Tilen Sedlak / Foto: Alenka Brun

V družbi vina, glasbe in poezije

Grad Dvor v Preddvoru je konec tedna gostil zanimiv dogodek, kjer sta si roke podala vino in kultura. Poleg tega, da so obiskovalci lahko pokušali vina vinskega kralja Tilna Sedlaka, ustanovitelja blagovne znamke S Vino iz Haloz, so prisluhnili tudi poeziji pesnika in prozaista Uroša Preloga v interpretaciji Mojce Prigl, ki sta jo z nastopom pospremili še kitaristka Taja Islamovič ter vokalistka Liza Klajnšek. Vsa omenjena dekleta prihajajo s Ptuja.

Tilen Sedlak šteje 32 let. V Preddvoru je sicer že bil in tudi grad Dvor si je pred časom že ogledal, pa tudi »grofa in grofico« pozna iz časov, ko sta bila prisotna na dvorcu Štatenberg.

Pravzaprav je Sedlak vinski kralj Jeruzalemsko-ormoških goric in je drugi moški v Sloveniji, ki si je nadel vinsko krono. Bolj nam je namreč znano, da v vinskem svetu kronamo kraljice. Tudi njegova predhodnica je bila ženskega spola, tako kot imamo tudi vinsko kraljico Slovenije.

Zanimalo nas je, kako to, da se je odločil, da bi se potegoval za krono. Pravi, da je razpis najprej prezrl, potem pa se mu je zdela sama ideja o kroni dovolj zanimiva, da se je prijavil. Zadnje leto ali dve je njegov način življenja postal predvsem širše predstavljanje kulture pitja vina in organiziranje tovrstnih dogodkov. Ker pa je postal še vinski kralj, je to le lepa nadgradnja omenjenega.

Zaupal nam je, da se je njegova zgodba začela leta 2016, ko je kupil hiško v Halozah, ob kateri je tudi vinograd. Najprej ni razmišljal, da bi se ukvarjal z vinogradništvom in vinom, čeprav sicer prihaja iz vinogradniške družine. A se mu je ravno to zgodilo. Sicer še vedno večino časa dela kot zdravstveni tehnik, a ves prosti čas nameni vinu, njegovi promociji, vlogi vinskega kralja ter podobnim dogodkom, kot ga je gostil Preddvor in so ga naslovili Vino kot življenje. Sedlak, ki zase pravi tudi, da je rahlo umetniška duša, nam je razložil, da gre pri vsem v bistvu za poetično zgodbo, ki govori o preprostem fantu, ki ga vino uči življenja. To je tudi neke vrste način, da se lahko izrazi kot oseba, predstavi svoj pogled na svet.

V Preddvoru so prisotni pokušali med drugim tudi čehek, zvrst, ki jo v njegovih krajih uporabljajo za brizganec. »Čehek je v bistvu izraz za mladega fanta,« je pojasnil. »Gre za suho vino, ki so ga ljudje dobro sprejeli. V njem je sedemdeset odstotkov šipona in trideset odstotkov laškega rizlinga.« Tako pa se na neki način počuti tudi sam, pravi: v njem se »pretaka« več Prlekije, ki pa jo lepo dopolnjuje z življenjem v Halozah.