Marija Cvetek s knjigo Hude so res vojské

Bohinjci v veliki vojni

Marija Cvetek v knjigi Hude so res vojské oživlja pripovedi Bohinjcev o prvi svetovni vojni. Nedavno jo je predstavila tudi v Galeriji mežnariji v Mengšu.

Maja 1915 se je z vojno napovedjo Italije Avstro-Ogrski odprla soška fronta, s tem pa je Bohinj v njenem neposrednem zaledju postal etapno območje. Gibanje domačinov je bilo omejeno, ljudem je grozila evakuacija, hrane je primanjkovalo, skozi Bohinj pa so se valile trume vojakov in tovornih konj. Bohinjci so s strahom pričakovali mobilizacijo svojih mož, sinov in bratov. Vojna vihra se je trdno usidrala v kolektivni spomin Bohinjcev, med katerimi so številni na bojiščih pustili svoja življenja.

Pripovedi starejših, ki so se še spominjali tistih časov, je več let zbirala in zapisovala Marija Cvetek, upokojena profesorica slovenskega jezika in primerjalne književnosti, sicer pa etnologinja, bibliotekarka in publicistka. Marija Cvetek, tudi sama Bohinjka, je pripovedi zapisala, tako kot so ji jih povedali pričevalci – v pristnih bohinjskih govorih. Knjižni jezik ima za ta pristna občutja pretesno uniformo, pravi avtorica. Narečje pa ima »bogatejše mere za človekovega duha in dušo; s svojimi izraznimi možnostmi močneje izžareva svoj etnos; vse njegove posebnosti in slikovitosti,« poudarja Cvetkova. Pričevalci tako pred bralca stopajo kot živi in avtentični pripovedovalci pretresljivih zgodb, ki pa so prežete s trdnostjo in pokončnostjo ter pragmatičnim pogledom na svet preprostega bohinjskega človeka.

Naslov Hude so res vojské si je avtorica izposodila pri slovenski vojaški ljudski pesmi, saj kot pravi, ob urah najhujšega trpljenja zmanjka primernih besed, pesem pa vendarle pomaga neizrekljivemu.

V 53 zgodbah, kolikor jih prinaša knjiga, osrednje mesto namenja svojim prednikom ter prednikom drugih bohinjskih družin, ki jih je vojna prizadela. Knjiga je posvečena avtoričini mami Ivani Cvetek, rojeni 27. avgusta 1914. Le dan pred njenim rojstvom so na ruskem bojišču padli prvi bohinjski vojaki. Vojna pa je zahtevala svoj davek tudi med Ivaninimi brati.

Brat Vorenc, ki je na fronto odšel z dobrimi 17 leti, je bil ranjen, v bolnišnico v Judenburg pa sta ga prišla obiskat mama in brat Franc. Takole o obisku pripoveduje Ivana: »K j biv v bolnc v Judnburgo, sta ga šla obisket mát pa Fronc. Ta prve bsede so ble, k jh je zagledov: ''Zakogá oba cérata (zapravljata, op. a.)?!''«

Za brata Franca je bila po vrnitvi s fronte usodna španska gripa, ko je bil star šele dvajset let. Vorenca, ki se je kasneje boril tudi v drugi svetovni vojni, pa je težko življenje izčrpalo pri 57 letih – kot zadnjega izmed osmih sinov, ki jih je morala Ivanina mama pospremiti h grobu. »Ta zadnjga m v trugo napravljate. Ta vosmga!,« je menda dejala. Ivana pa je ob pripovedi te zgodbe avtorici knjige dodala: »Pa š jest b uhkej md vojskó padov, čb na biv dkljč.«

Oddajte svoj komentar

Kranj °


vlažnost: %
veter: -

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

GLEDALIŠČE / Koroška Bela, 16. marec 2024

Izpolnjene sanje

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.