Na spominski slovesnosti za Kamnitnikom je zbrane nagovoril Branko Celar. / Foto: Tina Dokl

Želimo svobodno in odprto družbo

To je na slovesnosti v spomin petdesetim za Kamnitnikom ustreljenim talcem in štirim partizanom, ki so zgoreli v Veštrskem mlinu, poudaril Branko Celar, veteran vojne za Slovenijo in član Združenja policijskih veteranskih organizacij Slovenije.

Škofja Loka – Minuli četrtek je minilo natanko 79 let od tragičnega dogodka, ko so za Kamnitnikom umorili petdeset talcev. »Deveti februar se je vse do danes vtisnil v spomin prebivalcem na škofjeloškem območju in prebivalcem celotne Gorenjske. Petdeset talcev, ki jih je nacistični okupator pomoril na tej, še danes s krvjo prepojeni slovenski zemlji, so Nemci pripeljali iz Škofje Loke okolice Žirov, iz loških hribov, Kranja, Tržiča, Kamnika, Bleda, s pobočij Krvavca in begunjskih zaporov. Domačini so morali pobite domoljube gledati še naslednji dan kot javno opozorilo upornikom nacističnega in fašističnega terorja ter z namenom širjenja strahu med ljudmi. Trpljenje civilnega prebivalstva je bilo in je še danes najtežja in najbolj kruta plat vojne,« je številne zbrane, med njimi tudi sorodnike pomorjenih za Kamnitnikom, spomnil Branko Celar, med drugim veteran vojne za Slovenijo, državni odlikovanec, nekdanji uslužbenec Ministrstva za notranje zadeve ter član Policijskega veteranskega društva Sever Gorenjska.

Prav tako je povedal, da je bilo med drugo svetovno vojno samo na Gorenjskem usmrčenih 1270 talcev, in to predvsem zaradi upora proti okupacijskim oblastem, ki so jim izdatno pomagali tudi domači izdajalci. Celar je spomnil na nekatere prelomnice slovenske zgodovine ter neuresničene zaveze razorožitve v svetu.

»Pred nami so tudi vprašanja, kakšno popotnico v Sloveniji dajemo mladi generaciji, katere in kakšne vrednote naj sprejmejo, da jih bodo vodile pri skorajšnjem uresničevanju in urejanju lastne domovine in države ter pri uresničevanju nove svetovne ureditve, ki je zaradi vojne v Evropi pred veliko preizkušnjo glede uresničitve lepše in mirne prihodnosti,« je poudaril Celar in opozoril: »Osamosvojitev ni nikogaršnja last, je dobrobit vseh in vsakogar posebej. Veterani vojne za Slovenijo nočemo heroiziranja posameznikov brez zgodovine naroda, temveč si želimo – tako kot v času osamosvojitvenih procesov – svobodno in odprto družbo.«

Na slovesnosti, ki jo že vrsto let pripravljata Občina Škofja Loka in škofjeloško Združenje borcev za vrednote NOB, so se žrtvam poklonili s polaganjem vencev, v kulturnem programu pa so nastopili Mestni pihalni orkester in Kvartet Ultima in Jan Bertoncelj, ki je prireditev tudi povezoval.