Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan podeljuje kipec Civilne zaščite gorskemu reševalcu in prvemu posredovalcu Tončku Smoleju. / Foto: URSZR, Bruno Toič

Najvišje priznanje Smoleju

Radovljičan Tonček Smolej, dolgoletni gorski reševalec in prvi posredovalec v okviru projekta Oživimo srce, je letošnji prejemnik najvišjega priznanja Civilne zaščite.

Brdo pri Kranju – Na osrednji slovesnosti ob dnevu Civilne zaščite (1. marec), ki je v sredo potekala na Brdu pri Kranju, je najvišje priznanje, kipec Civilne zaščite, prejel načelnik Gorske reševalne službe Radovljica in prvi posredovalec v okviru projekta Oživimo srce Tonček Smolej iz Radovljice. Gorski reševalec je že več kot petdeset let, od tega že štiri desetletja vodi društvo GRS Radovljica. V tem času je sodeloval v več kot tisoč reševalnih akcijah, med drugim je bil tudi vodja reševalcev pri asanaciji letalske nesreče na Korziki. »Kot prostovoljec je pokazal vztrajnost, skromnost, humanitarnost in pripravljenost nesebično pomagati. V prostovoljske dejavnosti vloži več kot petsto ur letno, zato ne preseneča, da je njegovo pol stoletja dolgo udejstvovanje pustilo vidne sledove na reševalnem, preventivnem in organizacijskem področju tako na lokalni kot tudi na državni ravni,« so v Civilni zaščiti obrazložili podelitev najvišjega priznanja.

Smolej, ki mu je lani tedanji predsednik republike Borut Pahor podelil tudi najvišje državno priznanje za prostovoljstvo, je povedal, da kipec sprejema kot priznanje vsem članom gorske reševalne službe, saj je uspešno delo možno le z dobro opremljeno in usposobljeno ekipo reševalcev, ter dodal: »Prejeti najvišje priznanje Civilne zaščite je ne samo čast, ampak tudi obveza, zato bom še naprej pomagal vsem, ki so pomoči potrebni. Hvala lepa.«

Priznanja Civilne zaščite vsako leto podeljujejo za zasluge pri razvijanju in krepitvi pripravljenosti na nesreče, izvajanju zaščite, reševanja in pomoči ter odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč. Letos bodo skupaj podelili 306 priznanj – poleg kipca še 40 zlatih, 89 srebrnih in 140 bronastih priznanj ter 36 plaket. Na osrednji slovesnosti na Brdu pri Kranju so podelili 43 teh priznanj, ostala pa so oziroma jih še bodo na regijskih podelitvah. Na Gorenjskem bo potekala v ponedeljek na Jesenicah.

Minister za obrambo Marjan Šarec je v slavnostnem govoru dejal, da 1. marec kot dan sil za zaščito in reševanje v Sloveniji praznujemo od leta 1992, v teh letih pa se je zvrstilo nešteto dogodkov, kjer je bilo treba posredovati. Po ministrovih besedah imamo v Sloveniji močno razvito prostovoljstvo, katerega duh je zgled tudi drugim državam. »Nobena država, ki bi temeljila samo na poklicnih enotah, brez pripravljenosti prostovoljnih enot za posredovanje, ne more biti uspešna, zlasti pa ne Slovenija,« je poudaril.