predstavitev idejne zasnove skupaj z omilitvenimi ukrepi. »Verjamem, da smo našli najboljšo rešitev za vse prebivalce tudi na Mlinem, in večinoma se z njo strinjajo,« je dejal Klinar, ki meni, da je celotna obvoznica v primeru, da ne bo dodatnih zapletov in bodo z državo delali složno, lahko zgrajena v naslednjih petih letih. Klinar ob tem še upa, da gradnja predvsem v poletni turistični sezoni ne bo povzročala še dodatnih prometnih zastojev. »Zato je zelo pomembno, da začnemo graditi čim prej in bodo lahko obvozi poleti ustrezno urejeni in ne bodo ovirali prometa.«

Kot je še pojasnil župan Fajfar, bo po izgradnji obvoznice dostop do Bohinjske Bele v blejski občini in Bohinja precej lažji. »Poleg tega se bo lahko uredil mirujoči promet na Bledu in razbremenila jezerska skleda. Kar pa je tudi pomembno: uredilo se bo lahko tudi komunalno omrežje, saj pod obstoječo cesto teče glavni mešani kanal, ki pa ga, dokler se ta cesta ne zapre, zelo težko urejamo,« je dodal Fajfar, ki pravi, da je, kar pomni, obvoznica glava tema razprav. »Velikokrat smo bili tik pred koncem oziroma tik pred začetkom gradnje, a so nam določene strukture to preprečile, sedaj pa res imamo vsa dovoljenja, da dela lahko stečejo,« je še poudaril.

Celotna južna razbremenilna cesta bo sicer dolga dobre tri kilometre, z njo pa bo vzpostavljena dobra cestna povezava med krožiščem na Betinskem klancu in priključkom na obstoječo regionalno cesto za Pristavo na koncu Bleda v smeri proti Bohinju. Vrednost projekta je ocenjena na 27 milijonov evrov.