Direktor knjižnice A. T. Linharta Marko Zupanc, Majda Odar, vodja informacijsko-izobraževalne službe na TNP, direktor parka Tit Potočnik, predsednik sveta KS Stara Fužina Bojan Traven, vodja centra Ana Marija Kunstelj in podžupanja Bohinja Monika Ravnik v slikovitem osrednjem prostoru centra TNP, ki je po novem tudi čitalnica / Foto: Gorazd Kavčič

V info centru parka po novem tudi knjižnica

Knjižnico Stara Fužina so iz dosedanjih neustreznih prostorov preselili v bližnji Center Triglavskega narodnega parka Bohinj. Izposoja knjig je mogoča enkrat tedensko, dostop do čitalniških knjig pa ves čas, ko je odprt center.

Izposoja knjig v Stari Fužini bo mogoča ob ponedeljkih med 15. in 19. uro, čitalniško gradivo in knjige pa bodo na voljo ves čas, ko je center odprt.

Stara Fužina – V soboto, ob mednarodnem dnevu gora, so v okviru vsealpskega festivala gorniške literature Brati gore odprli vrata novih prostorov knjižnice v Stari Fužini. Enota Knjižnice A. T. Linharta se je namreč iz starih prostorov preselila v Center Triglavskega narodnega parka Bohinj, ki se po novem imenuje Center Biosfernega območja Julijske Alpe. Za izposojo so knjige na voljo ob ponedeljkih, bogato založena čitalnica pa vsak delavnik.

V sodelovanju med Javnim zavodom Triglavski narodni park (TNP), Občino Bohinj, Knjižnico A. T. Linharta Radovljica in Krajevno skupnostjo Stara Fužina - Studor se je del TNP-jevega centra v Bohinju spremenil v knjižnico in prostorno čitalnico. Gre za primer odličnega sodelovanja med deležniki in za povezovanje vsebin, ki jih na prvi pogled ne bi povezovali, a bodo bogatile druga drugo in si dajale dodano vrednost, poudarjajo v TNP: knjižnica z bogato čitalnico predvsem gorniških vsebin, revij in z založeno polico z družabnimi igrami bo za obiskovalce razlog, da se v njem zadržijo dlje in raziščejo dodatne vsebine; obiskovalci knjižnice, domačini, ki si v njej izposojajo gradivo, pa bodo zaradi novih prostorov vanjo zahajali raje, hkrati pa bodo tudi oni bogatejši za celotno dogajanje v centru, ki že zdaj veliko vsebin namenja prav domačinom.

Center v Stari Fužini deluje od leta 2015. Kot je povedala Majda Odar, vodja informacijsko-izobraževalne službe TNP, je zelo priljubljen med obiskovalci Bohinja, kot center druženja pa so ga vzeli tudi domačini. Direktor javnega zavoda TNP Tit Potočnik je ob tem poudaril, da z novimi vsebinami skrbijo tudi za ohranjanje kulturne dediščine. Direktor Knjižnice A. T. Linharta Radovljica Marko Zupanc pa je poudaril, da je TNP-jev center s knjižnico edinstven hibridni prostor doživljanja in druženja.

Podžupanja Občine Bohinj Monika Ravnik je spomnila, da so pristojni v preteklih letih razmišljali celo o zaprtju knjižnice v Stari Fužini, saj stara lokacija zanjo ni bila več primerna, število obiskovalcev je bilo skromno, v občini pa delujeta še dve enoti knjižnice, v Bohinjski Bistrici in Srednji vasi. »Z veseljem smo zato prisluhnili ideji Krajevne skupnosti Stara Fužina - Studor in s selitvijo knjižnice postali del zgodbe prestrukturiranja Centra TNP. S selitvijo je knjižnica dobila lepe nove prostore, ki bodo omogočali tudi širši program knjižnice in hkrati odpirali možnosti za sodelovanje tudi z drugimi uporabniki prostora,« je dodala.

Približno trideset tisoč evrov je za gradbena dela v okviru naložbe namenil JZ TNP, Občina Bohinj pa je zagotovila dobrih 42 tisoč evrov za opremo.