Razstava Kje so ženske? predstavlja naporno pot uniformiranih policistk do enakopravnosti v pretežno moški organizaciji. / Foto: Policija

Ženske v uniformirani policiji

V slovenski policiji so pripravili razstavo ob petdeseti obletnici uvedbe sistemskega zaposlovanja uniformiranih miličnic, danes policistk.

Tacen – Z razstavo Kje so ženske?, ki poteka na Policijski akademiji v Tacnu, so v slovenski policiji zaznamovali petdeset let sistemskega zaposlovanja uniformiranih policistk, v prejšnjih časih miličnic. Odprli so jo pred tednom dni ob mednarodnem dnevu žena, pripravila pa sta jo Posvetovalno telo za integracijo načela enakosti spolov na Ministrstvu za notranje zadeve z organoma v sestavi in Muzej slovenske policije.

Razstava Kje so ženske? na šestnajstih panojih razkriva pomembne mejnike iz zgodovine žensk v slovenski policiji – od prve pojavitve žensk v policiji, takrat še milici, do danes. Opisuje pot, ki so jo ženske morale prehoditi, da so si sčasoma izborile svoje mesto in se postavile enakovredno ob bok moškim sodelavcem. »Da njihova pot ni bila lahka, opozarjajo tudi pričevanja nekdanjih policistk, miličnic. Prelomne letnice opozarjajo, da je bila usoda žensk v policiji tudi precej muhasta – od uvedbe zaposlovanja žensk leta 1973 do ponovno prepovedi leta 1983 in nato ponovnega zaposlovanja leta 1994 namreč ni preteklo neskončno veliko časa,« pojasnjujejo na policiji.

V. d. generalnega direktorja policije mag. Senad Jušić je v nagovoru med drugim dejal, da so bile ženske vedno prisotne v varnostnih organizacijah, njihov prispevek pa v resnici nepogrešljiv, kljub neupravičenim strahovom in neutemeljenim predsodkom. »Zato me veseli, da je bil na področju enakopravnosti dosežen velik napredek, saj so danes policistke in uslužbenke policije prisotne na različnih področjih naše organizacije. Namen te razstave je tako tudi opozoriti na pomen prepoznavnosti, vključenosti in vidnosti obeh spolov v organizaciji, ki je vrsto let veljala kot tradicionalno moška,« je še povedal.

Spregovorila je tudi nekdanja policistka kriminalistka Katja Bašič, ki je ob tej priložnosti Muzeju slovenske policije v trajno last predala komplet nekoč veljavne uniforme za miličnice.

Razstava bo na Policijski akademiji na ogled zaposlenim v Policiji do sredine maja, nato pa se bo selila po posameznih policijskih upravah. Prihodnje leto jo bodo postavili na ogled v izložbenih oknih stavbe na Štefanovi ulici 2 v Ljubljani (sedež ministrstva za notranje zadeve in generalne policijske uprave), s čimer bo dostopna tudi širši javnosti.