Ravnateljica Osnovne šole Bled Nataša Ahačič je učencem in učiteljicam podarila 17 sadik jagod. / Foto: Maša Likosar

Dvojni jubilej šolstva na Bohinjski Beli

Na Bohinjski Beli letos praznujejo sto sedemdeset let pouka in sto dvajset let šole.

Bohinjska Bela – Na Bohinjski Beli je pouk sprva potekal v zasebni hiši pri Stojanu, leta 1856 pa so poučevanje premestili v mežnarijo, kamor so učenci zahajali kar 34 let. Domačini še danes to stavbo poznajo pod imenom stara šola. Ker je prostor postal premajhen, so novembra leta 1899 pristopili h gradnji sedanje šole, štiri leta zatem pa so učenci prvič sedli v šolske klopi novega objekta. Šoli, ki je v šolskem letu 1962/63 postala podružnična šola OŠ Bled, je večkrat grozilo tudi zaprtje. Največji boj za obstanek je bil po potresu leta 1968, zaradi česar je pouk dve leti potekal v prostorih Kulturnega doma. Deset let po potresu se je pouk tudi zaradi prizadevnih staršev in krajanov, ki so se zaprtju uprli, nadaljeval v prenovljeni šoli, kjer je prostore dobil še vrtec.

Danes šolo obiskujejo učenci od prvega do petega razreda, v letošnjem šolskem letu jih je 32, za pouk pa skrbijo štiri učiteljice. »Smo majhna, a zelo povezana šola. Tesno sodelujemo tudi z matično šolo na Bledu in podružnico v Ribnem, krajevno skupnostjo, vsemi društvi in organizacijami v kraju,« je povedala Nataša Klinar, vodja Podružnične šole Bohinjska Bela. Dvojni visoki jubilej so na šoli zaznamovali že sredi marca z dnevom odprtih vrat, minuli petek pa so pripravili osrednjo prireditev v domačem Domu krajanov, kjer so nastopili otroci vrtca in šole.

Ravnateljica OŠ Bled Nataša Ahačič je ob tej priložnosti dejala, da so podružnične šole srce kraja, ki veliko dajo na tradicijo in pomembno vplivajo na kulturno življenje v kraju. Za 170 let pouka jim je podarila 17 sadik jagod, ki jih bodo učenci z učiteljicami gojili na šolskem vrtu. Zbrane sta nagovorila še blejski župan Anton Mežan, ki je zagotovil, da bodo pouk na Bohinjski Beli ohranili, ter predsednica Krajevne skupnosti Bohinjska Bela Katja Stušek, ki se je šoli zahvalila za prispevek kraju. »Na Bohinjski Beli so od nekdaj živeli ljudje, ki so se trudili, da bi svojim otrokom dali znanje, da bi jih izobrazili in jim zagotovili trdne temelje za boljše življenje, kot so ga imeli sami,« je dejala Stuškova.