Obalni pas Blejskega jezera je zaradi planktonske cianobakterije obarvan rdeče. / Foto: Gorazd Kavčič

Blejsko jezero obarvano rdeče

Ob obali Blejskega jezera so se zopet pojavile rdeče obarvane prevleke.

Cvetenje Blejskega jezera lahko traja še nekaj tednov, z višanjem temperature bo postopoma upadalo.

Bled – Kot pojasnjujejo na ministrstvu za naravne vire in prostor, se je v Blejskem jezeru v zimskih mesecih ponovno namnožila planktonska cianobakterija Planktothrix rubescens, ki je indikator obremenjenosti jezera s hranili in organskimi snovmi. Zaradi nje na vodni površini nastanejo značilne rdeče obarvane prevleke. »Pojav je zelo spremenljiv in nepredvidljiv, močno je odvisen tudi od vremenskih razmer,« so povedali na ministrstvu.

Cvetenje Blejskega jezera se je v preteklosti že velikokrat pojavilo. Glavni razlog je, kot najava ministrstvo, prevelik vnos hranil v jezero, ki ima več virov. »V jezero se stekajo vode iz zaledja, ki vanj spirajo hranila, kot so dušikove spojine in fosfor, dodaten vir hranil je hranjenje rib in vodnih ptic,« so povedali na ministrstvu, kjer poudarjajo, da z ustreznim ravnanjem lahko vplivamo na manjšo intenzivnost cvetenja, in sicer tako, da živali ne hranimo. »Čeprav je vzvod za hranjenje želja pomagati, pa je tovrstno početje za vodne živali in celoten ekosistem škodljivo,« so dodali.

Cvetenje Blejskega jezera lahko traja še nekaj tednov, z višanjem temperature bo postopoma upadalo. »V prihodnjih dneh se lahko na površini oblikuje debelejša prevleka, lahko pa zaradi vetra potone in začasno izgine s površine,« so še povedali na ministrstvu.