Brez prostovoljcev ne bi bilo akcij. Udeležujejo se jih tudi otroci. Jaka, Mila in Luka dvoživkam čez cesto pomagajo vsako pomlad, skoraj vsak dan med selitvijo. / Foto: Zala Prevoršek

Prostovoljci pomagajo žabicam čez cesto

Potekajo spomladanske selitve dvoživk in čez prometnice jim tudi na Gorenjskem pri tem pomagajo prostovoljci. Pod Sv. Joštom bo akcija morda potekala že danes.

Selitve se začnejo spomladi, ko je temperatura zraka nekaj dni nad štiri stopinje Celzija in je dovolj vlage.

Kranj – Letošnja spomladanska selitev dvoživk se je že začela. Na spletni strani https://www.pomagajmo-zabicam.si/ so objavljeni podatki in navodila glede varnega in pravilnega prenašanja žab, prav tako tudi zemljevid z lokacijami.

Čakajo na podhode za dvoživke

»Selitve se začnejo spomladi, ko je temperatura zraka nekaj dni nad štiri stopinje Celzija in je dovolj vlage. Glavna selitev glede na vremenske razmere lahko traja od nekaj dni do dveh mesecev,« pravi Zala Prevoršek iz društva Žverca. Društvo je v Hrašah, ki je ena najbolj črnih točk, že leta 2008 začelo akcijo Pomagajmo žabicam v Hrašah. Še vedno pomagajo na terenu, ne postavljajo pa več zaščitnih ograj, kot so jih pred leti. Prav tako še vedno čakajo na podhode za dvoživke.

Akcije ob deževnih večerih

Lokacij, kjer prostovoljci dvoživkam pomagajo čez cesto, je vsako leto več in največ jih je prav na Gorenjskem. Poleg Hraš so najbolj znane še ob vznožju Sv. Jošta, na Bobovku, na Češnjevku ...

Z Mestne občine Kranj (MOK) so tako sporočili, da bodo v naslednjih treh tednih ob deževnih večerih od 19. do 23. ure potekale zapore severno od Bobovških jezerc in skozi gozdiček ob jugozahodnem robu Brda, tradicionalno pa bodo tudi prenašali dvoživke čez cesto pod Sv. Joštom. Točne datume, ko bo potekala akcija pod Sv. Joštom, bo MOK sproti objavljala na svoji spletni strani. Prvi možni dan je že danes, 14. marca, če bo deževen večer, in nato konec tedna, 17. in 18. marca, če bo seveda mokro in bodo temperature vsaj okoli 5 stopinj Celzija. Udeleženci naj s seboj prinesejo svetilke (najbolje čelne), oblačilo z odsevnimi trakovi, vedro, s katerim bodo prenašali dvoživke, lahko tudi rokavice iz lateksa. »Ne pozabite na nepremočljivo obutev in oblačila, saj imajo dvoživke rade dež in jih je takrat največ,« še sporočajo organizatorji akcije.

Ozaveščenje mladih o žabah

Akcije po Sloveniji organizirajo različna društva ali posamezniki. »Napačna je miselnost, da če na neki lokaciji še ni akcije, da posameznik ne more narediti nič. To ni res. Treba je začeti, pa čeprav sam, in kmalu se bodo pridružili drugi, ki jim ni vseeno. Bodimo za zgled drugim ljudem in otrokom. Naj nam ne bo vseeno,« je še povedala Zala Prevoršek, ki vabi ljudi, da se pridružijo akcijam in tako pomagajo dvoživkam na selitveni poti.

Poudarja pomen ozaveščanja mladih o žabah, o njihovi pomembni vlogi v ekosistemu in pozitivnem odnosu do žab, po možnosti že od vrtca naprej. Poleg tega pa apelira tudi na voznike, naj bodo pozorni in naj ne vozijo po živih živalih.