Med že uresničenimi projekti je tudi zunanja telovadnica v Retečah. / Foto: Vilma Stanovnik

Večina projektov je zaključenih

Lani spomladi so v škofjeloški občini izglasovali triintrideset projektov, ki jih uspešno uresničujejo v okviru participativnega proračuna, imenovanega #Naša Loka.

Na občini ocenjujejo, da je bil projekt koristen za lokalno skupnost.

Škofja Loka – V participativnem proračunu, imenovanem #Naša Loka, so občani občine Škofja Loka predlagali kar 135 različnih projektov, o njih pa je nato potekalo glasovanje v vseh enajstih krajevnih skupnostih. Skupaj so izglasovali 33 projektov, do sedaj pa je večina že zaključenih.

»Od skupno 33 projektov jih je 27 že povsem zaključenih. Dva sta še v teku, eden bo zaključen še letos, projekt Učne poti Reteče - Gorenja vas pa se bo nadgrajeval in dopolnil še v naslednjem letu,« pravi vodja Oddelka za družbene dejavnosti Občine Škofja Loka Rok Primožič in pojasnjuje, da so štirje projekti taki, da je zaradi večje zahtevnosti, dodatnih usklajevanj in ustreznega umeščanja v prostor večina izvedbe prestavljena v naslednje leto.

Tako bodo v naslednjem letu zaključili projekte ureditve dostopa do Zamorčevega nabrežja pod avtobusno postajo, ureditve otroškega igrišča v dolini Hrastnice, pešpoti do avtobusne postaje v Brodeh ter koloparka v Zmincu.

»Glede na povratne informacije tako predlagateljev in predlagateljic kot tudi drugih občank in občanov je bil proces participativnega proračuna zanimiv, zelo dobro sprejet, v okviru tega procesa pa so bili izvedeni projekti, ki so koristni in uporabni predvsem za manjše skupnosti in skupine in ki drugače niso bili na prioritetnem seznamu krajevnih skupnosti,« pravi Primožič in dodaja, da tudi na občini ocenjujejo, da je bil projekt koristen za lokalno skupnost in da je prispeval k spodbujanju in povečevanju vključenosti ter neposrednejšemu sodelovanju občank in občanov v delovanje občine. »Tak proces sicer zahteva nekaj več usklajevanj in napora, da se projekti lahko dejansko ustrezno oziroma optimalno izvedejo, se nam pa to vsekakor zdi smiselno, saj poleg vključenosti v odločanje občanke in občani dobijo tudi vsaj delni vpogled način izvedbe projektov v javni upravi in v določne omejitve, ki jih pri tem imamo,« še pravi Rok Primožič.