Za spodbujanje letalske povezljivosti bo vsako leto na voljo 5,6 milijona evrov. / Foto: Gorazd Kavčič

Subvencije za povezave

Okrevanje letalskega prometa po epidemiji je med najslabšimi v regiji, zato želi vlada s subvencijami spodbuditi zanimanje za lete iz Slovenije. Preučili bodo tudi možnost ustanovitve novega nacionalnega letalskega prevoznika.

Lani smo v primerjavi s predkoronskim letom 2019 v Sloveniji beležili le 68 odstotkov letov in dosegli 56 odstotkov prepeljanih potnikov.

Ljubljana – Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han sta v petek predstavila program za večjo letalsko povezljivost države, s katerim nameravajo okrepiti število letov z vseh treh mednarodnih letališč – na Brniku, v Mariboru in Portorožu.

Seznam povezav, ki jih bodo subvencionirali, je razdeljen v tri sklope. V prvem sklopu so na seznamu leti do Dunaja, Bruslja, Kobenhavna, Aten, Helsinkov, Madrida, Amsterdama, Prage, Berlina in Skopja.

Kot je pojasnila ministrica, imajo v primeru, da bo po prvi prijavi na voljo še kaj sredstev, pripravljen tudi dopolnilni program sedmih prog, in sicer v Rim, Stockholm, Oslo, Barcelono Lizbono, Prištino in Pariz.

Če tudi po drugem krogu sredstva ne bi bila v celoti izrabljena, pa bi po besedah Alenke Bratušek dodatni seznam zajemal vse destinacije na ozemlju skupnega evropskega prostora, torej poleg držav EU tudi Norveške, Islandije in območja Balkana.

Pred objavo razpisa morajo dobiti še soglasje Evropske komisije. Če ga bodo pridobili pravočasno, bodo razpis objavili predvidoma 24. marca, odprt pa bo en mesec. Letalskim prevoznikom bodo financirali petdeset odstotkov letaliških pristojbin na odhodnem letališču v Sloveniji. Na voljo bo 5,6 milijona evrov letno, skupno v treh letih do leta 2025 torej 16,8 milijona evrov.

Hkrati sta ministra napovedala tudi preučitev možnosti za vzpostavitev novega nacionalnega letalskega prevoznika. »O tem pa bomo govorili, ko bodo narejene poglobljene analize, ki se pripravljajo,« je povedala Alenka Bratušek. Matjaž Han pa je dejal, da bo tudi v primeru, da se bo vlada odločila za to možnost, šlo za dolgotrajen postopek, zato je pomembno, da letalsko povezljivost spodbujamo tudi na druge načine.

Za spodbujanje letalske povezljivosti so se odločili zaradi slabega okrevanja letalskega prometa v državi po epidemiji covida-19. »Na žalost sta se združila pandemija in propad Adrie Airways, učinki obeh pa so za našo državo zelo slabi,« je povedala ministrica in dodala, da je okrevanje pri nas med najslabšimi v Evropski uniji.

V lanskem letu smo v primerjavi z letom 2019 namreč beležili le 68 odstotkov letov iz Slovenije in dosegli le 56 odstotkov prepeljanih potnikov v primerjavi z letom 2019. Med vsemi primerljivimi letališči v soseščini beležimo tudi največji padec neposrednih oz. posrednih letalskih povezav. Ta je bil kar 56-odstoten, na primerljivih letališčih pa le 11-odstoten.

»Slovenija je vpeta v globalne tokove in brez večje letalske povezljivosti si ne moremo obetati dobrega izvoznega gospodarstva, konkurenčnosti in tudi turističnega obiska,« je dodal Han, ki meni, da mora država gospodarstvu pomagati, eden od načinov pa je tudi spodbujanje večje letalske povezljivosti.