Andrej Pintar s svojim jeklenim konjičkom / Foto: osebni arhiv Andreja Pintarja

Da bo motoristična pomlad čim bolj varna

Približuje se pomlad, z njo pa tudi višje temperature, ki na ceste zvabijo marsikaterega ljubitelja motorističnih užitkov in ostrih zavojev. Kako pripomoči k čim večji varnosti prve vožnje smo se pogovarjali z nadobudnim mladim motoristom Andrejem Pintarjem, reševalcem v enoti Nujne medicinske pomoči Kranj.

»Uradno je najpogostejši razlog za prometne nesreče, v katere so vključeni motoristi, neprilagojena hitrost. Sam pa sem mnenja, da je v pomladnem času razlog lahko tudi v tem, da že ob prvem izhodu iz garaže želimo preveč in prehitro, nismo pa pripravljeni odreagirati ob raznih pripetljajih ...«

Kranj – Andrej Pintar, 26-letni ljubitelj hitre vožnje in 'polaganja' ovinkov, se dobro zaveda, kako pripravljeni morajo biti motoristi, ki se po 'zimski hibernaciji' ponovno spravijo na cesto. Kot je pojasnil mladi športnik, ki je leta 2021 postal državni prvak amaterske skupine 600 ccm, motoristi ne smejo pozabiti, da so pred prvo vožnjo neogreti oziroma nepripravljeni. »Ob prvi vožnji bi vsi takoj radi izkusili adrenalin in največ, kar lahko motor ponudi. Po navadi pogoji na cesti še niso dovolj dobri, predvsem zaradi temperature samega podnebja, prav tako tudi cestišča. Po nekaterih delih je cesta še vedno vlažna, kot posledica zime pa se na cesti najdeta tudi pesek in listje,« je pojasnil Andrej, ki je svojo strast do hitrosti v letu 2018 začel izražati skozi dirkanje.

Pomen motorističnega kombinezona

Kot reševalec se tudi sam pogosto srečuje s prometnimi nesrečami, v katere so vpleteni motoristi, zato je poudaril, da je pred začetkom sezone nujno treba preveriti pnevmatike, profil, obrabo in tlak. Motoristi prav tako ne smejo pozabiti na kondicijo zavor in zavornih ploščic, pogonsko verigo ter njeno naoljenost, amortizacijo motorja, stanje akumulatorja in navsezadnje tudi motoristične opreme. »Uradno je najpogostejši razlog za prometne nesreče, v katere so vključeni motoristi, neprilagojena hitrost. Sam pa sem mnenja, da je v pomladnem času razlog lahko tudi v tem, da že ob prvem izhodu iz garaže želimo preveč in prehitro, ni­smo pa pripravljeni odreagirati ob raznih pripetljajih,« je pojasnil Andrej in opozoril tudi na pomen primernega motorističnega kombinezona, ki motorista zaščiti veliko bolj kot trenirka ali pa hlače iz džinsa.

Na cesto ne pred petnajstim marcem

Kljub temu da so tople temperature na cesto že privabile nekaj motoristov, pa Andrej vožnjo pred 15. marcem odsvetuje: »Po duši sem motorist in vem, da se je težko upreti manjšemu krogu z jeklenim konjičkom na prelep in topel marčevski dan. Osebno pa so mi ljubše temperature od 20 do 23 stopinj Celzija. Menim, da vožnja pri temperaturah pod 10 stopinj Celzija ne prinese užitka, saj je tudi sama vožnja temu primerna. Bolj moramo biti oblečeni, kar motorista, če ima enodelni kombinezon, zelo ovira. Obenem pa se tudi pnevmatike ne segrejejo dovolj, da bi nudile maksimalen oprijem.«

Vsak letni čas in vsako stanje podlage prineseta drugačne specifike vožnje. Kot je poudaril Andrej, je ključno za varno pomladno vož­njo, da se motoristi zavedajo svojih sposobnosti, se ne precenijo in pazijo tudi na druge udeležence v prometu. »Za nekatere se pomlad in s tem prva vožnja začne že zelo zgodaj oziroma se sploh ne konča, spet za druge pa prva vožnja pride na vrsto šele v mesecu aprilu. Varna, počasna, preudarna vožnja – z veliko predvidevanji,« je še enkrat poudaril Andrej in dodal, da meni, da se je na prvo vožnjo najbolje odpraviti takrat, ko so ceste že pomedene in jih opere spomladanski dež.

Kdo je odgovoren motorist

Mladi motorist, ki je leta 2021 štirikrat stal na najvišji stopnički v svoji kategoriji, vsem, ki želijo občutiti pravi adrenalin in hitrost, polaga na srce, naj to storijo na dirkališču, in ne na cesti. »Na dirkališčih imamo vozniki veliko več možnosti odpiranja plina in raziskovanja zaviranja ter vožnje po idealnih linijah. Težko bi rekel, kdo je dober ali slab motorist, uporabil pa bi besedo odgovoren. Odgovoren motorist je tisti, ki se zaveda, da nesreča nikoli ne počiva, s svojim ravnanjem pa zmanjšuje možnosti za njen nastanek,« je še dodal Andrej in zaključil, da je tudi sproščanje adrenalina na dirkališču lahko znak varnega in odgovornega ravnanja.