Koordinatorica Dnevov Škofjeloškega pasijona Ema Nunar iz javnega zavoda 973 in koordinator mednarodne vpetosti Škofjeloškega pasijona Jože Štukl iz Loškega muzeja / Foto: Klara Mrak

Šestnajst dogodkov Škofjeloškega pasijona

Prvi dogodek ohranjanja pasijonske kondicije z Dnevi Škofjeloškega pasijona je bil minulo nedeljo, ko se je začel križev pot po podružničnih cerkvah Župnije Poljane. Potekal bo vse do postne nedelje.

Škofja Loka – Ponovna uprizoritev Škofjeloškega pasijona je bila sicer predvidena za predlani, a je bila zaradi epidemije covida-19 odpovedana. Organizatorji si želijo, da bi bila naslednja uprizoritev čez dve leti ali najkasneje v letu 2026. Bodo pa letošnji Dnevi Škofjeloškega pasijona spet zaživeli v polnem dogajanju.

Program je na sredini novinarski konferenci predstavila koordinatorica prireditve Ema Nunar iz javnega zavoda 973. Kot je pojasnila, je bil prvi dogodek že to nedeljo, ko se je začel križev pot po podružničnih cerkvah Župnije Poljane.

Osrednji del dogajanja se začenja 18. marca, ko bodo v Nunski cerkvi v Škofji Loki postavili pasijonske jaslice, ki predstavljajo prizore Jezusovega trpljenja. Pater Andraž Arko bo 20. marca predstavil filme o Kristusovem pasijonu iz časov nemega filma, 22. marca pripravljajo Pasijonski koncert, 25. marca bodo v crngrobski cerkvi na ogled postavili razstavo likovnih uprizoritev prizora pasijonskega cikla s fasade cerkve.

Eden izmed osrednjih dogodkov je vsako leto Pasijonski dan. Ta bo v četrtek, 30. marca, na njem pa bodo predstavili nove Pasijonske doneske. Na ta dan bodo odprli tudi pasijonsko razstavo; tokratna bo posvečena obnovljeni kostumografiji in scenografiji Škofjeloškega pasijona. Dan zatem bo sledil Pasijonski večer v Stari Loki, ko bodo domači igralci, pevci in glasbeniki skupaj z gostujočimi pasijonci iz Poljan in Železnikov oživili izbrane prizore Škofjeloškega pasijona.

Pestro dogajanje se obeta pred cvetno nedeljo. V soboto, 1. aprila, bodo na Mestnem trgu pasijonske delavnice za izdelavo butaric, rož iz krep papirja, barvanje pirhov in oblikovanje gline, med drugim bo moč okušati postne jedi. Na Cankarjevem trgu bodo loški skavti izdelovali butaro velikanko.

V cerkvi sv. Martina v Poljanah bodo 6. aprila člani tamkajšnjega kulturnega društva kot apostoli sodelovali pri obredu velikega četrtka. Na veliki petek bo po središču Škofje Loke potekal križev pot. Na praznični ponedeljek bo velikonočni koncert v Selcih. Za konec bodo bratje kapucini 14. aprila pripravili predavanje o pasijonskem sporočilu, 22. aprila pa še tradicionalni Romualdov dan z dnevom odprtih vrat samostana in vodenim ogledom knjižnice, kjer hranijo znameniti Škofjeloški pasijon.

Na novinarski konferenci so poudarili tudi pomen vpetosti Škofjeloškega pasijona v mednarodne povezave. Kot je povedal koordinator te mednarodne vpetosti Jože Štukl iz Loškega muzeja, je Škofjeloški pasijon z vpisom na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine postal dediščina celotnega človeštva. »To ni več vaška veselica in temu primerno se je treba obnašati. Jaz si prizadevam in si bom še naprej prizadeval, da bi Škofjeloški pasijon postal nekaj prestižnega, nekaj, kar bi si ljudje želeli videti v čim večjem številu, in da bodo vstopnice že vnaprej razprodane. Želim si, da bi to postala zares butična zadeva.«