Evsiz & banda / Foto: Gorazd Kavčič

Koncert zlatih sanj

Slike Maksima Gasparija, ki je opremil vse pesniške zbirke Cvetka Golarja, so se vrtele v ozadju Koncerta zlatih sanj, ki so ga minuli četrtek pripravili v sklopu praznovanja šestdesetletnice Osnovne šole Cvetka Golarja.

Šolo so odprli po zimskih počitnicah februarja leta 1963.

Škofja Loka – Pred slovenskim kulturnim praznikom so na OŠ Cvetka Golarja pripravili prireditev v sklopu praznovanja šestdesetletnice šole. Koncert zlatih sanj je tako minuli četrtek napolnil Športno dvorano na Trati. Kot nam je povedala ravnateljica Karla Krajnik, so glede na to, da je bilo mnogo Golarjevih pesmi uglasbenih, in ker je glasba spremljevalka praznovanj, združili poezijo z glasbo. »Zato smo povabili naše nekdanje učence, ki so že v osnovni šoli začeli kazati glasbene talente, danes pa so zelo uspešni glasbeniki. Odzvali so se v velikem številu in to nas zelo veseli.«

Oba sta bila hudomušna

Koncert, ki je privabil množico učencev, staršev in prijateljev nastopajočih, je bil navdihujoč od prve do zadnje minute. »Tako Golar kot Gaspari sta bila nekoliko hudomušna, otroci na Gasparijevih razglednicah so bili vedno videti veseli,« sta povedala odlična mlada povezovalca prireditve. Otroci so plesali, zbori so navduševali, seveda pa so navduševali tudi nekdanji učenke in učenci šole. Nastopile so Šternce z Garažnim decetom, Libertango Astorja Piazzole v izvedbi bratov Jerneja in Tomaža Hostnika, kontrabasista Žige Trilarja, flavtistk Barbare Einfalt in Hane Žvagen ter Ane Mir na rogu je zazvenel, kot da ne bi bili v športni dvorani na Trati, ampak v kaki svetovni koncertni dvorani. Velik aplavz so med drugim dobile Evsiz & banda, v pravem rokerskem duhu so odigrali avtorsko pesem Danes je dovoljeno vse. S prostim bobnanjem sta se med drugimi predstavila tolkalista Jaka Strajnar in Martin Jocif, s Pesmijo za Lotto sta duše raznežila Tomaž Hostnik za klavirjem in Niko Mir na bas pozavni.

Prepletale so se recitacije in glasba

Ko so pripravljali program, so se, kot pravi ravnateljica Karla Krajnik, zaposleni poglobili v zgodovino in prelistali časopisje iz časa življenja Cvetka Golarja. »V naših in zamejskih časopisih, kjer je Golar redno objavljal, so našli tudi nekaj pesmi, ki niso bile objavljene v nobeni od njegovih zbirk, zato so naši učenci na Koncertu zlatih sanj z recitacijami predstavili te redko prebrane oziroma slišane pesmi.« Preplet recitacij in glasbe je tako pozlatil častitljivo šestdesetletnico Osnovne šole Cvetka Golarja na Trati. Šolo so sicer odprli po zimskih počitnicah februarja leta 1963, obletnico pa bodo praznovali do konca šolskega leta, ko bodo pripravili tudi osrednjo prireditev.