Ana Grilc med govorom na letošnji proslavi v počastitev slovenskega kulturnega praznika, ki je bila v studiu ORF / Foto: Jože Košnjek

Jezik je jedro kulture

Polna dvorana ORF Teatra v deželnem studiu avstrijske radiotelevizije v Celovcu, v katerem je bila 9. februarja letošnja osrednja koroška proslava v čast slovenskega kulturnega praznika, je bila vnovičen dokaz spoštljivega odnosa Slovencev na Koroškem do Prešerna in svoje kulture. Za kulturni program so poskrbeli dijaki Višje šole za gospodarske poklice iz Št. Petra pod vodstvom Marjana Štikarja in pevska skupina Praprotnice.

Vlogo govornika so organizatorji – kulturni organizaciji Slovencev na Koroškem, slovenski generalni konzulat v Celovcu in Društvo slovenskih pisateljev v Avstriji – tokrat namenili mladim. Prevzela jo je Ana Grilc iz znane Grilčeve rodbine v Podjuni, študentka kulture na dunajski univerzi, družbeno kritična pisateljica in tudi novinarka slovenskega tednika na Koroškem Novice. Njen govor je bil jasen in konkreten. Dejala je, da je kultura tudi politična in lahko krmili družbene valove. Zgodovinsko gledano je Avstrija manjšine vedno zaznala kot grožnjo avstrijski identiteti, vendar preko nje in njene kulture ne more. Slovenske pesmi so tako ganljive, da se jim celo nemški nacionalni zbori ne morejo upirati. Jedro slovenskega kulturnega dejanja je bil vselej jezik, je poudarila Grilčeva in ugotovila, da je Koroška delovanje manjšin zožila na kulturo in umetnost. Rada nam financira projekte in prireditve, nam položi lovorov venec na glavo in obesi zlato okoli vratu. Zato je ta zadeva za deželo enostavna, je dejala govornica in povedala skrb vzbujajoč podatek. Leta 2020 je bila po dvojezičnih šolah izvedena anketa, v koliko družinah doma še govorijo slovensko. Samo 180 so jih našteli. Na Zilji pa komaj ducat otrok še zna govoriti po ziljsko!

Koroška kultura v Ljubljani

V sredo so se začeli tradicionalni vsakoletni Koroški kulturni dnevi v Ljubljani, na katerih se predstavi bogata kulturna dejavnost Slovencev na Koroškem in nekateri njeni vrhunci v preteklem letu. V sredo so v dvorani Slovenske matice v Ljubljani predstavili knjigo Mamin glas, ki jo je po pripovedovanju svoje mame Elizabete Sitter napisala Helga Mračnikar. V četrtek so v Galeriji Družine v Ljubljani predstavili delo Slovenskega inštituta na Dunaju, v soboto pa je bila v Mini Teatru v Ljubljani lutkovna predstava Krtek, ki jo je zaigrala lutkovna skupina Mladi Celovčani iz Slovenskega kulturnega društva Celovec. Prireditve se bodo nadaljevale marca. Napovedali jih bomo v prihodnjih številkah Gorenjskega glasa. Organizatorja Koroških kulturnih dni sta tudi letos Klub koroških Slovencev v Ljubljani in Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva iz Ljubljane.