Poklic vulkanizerja je predstavil Anže Pipan, vulkanizer iz Vogelj, ki deluje v Šenčurju. / Foto: Maša Likosar

Obrtniške poklice želijo približati mladim

V želji, da bi obrtniške poklice približali mladim, je Društvo obrtnikov in podjetnikov občine Šenčur na Osnovni šoli Šenčur pripravilo predstavitev obrtniških poklicev.

Otrokom in njihovim staršem so se predstavili obrtniki, ki delujejo oziroma živijo v šenčurski občini: računovodja, davčni svetovalec, mizar, kozmetik, arhitekt, avtomehanik-avtoserviser, vzdrževalec pnevmatik-vulkanizer, elektroinštalater, kuhar, natakar in pek.

Šenčur – Mladi obrtniških poklicev ne poznajo ali pa jih vrednotijo kot nekoliko manjvredne, opaža Aleksander Gorečan, predsednik Društva obrtnikov in podjetnikov občine Šenčur, po poklicu slikopleskar. »To miselnost bi radi spremenili in dokazali, da tudi v obrtniških poklicih lahko uspeš in od tega dobro živiš,« je poudaril. Pred dnevi so se zato na šenčurski osnovni šoli otrokom zadnje triade in njihovim staršem predstavili obrtniki, ki delujejo oziroma živijo v šenčurski občini: računovodja, davčni svetovalec, mizar, kozmetik, arhitekt, avtomehanik-avtoserviser, vzdrževalec pnevmatik-vulkanizer, elektroinštalater, kuhar, natakar in pek. »Ti poklici so danes vedno bolj iskani in cenjeni, vsi se srečujemo s pomanjkanjem kadra, k temu pa pristopamo na različne načine, delavce najpogosteje iščemo skozi poznanstva in po priporočilih,« je dodal Gorečan.

Najmanj zanimanja za poklic vulkanizerja

Kot je pojasnila Mateja Potočnik Poljanšek, psihologinja na OŠ Šenčur, so otroci med dvajsetimi poklici sami izbrali tiste, ki jih želijo spoznati. »Za dva predlagana poklica žal ni bilo nobenega interesa, in sicer za poklic slikopleskarja in vrtnarja. Največ zanimanja je požel poklic arhitekta, med izbranimi pa najmanj poklic vulkanizerja,« je povedala in dodala, da se od 40 do 45 odstotkov učencev še vedno odloči za gimnazijske programe, preostali večinoma za tehniške programe, le peščica za poklicne. »Otroke spodbujamo, da spoznajo čim več različnih poklicev, saj pogosto niti ne vedo, s čim se ukvarjajo in kaj vse obsega njegovo delo. Pri tem imajo pomembno vlogo tudi starši, ki svoje otroke usmerjajo na karierni poti,« je dejala.

Če se ne boš učil ...

Predstavitve se je udeležila tudi Katja Frančiška Jenko, vodja obrtnega registra in svetovalka za podjetja na Območni obrtno-podjetniški zbornici Kranj, ki je pozdravila prizadevanja šenčurskega društva. »Nekoč je bila zakoreninjena misel, da če boš hodil v šolo in se učil, ti ne bo treba veliko delati, imel pa boš veliko denarja. Ta miselnost je v veliki meri vplivala na upad obrtniških poklicev, ki so danes kadrovsko precej podhranjeni, zlasti na področju gostinstva, gradbeništva, premalo delavcev je med orodjarji, kovinarji in električarji. Tovrstne predstavitve imajo zato pomembno vlogo, da se to prepričanje spremeni,« meni Jenkova, in še: »Zavedati se moramo, da pri obrtniških poklicih danes ne gre več le za težaško delo, saj je tudi tu prisotna visoka tehnologija, ki je močno napredovala in spremenila ter olajšala delo obrtnikov.«

»Zanimata me poklica kozmetik in pek«

Učenki osmega razreda Ema Poljanšek z Luž in Zoja Perčič z Olševka vseh obrtniških poklicev ne poznata. »Zanimata me poklic kozmetik in pek, rada bi izvedela, kje dobijo sestavine in recepte, kje si priskrbijo delovne prostore in koliko ur na dan delajo,« je dejala Ema. Zoja pa je pojasnila: »Bolje želim spoznati poklic arhitekta in natakarja. Rada bi izvedela, od kod arhitektom ideje in kako lahko natakarji nesejo toliko krožnikov naenkrat.«