V zemeljskem plazu, ki je povzročil nevšečnosti v prometu, na srečo nihče ni bil telesno poškodovan ali ogrožen. / Foto: arhiv Občine Tržič

Plaz sanirajo, težave v prometu

Zemeljski plaz, ki se je decembra usul na državno cesto proti mejnemu prehodu Ljubelj, je povzročil nevšečnosti tudi v prometu. Sanacija plazu je zahtevna, cesta pa do dokončanja izvedbe začasnih ukrepov zdaj odprta izmenično enosmerno s pomočjo semaforja, a le za lokalni promet.

Tržič – Na odseku državne ceste med prvim in drugim predorom iz smeri Tržiča proti mejnemu prehodu Ljubelj se je na začetku decembra lani zaradi močnih padavin sprožil zemeljski plaz. Lokacijo so začasno zavarovali, promet pa takrat uredili s polovično zaporo ceste. Kot so pojasnili na Direkciji RS za infrastrukturo, se je do božiča za betonsko varovano ograjo nabralo toliko materiala, da sta bila po­trebna ponovno čiščenje in odvoz materiala. Plaz so tudi posneli in opravili dodatne raziskave. »Gre za kompleksen problem zemeljske porušitve (plaz) v kombinaciji s hribinsko porušitvijo (podor). Zaradi strojnega in ročnega čiščenja labilnega materiala ter dodatnega zavarovanja vseh udeležencev v prometu je bila vzpostavljena popolna zapora ceste,« so pojasnili na Direkciji. To je bil čas, ko so zaradi praznikov pričakovali povečan tranzit tudi čez mejni prehod Ljubelj, zaradi zapore ceste v tem delu je bil obvoz za osebna vozila sicer mogoč skozi Tržič, kar pa je za me­sto pomenilo čezmerno obremenitev, na kar je opozarjal tudi tržiški župan Peter Miklič. Posledično je Direkcija začasno zaprla ljubeljski predor, kar pa je po drugi strani, kot je potrdil župan, povzročilo nejevoljo med dnevnimi delovnimi migranti. Kot je še pojasnil, so med prazniki intenzivno iskali rešitve, pred nedavnim pa na prigovarjanje občinskega vodstva in z dobro voljo in sodelovanjem vseh deležnikov začasno s semaforjem vzpostavili izmenično enosmeren promet, a le za lokalni promet in nujni tranzit. Kdaj pa lahko pričakujemo sprostitev za ves promet?

»Kot upravljavec državnih cest se zavedamo nujnosti čimprejšnjega odprtja ceste, zato smo pristopili k začasni rešitvi. Trenutno je v teku stabilizacija zgornjega dela brežine s sidranimi mrežami visoke natezne trdnosti. Dela potekajo ročno, v alpinističnem pristopu, s hitrostjo, ki je odvisna predvsem od napredovanja vrtalnih del oziroma od lastnosti hribine ter vremena, saj del v času padavin ni možno izvajati. Čeprav gre za tehnološko zahtevna in nevarna dela, pričakujemo, da bo stabilizacija brežine v primeru ugodnih vremenskih pogojev dokončana v enem mesecu. Zaradi možnosti ponovitve dogodka bo za lokalni promet v času do dokončanja izvedbe začasnih ukrepov urejen izmenično enosmerni promet. Sprostitev prometa čez mejni prehod Ljubelj pa bo izvedena takoj po odpravi te nevarnosti,« so povedali na Direkciji RS za infrastrukturo. Na avtocesti je zato še vedno obvestilo, da je tunel na mejnem prehodu Ljubelj zaprt.

Župan Peter Miklič je pozval k upoštevanju začasnih ukrepov in omejitev. »Na ozkem pasu, kjer je promet zaradi plazu urejen izmenično enosmerno, so morali zaradi gradbišča posebej utrditi bankino, in če bi zdaj tam mimo vozili težki tovornjaki, bi zemljina lahko začela plazeti na Kovtrnico.« Okvirna vrednost del, ki jih izvaja Gorenjska gradbena družba, je 295 tisoč evrov.