Regijska bolnišnica – realnost ali volilni »spin-off«?

Zgodbe in zlasti prepiri o novi regijski bolnišnici na Gorenjskem spominjajo na tisto primero o polhih iz romana Pod svobodnim soncem. Bolestna obsedenost z zidovjem kaže na dejstvo, da smo v dolini šentflorjanski še svetlobna leta oddaljeni od zdrave kmečke pameti. Glede na politiko Bruslja pa nam na področju ohranjanja še malo obstoječe zdrave kmečke pameti ne kaže ravno najbolje.

V času svoje kandidature za predsednika DeSUS sem opozarjal, da v Republiki Sloveniji ne bodo problem zidovi, ampak kadri. Oba tedanja protikandidata in tudi upokojenske organizacije pa so takrat vneto zagovarjali gradnjo zidov.

Prišel je čas streznitve. Že pri obstoječih bolnišnicah zaradi pomanjkanja osebja zapiramo oddelke. Dograjujemo ali gradimo nove domove za starejše, ki ostajajo nezasedeni zaradi pomanjkanja osebja.

Župani in občinski svetniki se prepirajo med seboj o lokaciji novega političnega spomenika, namesto da bi poskrbeli za svoje prebivalstvo z zagotavljanjem vseh storitev znotraj obstoječe bolnišnice. Soočamo se z najhujšim kadrovskim pomanjkanjem znotraj celotne EU in to na vseh področjih. Nova stavba ne bo rešila kadrovskega primanjkljaja na področju zdravstva. Nasprotno, še povečala ga bo.

Glede na trenutno demografsko stanje bodo prizori iz javnih medijev ob odpiranju novih vrtcev, šol, zdravstvenih domov v času praznikov v SFRJ zgolj nostalgija in predmet spominov med ostarelim prebivalstvom.

Namesto iskanja alternativnih rešitev za krčenje delovne sile se ukvarjamo z zidovi in informatizacijo. Olajšanje (ali pa oteženje) vpogleda v lastno zdravstveno dokumentacijo v ničemer ne bo zvečalo dostopnosti do omejenih kapacitet. Prav tako dostopnosti do zdravstvenih storitev ne bodo rešili nikoli odprti prostori v novogradnjah. Državna in lokalna politika sta, tako kot evrobirokrati, že zdavnaj izgubili vsak stik z realnostjo.

Vlagamo milijone evrov v obstoječo bolnišnico na Jesenicah in ob tem razpravljamo o novi regijski bolnišnici. Če parafriziram zdravo kmečko pamet: kateri kmet bo vlagal v modernizacijo obstoječega hleva vedoč, da bo jutri poleg zgradil novega in še sodobnejšega? In to ob dejstvu, da zaradi dolgoročnega zmanjšanja potreb na trgu zmanjšuje stalež živine?

Ob vsem navedenem so vse razprave o neki novi regijski bolnišnici neokusen politični »spin-off«, ustvarjen za potrebe državnih in lokalnih volitev.

Če ne bomo imeli delujočega sistema, potem v nove zidove ne bomo imeli česa seliti. Torej, lokalni politiki in političarke, najprej zagotovite dolgoročno delujoče sisteme znotraj obstoječih zidov. Potem pa lahko začnemo razpravljati tudi o gradnji novih političnih spomenikov. Dotlej pa ne zapravljate davkoplačevalskega denarja za brezplodne razprave o steklu in marmorju.

Dr. Borut Stražišar