Soavtorice knjige Suha in Sušan': (z leve) Mojca Logar, Alenka Erzar Žepič in Marjana Žibert

Suha in Sušani nekoč in danes

Na Suhi pri Predosljah letos zaznamujejo 730. obletnico omembe vasi. Ob jubileju je izšla tudi zanimiva knjiga Suha in Sušan', ki pripoveduje o preteklosti kraja in njegovih prebivalcev in hkrati o aktualnem življenju vasi.

Suha – Letošnje leto je za vaščane Suhe pri Predosljah praznično leto. S številnimi prireditvami in dogodki namreč Sušan', kot zase rečejo vaščani, obeležujejo eno od omemb vasi Suha v pisnih virih, ki jo zasledimo v letu 1288. Velja torej potrditi, da Suha šteje najmanj 730 let. Kadar je nekaj zapisano, to seveda drži tudi za prihodnje rodove, zato je ideja o knjigi med pobudniki letošnjih praznovanj hitro padla na plodna tla. Kraj z okoli 250 prebivalci ima odslej svojo knjigo z naslovom Suha in Sušan', kar je tamkajšnjemu življu lahko v ponos.

Pobudo je dala Alenka Erzar Žepič, ki je s Primskovega, kjer živi, vedno rada prihajala k starim staršem, na domačijo k Rožen' na Suho, in je kot dijakinja kranjske gimnazije že leta 1992 pripravila raziskovalno nalogo z naslovom Suha skozi stoletja. Njeno delo je bilo osnova za aktualno knjigo, o kateri smo spregovorili s tremi glavnimi soavtoricami, ob Erzar Žepičevi, danes odvetnici in mediatorki, sta to še Mojca Logar, profesorica geografije in zgodovine v Biotehniškem centru Naklo, in direktorica Gorenjskega muzeja zgodovinarka Marjana Žibert. Slednji sta se na Suho sicer priselili.

O prvih zapisih o Suhi tako piše Alenka Erzar Žepič: »Spomnim se, da je bila takrat največja težava dejstvo, da o kraju dotlej še ni bilo tako rekoč nič napisanega, zato sem različne listine, ki sem jih dobila v Zgodovinskem arhivu RS v Ljubljani, morala najprej dati v prevajanje iz latinščine, gotice in nemščine. Prava enciklopedija o življenju v vasi pa je bila stara mama Minka.« V zgodovinskem pregledu med drugim posebej omenja tudi plemiča Jurija Egkha, graditelja gradu Brdo, ki je v 16. stoletju dal skozi vas Suha speljati potok Belca.

Marjano Žibert so zanimali Sušani in zaznamki prvih kmetij v vasi, ki segajo tja v 15. stoletje. Nekatere omembe so že zelo blizu kasnejšim hišnim imenom in priimkom. »Glavni vir za raziskavo so bile matične knjige v različnih župnijah. Na Suhi v sredini 17. stoletja že najdemo tudi prva hišna imena vseh tistih kmetij, ki obstajajo še danes. V prvem popisu v času Marije Terezije leta 1754 lahko prepoznamo tudi velikost družin, njihovo sestavo in starost družinskih članov,« pripoveduje Žibertova. V sodelovanju z Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske bodo izdelali tudi tablice s hišnimi imeni. Zanimivo je, da število kmetij iz tistega časa, ko je Suha štela 17 hub, do danes ostaja tako rekoč nespremenjeno.

K sodelovanju so povabili tudi dva gostujoča avtorja. Tako je o zakladih slovenske umetnosti v suški cerkvi sv. Štefana zapis pripravil umetnostni zgodovinar Gorenjskega muzeja Gašper Peternel, ki za glavni posebnosti omenja zlati baročni oltar in kipec Marije z detetom, ki je trenutno v restavriranju. Posebnost oltarja so vsekakor izvotljeni stebri, ki so bili posebnost časa, v katerem so bili izdelani. Jože Derlink pa je popisal področje prostovoljnega gasilstva v GD Suha. To ima danes 151 članov, ob tem tudi dve ženski desetini, kot poudari Žibertova.

Vas Suha nekoč in danes pa je obširen prispevek Mojce Logar. Vas ima danes 233 prebivalcev, v register kmetijskih gospodarstev pa jih je vpisanih 21. »Fenomen je, da se število prebivalcev in kmetij že več sto let ni spremenilo. Trenutno je aktivnih kmetij 17. Na Suhi smo posebni tudi po velikosti kmečkih posestev. Če je slovensko povprečje 6,9 hektara, so suške kmetije velike povprečno 11,8 hektara. Po številu glav velike živine je razmerje šest v Sloveniji in 27 na Suhi,« ugotavlja Logarjeva; da gre za sodobne kmetije, ki z izdelki zalagajo veletrgovce v okolici in širše. Domačini pa se ukvarjajo z različnimi drugimi dejavnostmi. So zelo podjetni, nad slovenskim povprečjem pa je tudi izobrazbena raven krajanov.

Iz raziskovalne naloge Alenke Erzar Žepič so povzeti tudi deli knjige, ki predstavljajo stare običaje in šege, ki jih na Suhi zavzeto gojijo tudi dandanes – miklavževanje, likof, fantovščina, šranganje, spuščanje gregorčkov … Krajani pa so tudi zelo dejavni v ljubiteljski kulturi, saj so aktivni v društvih v Predosljah, zanimiv pa je tudi zapis o Ljudski knjižnici Belca, ki je na začetku 19. stoletja v vasi odigrala zelo pomembno vlogo. Tu sta še zapisa o suškem vodovodu in hišnih obrteh.

Soavtorice so s predstavljenim zadovoljne, saj je bilo v pripravo knjige vloženega kar precej truda, zdi pa se jim, da jim je tudi tako uspelo povezati kraj in prebivalce med seboj. »Številni domačini so prispevali svoje fotografije, od katerih so mnoge objavljene v knjigi. Mislim, da se prav vsak domačin lahko na neki način najde v knjigi,« dodaja Žibertova, Logarjeva pa ob tem poudarja, da je knjiga s svojo vsebino še en dokaz več, da na slovenskem podeželju obstaja bogat socialni in kulturni kapital. »Ljudje tukaj smo pridni, delavni in ustvarjalni.« Tudi knjiga je v večini sad dela Sušanov.

Pri pripravi dogodkov, ki so se in se še bodo zvrstili v letošnjem letu, sta sodelovala še Veronika Vrhunc in Alojz Hudobivnik, novi suški znak je oblikovala Nika Weingerl. Po nedavni predstavitvi knjige bodo 26. maja v Kranju gostovali s suško tržnico, konec junija bodo na Suhi vse domačine Sušane, ki so se izselili, povabili na piknik z družinami, 30. junija pa bodo v Mestni knjižnici Kranj pripravili razstavo fotografij na temo Suhe. Poleti bo sledila premiera Jurčičevega Desetega brata v režiji Sušana Jožeta Basaja in izvedbi KUD Predoslje, zadnjo nedeljo v avgustu pa bodo blagoslovili restavrirani kip Marije z detetom, o katerem in suški cerkvi bo jeseni v Gorenjskem muzeju tudi predavanje, leto praznovanj pa bodo zaključili konec avgusta s tradicionalnim pohodom z baklami.

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

oblačno
vlažnost: 56 %
veter: V, hitrost: 29 km/h

0/9

ponedeljek

3/6

torek

5/7

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Ljubljana, 23. april 2024

Sveta maša na Ljubljanskem gradu

PRIREDITVE / Preddvor, 23. april 2024

Pogovorni večer: Podnebne spremembe

PREDAVANJA / Žiri, 23. april 2024

Sto let po smrti Tavčar še živi

PREDAVANJA / Dolina, 24. april 2024

Hišne gobe in zaščita lesnih izdelkov

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...