Milan Čadež / Foto: Tina Dokl

Nadaljevali bodo po dobro zastavljeni poti

V občini Gorenja vas - Poljane so ponosni na hiter razvoj tamkajšnjih krajev v zadnjih dveh desetletjih, ko so iz občine z omejenimi razvojnimi možnostmi prešli v eno najhitreje razvijajočih se gorenjskih občin s stalno rastjo prebivalstva in visoko kakovostjo bivanja. Kaj si še lahko obetajo občani v prihodnje, je ob občinskem prazniku pojasnil župan Milan Čadež.

Ob prazniku občine Gorenja vas - Poljane pripravljajo jutri ob 19. uri v Sokolskem domu v Gorenji vasi slavnostno akademijo s podelitvijo priznanj. Plaketo občine bodo ob tridesetletnici delovanja podelili Osnovni šoli Poljane, priznanja občine pa bodo prejeli: Filip Dolinar, iniciativna skupina Turističnega društva Slajka Hotavlje, Javorski pevci, Lovska družina Sovodenj in Prostovoljno gasilsko društvo Lučine. Podelili bodo še dve priznanji župana, in sicer Mateju Ržku in Niki Križnar.

Občinski praznik je priložnost za pogled na prehojeno pot v preteklem letu. Kaj je tisto, kar bi v občini v preteklem letu posebej poudarili?

»Leto mineva v znamenju izvajanja zelo različnih projektov v vseh delih občine, bodisi da gre za pripravo bodisi se investicije že izvajajo. Na Sovodnju gradimo avtobusno postajo in varne pešpoti ob regionalni cesti, obnavljamo dva najbolj poškodovana odseka na cesti v Javorje, pravkar smo končali enega najobsežnejših cestnih programov v krajevnih skupnostih z obnovo 31 odsekov in ureditvijo dva in pol kilometra ceste skozi Hotovljo. Na Dobravšcah gradimo kanalizacijo, generalno obnavljamo še prvi dve etaži dvorca Visoko z zunanjo ureditvijo temeljev. Pripravili smo projekt obnove vodovoda Lučine z gradbenim dovoljenjem, dobro kaže vlogi za nepovratna sredstva. Razvijali smo še več drugih projektov – na področju zdravstva smo pridobili še eno koncesijo za otroško ambulanto, obljubljena je širitev zobozdravstva, vse pa se je dogajalo ob robu največje investicije zadnjih let, gradnje športne dvorane v Gorenji vasi.«

Gradnja športne dvorane v Gorenji vasi je že skoraj pri koncu. Kdaj jo bodo šolarji in tudi drugi lahko začeli uporabljati?

»Povsem novo kotlovnico na lesno biomaso smo že predali namenu in ogreva celoten šolski kompleks. Zaključna dela se izvajajo na zunanjem športnem igrišču, krožnih prometnih ureditvah in novem parkirišču. Prav tako potekajo sklepna dela na zunanjosti in notranjosti same športne dvorane s spremljajočimi prostori. Na občini smo tudi že oddali vlogo za tehnični pregled, datum komisijskega pregleda ekipe strokovnjakov pa še ni določen. Po izvedenem tehničnem pregledu in izdanem uporabnem dovoljenju bo objekt v začetku prihodnjega leta lahko predan v uporabo.«

V prihodnje vas čaka nadaljevanje energetske sanacije šol v občini, pri čemer bo prva na vrsti Podružnična šola Sovodenj. Kaj načrtujete v okviru energetske sanacije in kdaj boste začeli z deli?

»To je eden od projektov, za katerega nam je letos uspelo pridobiti nepovratna sredstva. Namenjena so celoviti energetski sanaciji, ki vključuje prenovo fasade in oken ter strešne kritine. Izvedli bomo tudi menjavo energenta, namesto peči na kurilno olje bo vgrajena sodobna toplotna črpalka. Izvedli bomo še sanacijo strojnih in elektroinštalacij ter prenovo centralne kuhinje in vseh sanitarij – objekt je bil namreč grajen v letu 1938, zato so potrebna tudi investicijsko vzdrževalna dela, ki jih bomo večinoma končali v prihodnjem letu.«

Prostorsko stisko v vrtcih pa boste v večji meri rešili z dograditvijo vrtca v Poljanah. Kdaj je mogoče pričakovati začetek del in kako bodo ta potekala?

»Ravno v teh dneh smo na občino prejeli odločbo o odobritvi nepovratnih sredstev Ekosklada za gradnjo energetsko varčnega prizidka vrtca Agata v Poljanah z rokom realizacije investicije v treh letih. Ker imamo gradbeno dovoljenje že pridobljeno, bomo v navedenem roku projekt tudi realizirali, moramo pa še izvesti javno naročilo ter projekt uvrstiti v proračun. Po končani naložbi bomo pridobili dve dodatni igralnici, še dve bomo lahko umaknili iz šolskega objekta, prav tako pa ne bo več treba izvajati programa vrtca v začasnih prostorih v Lovskem domu Poljane. Skupno bomo namreč dogradili šest igralnic in novo zunanje igrišče.«

V Javorjah ste sprva načrtovali nadzidavo šole, a ste se zdaj odločili za novogradnjo. Kaj je botrovalo tej odločitvi? Kako bo organiziran pouk v času gradnje?

»Občina vsa leta svojega obstoja veliko vlaga v izgradnjo in obnovo šolskih objektov, saj praktično ne mine leto, da ne bi vsaj na kateri od centralnih ali podružničnih šol vodili vsaj ene ali dveh investicij. Takšnemu načelu želimo slediti zaradi mlade starostne strukture prebivalstva in zagotovitve sodobnih prostorov z ustreznimi kapacitetami. Zato smo v večletni plan uvrstili tudi projekt šole in vrtca Javorje, h kateremu bomo lahko pristopili takoj po dograditvi novih igralnic v vrtcu Agata, kjer bo v času gradnje na voljo tudi nadomestna lokacija za otroke iz vrtca Javorje. Prve idejne zasnove za rekonstrukcijo objekta so pokazale, da bo investicija zaradi obsežnosti finančno zahtevna, kljub temu pa ne bi rešili problema ustreznih prostorov za šport, zato proučujemo tudi predlog novogradnje, ki bi ponudila optimalnejše prostore in boljšo umestitev v prostor. Ker bo to dolgoročna naložba v kraj z velikim številom mladih družin, ocenjujemo, da je celovitejši projekt šole in vrtca utemeljen, za realizacijo pa moramo še pridobiti nepovratna sredstva.«

Na območju Poljan skupaj z državo načrtujete tudi izvedbo obsežnih protipoplavnih ukrepov, s katerimi boste poskrbeli za večjo poplavno varnost. Kako daleč ste s tem projektom?

»Vsako fazo projektne dokumentacije na občini prednostno pripravimo, nekoliko daljše pa je vsakokratno potrjevanje s strani ministrstva. Kljub temu smo v tretjem, zadnjem koraku potrditve investicijske dokumentacije, pridobljeno imamo pravnomočno gradbeno dovoljenje, v potrditvi na ministrstvu je kompletna dokumentacija za objavo javnega naročila. Takoj ko bo ta potrjena, bomo objavili razpis za izbiro izvajalca del in nato začeli gradnjo.«

Kaj vključujejo načrtovani ukrepi?

»Projekt so pripravljali vrhunski projektanti s področja poplavne varnosti in zajema celovito izboljšanje hidravličnih razmer poplavnih voda na območju Poljan. Tako je predvideno znižanje poplavne ravnice, prestavitev struge Sore, prestavitev prometnic s poplavnega območja, ureditev hudourniškega iztoka Hotoveljščice, sanacija struge Ločivnice z novimi poplavno varnejšimi mostovi in gradnja poplavno varnejšega mostu čez Soro z močno povečanim pretočnim profilom za izboljšanje prevajanja poplavnih voda. Sočasno smo se dogovorili tudi z Direkcijo RS za infrastrukturo, da bo za navezavo na novi most na lokaciji sedanjega semaforiziranega križišča uredila novo krožno krožišče.«

Pred časom ste s predstavniki republiške direkcije za infrastrukturo podpisali sporazum o sofinanciranju rekonstrukcije regionalne ceste Trebija–Sovodenj. Kaj obsega ta projekt in kakšen je terminski načrt za izvedbo del?

»Projekti rekonstrukcije obsegajo celovito prenovo dveh odsekov, in sicer od Fužin do Hobovš ter štiristo metrov regionalne ceste mimo podjetja Lesgal na Sovodnju, kjer bo na novo zgrajen tudi pločnik in javna razsvetljava. Projekt obsega gradnjo obsežnih novih podpornih zidov, novo avtobusno postajališče na Fužinah ter gradnjo dveh nadomestnih mostov na Fužinah in pri Lesgalu. Skupna ocenjena vrednost projekta znaša dobrih devet milijonov evrov, začetek del pa je napovedan za prihodnje leto.«

Nadaljuje se tudi obnova dvorca Visoko. Katera dela na tem objektu načrtujete v prihodnje in koliko bodo vredna? Računate pri tem tudi na finančno pomoč države?

»Obnovitvena dela smo začeli v sredini oktobra, urejamo meteorno kanalizacijo ob objektu dvorca s hidroizolacijo temeljev, sledila bo obnova strehe, kleti in pritličja dvorca. Dela bo izvajalo podjetje Gib gradnje iz Grosupljega, ki je oddalo najugodnejšo ponudbo v višini 435 tisoč evrov z DDV.«

Visoko oživljate tudi s številnimi prireditvami, ki se odvijajo tako v dvorcu kot njegovi okolici. Kdaj računate, da bo dvorec urejen do te mere, da bi njegova vrata lahko ostala odprta skozi vse leto?

»Prav investicija, ki jo izvajamo ta čas, naj bi že v prihodnjem letu Zavodu za turizem in kulturo Poljanska dolina omogočila gostinsko ponudbo tudi v novo urejeni osrednji gostinski sobi v pritličju dvorca, in ne le na letnem vrtu. Tako bomo postopoma prešli z zdaj zgolj poletne na celoletno ponudbo, s čimer bo dvorec za obiskovalce odprt vse leto.«

V maju je vlada podelila koncesijo za rabo termalne vode v Kopačnici, ki jo je Občina Gorenja vas - Poljane pred dvema letoma prenesla na družbo IJP z Ljubnega ob Savinji. Kako kaže njihovemu projektu gradnje novih bazenov in manjših glamping hišk na tem prostoru?

»Vlada je v aprilu izdala uredbo o koncesiji za rabo termalne vode iz vrtine TOP-1/05 za ogrevanje in druge potrebe kopališča v Kopačnici. Investitor še čaka na razpisno dokumentacijo oziroma objavo ministrstva za podelitev koncesije, na katero se bo podjetje IJP prijavilo. Upajo, da bo to v kratkem, predvidoma še v decembru. Vse inštalacije v prostoru, tako za bazene kot hiške oziroma glamping šotore in druge objekte, so povezane in odvisne od pridobljene koncesije o rabi termalne vode. Ko bo to izpolnjeno, bodo nadaljevali s pridobivanjem gradbenega dovoljenja in samo izvedbo naložbe.«

Kaj bi za konec ob prazniku zaželeli vašim občanom?

»Vsem občankam in občanom občine Gorenja vas - Poljane bi čestital ob občinskem prazniku, ki ga praznujemo v spomin na prvo omembo naših krajev v pisnih virih. Ponosni smo na hiter razvoj naših krajev v zadnjih dveh desetletjih, ko smo iz občine z omejenimi razvojnimi možnostmi prešli v eno najhitreje razvijajočih se gorenjskih občin s stalno rastjo prebivalstva in visoko kakovostjo bivanja, kar nam vse pogosteje priznavajo tudi slovenski mediji. To dokazuje, da smo na pravi poti, in odločeni smo nadaljevati po njej tudi v prihodnje.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

pretežno jasno
vlažnost: 95 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

0/18

četrtek

2/19

petek

1/18

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

RAZSTAVE / Tržič, 21. marec 2024

Pazi, kam stopiš

GLEDALIŠČE / Podnart, 22. marec 2024

Monokomedija Jutri začnem

OBVESTILA / Gorenjska, 22. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.