V Bohinju želijo okolico jezera čim bolj razbremeniti motornega prometa, zato bodo tudi parkirišča postopno umikali proč od jezerske sklede. / Foto: Gorazd Kavčič

Parkirišča selijo proč od jezera

V Bohinju bodo še naprej zmanjševali obremenjenost z motornim prometom, obiskovalce in domačine spodbujali k uporabi javnega transporta ter povečevali površine, namenjene pešcem in kolesarjem.

Postopno bodo ukiniti kar šeststo parkirnih mest v neposredni bližini jezera in jih nadomestiti z novimi na območju Bohinjske Bistrice ter ob železniških postajališčih v Nomenju in Soteski. Med parkirišči, ki jih ukinjajo, so predvsem začasna travnata parkirišča na kmetijskih zemljiščih, ki naj bi jih vrnili v prvotno rabo, spremenili v travnike.

Bohinjska Bistrica – Občinski svet se je prejšnji teden seznanil s predlogom akcijskega načrta urejanja prometa za obdobje 2023–2030 v Bohinju in podprl predlagane ukrepe trajnostne mobilnosti. Osnovni namen predlaganih ukrepov je nadaljnje zmanjševanje negativnih vplivov prometa tako na naravno okolje kot na kvaliteto bivanja občanov in obiskovalcev.

Kot v Bohinju poudarjajo že dlje časa, eno največjih težav predstavlja preobremenjenost z motornim prometom. Reševanja situacije so se že pred leti lotili s postopnim uvajanjem vse večjega števila brezplačnih avtobusnih linij v času poletne sezone, omejevanjem parkiranja v neposredni bližini jezerske sklede ter vzporednim urejanjem novih parkirišč na obrobju Bohinja in intenzivno gradnjo kolesarskih poti.

Nova parkirišča v Bistrici, Soteski in Nomenju

Enake smernice so jih vodile tudi pri pripravi novega strateškega dokumenta, ki poudarja nadaljnji razvoj javnega transporta in omejevanje individualnega motornega prometa, obenem pa tudi urejanje kolesarskih in peš poti ter spodbujanje hoje in kolesarjenja.

Tako želijo v prihodnjih sedmih letih postopno ukiniti kar šeststo parkirnih mest v neposredni bližini Bohinjskega jezera in jih nadomestiti z novimi na območju Bohinjske Bistrice, kjer bi radi na območju parkirišča v Danici zgradili garažno hišo, ter ob železniških postajališčih v Nomenju in Soteski. Med parkirišči, ki jih ukinjajo, so predvsem začasna travnata parkirišča na kmetijskih zemljiščih: na Veglju, Labora, Kristal, ki naj bi jih vrnili v prvotno rabo, to pomeni spremenili v travnike.

Načrtovana je krajinska ureditev parkirišča na Veglju, za katero je že v izdelavi projektna dokumentacija, ter ureditev zaprtega sistema parkirišča v Ukancu, kjer želijo urediti tudi javne sanitarije in kolesarnico.

Rešitve tudi za Pokljuko

V sklopu načrtovane rekonstrukcije in premika ceste stran od jezera je načrtovana ukinitev parkirišč Pod skalco, nad območju slapa Savica pa želijo zmanjšati število parkirnih mest in jih vsaj deloma nadomestiti na območju pod Voglom.

Pozornost pa bodo posvečali tudi vse bolj obremenjenim gozdnim cestam ter začeli urejati parkirišča na Pokljuki, obenem pa bodo nadaljevali poostren nadzor nad parkiranjem in kampiranjem. »Parkirne tarife bodo določene tako, da bodo s časovnimi omejitvami in ceno parkirnin ob Bohinjskem jezeru spodbujale kratkotrajno parkiranje ter obratno, spodbujale dolgotrajno parkiranje stran od jezera,« so še zapisali v akcijski načrt, ki so ga svetniki potrdili v prvem branju.

Opozarjajo na promet v Bohinjski Bistrici

Pri tem pa so opozorili, da bi lahko imelo usmerjanje motornega prometa stran od jezera negativne posledice na prometno situacijo v Bohinjski Bistrici, kjer je že sedaj urejenih največ parkirnih mest, od koder je v turistični sezoni urejen avtobusni prevoz. Ena od rešitev, ki so jo v zvezi s tem predlagali svetniki, je bila tudi gradnja obvoznice okoli kraja, ki je upravno središče Bohinja.