Boris Kuburič, Milan Krsnik in Marina Bohinc / Foto: Aleš Ahčin

Bil je Radio Tržič

Ob 60. obletnici prvega oddajanja tržiškega lokalnega radia se je v Knjižnici Toneta Pretnarja na domoznanskem večeru zbralo kar nekaj prvih ustvarjalcev Radia Tržič, ki so delili svoje misli in anekdote o začetkih radijskega ustvarjanja.

Tržič – V torek, 29. novembra, je minilo 60 let, odkar se je prvič oglasil tržiški lokalni radio, in obletnici primerno so v Knjižnici Toneta Pretnarja pripravili domoznanski večer, imenovan Bil je Radio Tržič. Nejc Perko in Boris Kuburič sta poslušalce s pomočjo posebnih gostov, prvih ustvarjalcev tržiškega radijskega programa, popeljala po časovnici vse od prvega oddajanja tržiškega radia pa do trenutka, ko se je ta preimenoval v Radio Gorenc.

Svoje spomine je najprej delila Marina Bohinc, ki je na Radiu Tržič delovala kot napovedovalka. »Pot sem začela kot amaterska igralka, zato sem bila vajena nastopanja in govor pred mikrofonom mi ni predstavljal težav. Dejanske avdicije sploh nisem imela, šla sem poskusit in to je bilo to,« je pojasnila Marina in se nostalgično spominjala prvih oddaj, ki so bile po njenih besedah velika improvizacija. Po drugi strani pa je Maja Gradišar svojo napovedovalsko pot na radiu začela z avdicijo. Poudarila je, da je bila napovedovalska kariera njena velika želja že iz otroštva in zadnjo soboto v avgustu leta 1971 se je končno opogumila in odšla na avdicijo. »Ocenjevala me je stroga komisija, takratni odgovorni urednik Štefan Brezavšček, Miloš Babič ter še dva druga. Ko sem prebrala neki odlomek, so bili navdušeni, zapolnila sem prazen prostor in že v torek nastopila v živo,« je svoje začetke na radiu strnila Maja. Tržiški radio se je sčasoma začel vse bolj razširjati, posledično pa se je začela spreminjati tudi pestrost programa. Radio so zaznamovale športne, kulturne, tematske, otroške, mladinske in pionirske oddaje. Pionirske je upravljala predvsem Nuša Hafner, ki je imela pri ustvarjanju oddaj popolno svobodo. »Lahko sem se izmislila, kar sem želela, in o tem govorila. Pionirske organizacije so bile takrat zelo močne, dogodkov je bilo veliko in materiala mi ni nikoli zmanjkalo,« je temo pionirskih oddaj načela Nuša.

Moški del gostov pa je spregovoril o bolj tehnični plati dela na radiu. Milan Krsnik je poslušalce spomnil na prve oddajnike in na metode dela, ki so obsegale upravljanje gramofonov, Janez Kikel je zbranim predal nekaj anekdot oteženega snemanja na terenu, Dušan Bodlaj, ki se je radiu pridružil v 80. letih, pa je pojasnil takratno delo tonskega tehnika. »Ves material je bilo treba pripraviti vnaprej. Razdelil sem ga na kupe, pripravil vse magnetofonske trakove, jih označil z listki ter nato budno spremljal, kdaj je treba prižgati glasbo,« je povedal Bodlaj. Svoje misli, anekdote in spomine ustvarjanja radijskega programa pa so delili tudi Jekica Gaber, Bojan Veselinovič, Slavka Remic ter Vera Premrl, pomembni obrazi, ki so pripomogli k vzponu in rasti tržiškega lokalnega radia.