Smučišče Straža zaradi neugodnih naravnih pogojev ostaja zaprto. / Foto: Tina Dokl

Smučišče Straža ostaja zaprto

Zaradi neugodnih naravnih pogojev letos smučišče Straža nad Bledom ne obratuje.

Bled – Kot je pojasnil Jaka Bassanese, vodja turistične infrastrukture na Infrastrukturi Bled, ki upravlja smučišče Straža, naravni pogoji ne omogočajo umetnega zasneževanja. »Trenutno so sicer temperature dovolj nizke, da bi smučišče z umetnim snegom lahko zasnežili, a ker smo že sredi februarja, bi bilo to malce nesmiselno, saj smo že pri koncu zimske in s tem tudi smučarske sezone,« je dodal Bassanese.

Smučišče je sicer nazadnje obratovalo v sezoni 2019/2020, kasneje pa je bilo zaradi epidemioloških razmer zaprto. Tedaj je bila smuka zadnjič na voljo tudi na smučišču Viševnik na Pokljuki, ki pa ga je letos Infrastruktura Bled v sodelovanju s Slovensko vojsko in podjetjem GG Bled znova obudila. »Z obiskom Viševnika smo zelo zadovoljni, veliko je namreč šolarjev in tečajnikov,« je dodal Bassanese.

Načrtovali obnovo Straže

Infrastruktura Bled je načrtovala delno obnovo smučišča Straža, in sicer s pomočjo sredstev iz razpisa, ki ga je objavilo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, s katerim so namenili več deset milijonov evrov za krepitev odpornosti slovenskega turizma. »Obetali smo si dobra dva milijona evrov, a teh sredstev žal nismo dobili, zato smo na ministrstvo podali pritožbo, ki pa je bila zavrnjena,« je pojasnil Bassanese. Pred dvema mesecema so zato podali še tožbo zoper ministrstvo na upravno sodišče. »Menimo namreč, da smo bili z našimi produkti, ki smo jih prijavili, upravičeni do sredstev na razpisu,« je poudaril.

Sredstva bi uporabili za razvoj poletnega turizma z obnovo poletnega sankališča in uvedbo novih produktov. »Na ta način bi povečali zaslužek, ki bi ga namenili za obnovo sistema zasneževanja. A ker sredstev nismo dobili, k obnovi ne moremo pristopiti, saj za nas predstavlja prevelik finančni zalogaj,« je pojasnil.

Investicija bi po Bassanesejevih besedah pomembno prispevala tudi k razbremenitvi nekaterih turističnih točk na Bledu. »Ponudili bi namreč več raznolikih turističnih produktov, s tem pa turiste razpršili po celotnem območju,« je še dodal.