Mestna občina Kranj se še vedno dogovarja za pridobitev lastništva vseh stavb na mestni tržnici. / Foto: Primož Pičulin

Menjava upravljavca kranjske tržnice

Zavod za turizem in kulturo Kranj bo po novem skrbel za celotno tržnično dejavnost v Kranju, tudi za upravljanje mestne tržnice.

Kranj – Upravljanje kranjske mestne tržnice in drugih javnih tržnic v Kranju nameravajo s Komunale Kranj prenesti na Zavod za turizem in kulturo Kranj (ZTKK), ki se je že doslej ukvarjal z nekaterimi tržničnimi dejavnostmi, kot je na primer božično-novoletni sejem. Mes­tni svet je v ta namen že sprejel osnutek odloka o ureditvi mestne tržnice in ostalih javnih tržnic Mestne občine Kranj (MOK) in spremembe odloka o gospodarskih javnih službah.

Prenos celotne tržnične dejavnosti na ZTKK je predlagala Komunala Kranj, s čimer se strinjajo tudi v mestni upravi, saj menijo, da gre za racionalizacijo, poleg tega pa dejavnost prevzema pravna oseba, ki bo imela naravni interes, da se tržnica v Kranju proaktivno razvija, je povedal vodja Urada za za gospodarske dejavnosti in promet Marko Čehovin. Tako v ZTKK že razmišljajo, da bi vzpostavili tudi elektronsko tržnico, je dodal Čehovin in kot dober ocenil predlog svetnice Irene Dolenc (NSi), naj se uvede enotna podoba stojnic na kranjskih tržnicah.

ZTKK v letnem finančnem načrtu za izvajanje tržnične dejavnosti v letu 2023 načrtuje 24 tisoč evrov, s katerimi naj bi pokrili stroške komunale in elektrike, najem premičnih stranišč in tržnega prostora, zunanjo pomoč pri izvajanju tržnic ter razvoj računalniškega modula za avtomatizacijo ponudbe in povpraševanja za tržnično dejavnost. V rebalansu letošnjega proračuna pa bo mestna občina na predlog zavoda zagotovila tudi sredstva za zaposlitev ene osebe za koordiniranje tržnic (polovico časa) in kulturnih dogodkov v mestnem jedru. Celoten bruto znesek za plače te osebe naj bi znašal 22.544 evrov.

Mestna občina Kranj si sicer prizadeva za lastništvo vseh stavb na mestni tržnici. Po besedah Mateje Koprivec, vodje Oddelka za pravne in kadrovske zadeve, so približno dvanajst­odstotni delež že pridobili, v teku pa je odkup posameznih deležev še od nekaj lastnikov. Dogovora z večinskim lastnikom za odkup njegovega deleža še niso dosegli, razhajali naj bi se predvsem pri ceni.