Župnik Ivo Kožuh: »To, da s pogodbo določijo, kako morajo biti pokopani svojci, je preveliko poseganje v osebne pravice in na to sem že opozoril; nekateri v oporoko zapišejo, da želijo biti pokopani v krsti.«

Dovolj posluha za poslednjo željo?

Ali je na Komunali Tržič dovolj zaposlenih, da lahko istočasno opravijo več pogrebov? Ali so obstoječi družinski grobovi lahko premajhni za krste? Kriški župnik Ivo Kožuh je sicer dejal, da je Komunala Tržič v zadnjih letih izboljšala svoje delo na področju pokopališke in pogrebne dejavnosti, da pa je treba nekatere stvari še popraviti. Po odgovore smo šli tudi na Komunalo Tržič.

Križe – Na kriškem pokopališču naj družina pokojnika ne bi mogla pokopati v družinski grob, ker naj bi bil ta po pojasnilu Komunale Tržič že premajhen, je na eni od zadnjih sej občinskega sveta opozoril svetnik Andrej Frelih. Direktor Komunale Tržič Primož Bajželj je v zvezi s tem dejal: »Da bi bil neki grob premajhen za več pokopov, se v sedanjem času, ko je večina pokopov žarnih, ne dogaja pogosto. V primeru krste pa mora biti grob poglobljen, zakonsko je določeno, da mora biti čez zadnjo krsto vsaj 1,3 metra plasti zemlje. Pri novih grobovih tu ne prihaja do težav, saj grobno jamo ustrezno poglobimo, drugače pa je pri starejših grobnih enotah, ki niso poglobljene, saj v preteklosti niso kopali poglobljenih jam. Če se svojci odločijo za prekop, morajo za to pridobiti soglasje Občine Tržič. Cena prekopa, ki jo zaračuna Komunala Tržič, se giblje med tisoč in tisoč tristo evri, če izkop poteka brez zapletov. Dodaten strošek je zdravniška komisija, ki je obvezno prisotna pri ekshumaciji.« S pojasnilom ni zadovoljen kriški župnik Ivo Kožuh: »V Križah je ta izgovor neupravičen, ker je pokopališče narejeno po načrtih, dimenzijah, ki so bile predvidene za krste. Vsi grobovi so dovolj veliki. Saj so ljudi stoletja pokopavali v iste grobove, in še ko sem bil kaplan v Robu na Dolenjskem, kjer je pokopališče res majhno, to nikdar ni bil problem.«

Župnik je tudi pokazal dve pogodbi o najemu groba, v katerih piše, da so v dotičnem grobu dovoljeni samo žarni pokopi. »To, da s pogodbo določijo, kako morajo biti pokopani svojci, je preveliko poseganje v osebne pravice in na to sem že opozoril; nekateri v oporoko zapišejo, da želijo biti pokopani v krsti,« je navedel župnik, direktor komunalnega podjetja pa na to dejal, da je na pokopališču v Križah en del zaradi dimenzij namenjen samo žarnim grobovom.

Naj podelijo še kakšno koncesijo več

Župnik meni, da je Komunala Tržič v zadnjih letih sicer izboljšala svoje delo in so seveda tudi občani, ki so zadovoljni z njihovim delom, da pa je treba nekatere stvari še popraviti. »Svojci želijo imeti pogreb na določen dan in uro, pa to pogosto ni izvedljivo, ker imajo na Komunali Tržič, ki izvaja to dejavnost, istočasno že dogovorjen pokop na drugem pokopališču v občini; pravijo, da imajo za pokope na voljo samo eno ekipo. Ne vem, zakaj Občina Tržič, če Komunala tega dela ne zmore sama, ne podeli koncesije še kakšnemu izvajalcu več. Svojci na žaro čakajo tudi po štiri, pet dni s pojasnilom Komunale Tržič, da na ljubljanskih Žalah upepelitve zaradi prezasedenosti prej ne zmorejo.«

V želji, da se te stvari rešijo, je tudi Ivan Likar, ki je mamo na kriškem pokopališču pokopal leta 2011. Težko razume, zakaj pokopa ni smela opraviti druga pogrebna služba, če Komunala Tržič v danem trenutku ni mogla zagotoviti ekipe za pokop in se ni držala protokola pogreba, kot ga je želela družina. Še vedno je mnenja, da je treba na področju pogrebne dejavnosti zagotoviti konkurenco. Zdi se mu tudi neprimerno, da morajo žalujoči svojci uradne dokumente podpisovati v najtežjih dneh žalovanja; na to je opozoril tudi župnik.

Na Komunali Tržič pa zagotavljajo, da imajo za pokope dovolj zaposlenih in da se v primerih, ko se pokažejo želje po izvedbi pokopov ob istem času, s svojci pokojnikov dogovorijo. »V primeru želje po istočasnem pogrebu svojcem ponudimo drugo uro, če bi bila potreba, pa se lahko organiziramo in opravimo dva pokopa ob istem času; iz pietete do pokojnikov seveda ne na istem pokopališču. Opozorili bi še na zunanje dejavnike: isti duhovnik ne bi mogel biti istočasno na dveh pogrebih in tudi pevci ne, če bi se svojci odločili za iste.« Bajželj je dodal, da so po anketah občani z njihovimi storitvami zadovoljni.

Žale: upepelitev v dveh, treh delovnih dneh

Na Komunali Tržič so še povedali, da čas čakanja na žaro ni odvisen od njih, ampak od ljubljanskih Žal. Upepelitev ali pokop s krsto se lahko opravi, ko od smrti preteče najmanj 36 ur in so izstavljeni vsi dokumenti, ki dovoljujejo pokop oziroma upepelitev. Kot so sporočili z ljubljanskih Žal, je upepelitev možno naročiti redno ali izredno, kar storitev podraži za 85 evrov, upepelitev pa je pri izrednem naročilu opravljena izven rednega delovnega časa. Redne upepelitve pa so opravljene v rednem delovnem času upepeljevalnice po sprejetem vrstnem redu. Na upepelitev se praviloma ne čaka dolgo, so zagotovili na ljubljanskih Žalah, večinoma le dva do tri delovne dni.

Komunala Tržič je javno podjetje v stoodstotni lasti Občine Tržič. Župan Borut Sajovic pravi, da zakon, ki ureja pokopališko in pogrebno dejavnost, ni dodelan, podzakonski akti se razlagajo šele v teh dneh. »Smo pa na občini in na komunali pripravljeni na nove zahteve, da bi bilo občanom v težkih trenutkih lažje in čim bolj dostopno,« je še dejal.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

megla
vlažnost: 98 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.