Ni dovolj le, da imamo primerno opremo, temveč jo moramo znati tudi pravilno uporabljati, pravi Matjaž Šerkezi.

Tudi pozimi varno v gore

Predstavniki planinskih organizacij opozarjajo, da se v zimskih razmerah v gore odpravimo le primerno opremljeni. Število reševanj v gorah se je namreč letos znova povečalo.

Krvavec – Kljub temu da v gorah trenutno še ni veliko snega, so razmere že povsem zimske, večina koč je zaprtih, temperature so nizke, dnevi pa kratki, zato se v gore odpravimo le ustrezno opremljeni, ture pa prilagodimo svojim sposobnostim in izkušnjam, so na novinarski konferenci na Krvavcu ob torkovem mednarodnem dnevu gora opozarjali predstavniki Planinske zveze Slovenije (PZS) in Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS).

Imajo opremo, a je ne znajo uporabljati

Tudi na krajše poti se nikar ne odpravimo brez lavinskega trojčka, ki nam bo pomagal v primeru plazu, cepina, derez in čelade ter seveda zadostne zaloge hrane in pijače ter toplih oblačil in primerne obutve. Strokovni sodelavec GRZS Matjaž Šerkezi ob tem poudarja, da so pohodniške dereze ali verige, ki so v zadnjih letih na voljo v športnih trgovinah, primerne za sprehode v nižinah, nikakor pa ne za obisk visokogorja.

Zaradi močnega vetra je trenutno sneg v visokogorju spihan, nastajajo pa klože – trd skorjast sneg, ki se ob podorih nalaga eden na drugega, kar po besedah Matjaža Šerkezija za pohodnike predstavlja veliko nevarnost, saj se lahko spelje in povzroči zdrs, ki se lahko tragično konča. Zgolj dobra oprema torej ni dovolj, potrebna sta tudi znanje in izkušnje. »Pogosto srečujemo planince, ki sicer imajo vso potrebno opremo, je pa njena uporaba neustrezna. Hoja v gore pozimi zahteva posameznika, ki ima poleg dobre fizične pripravljenosti tudi veliko mero znanja alpinistične tehnike, izkušenj in znanj o plazovih, hoji po različnih vrstah snega, ledu, zaščiti pred mrazom in vetrom, orientaciji …« pravi Šerkezi, ki v nasprotnem primeru svetuje izbiro manj zahtevnih ciljev ali pa spremstvo izkušenega vodnika.

Kadar moramo bivakirati ...

V primeru, da se zaradi megle, teme ali sneženja v gorah izgubimo in ne najdemo več poti v dolino, smo primorani v zasilno bivakiranje. Kot pravi Jani Bele, v tem primeru poiščemo varno mesto, kjer smo zaščiteni pred vetrom. V gozdu je za to primerna luknja okoli debla smreke, v rušju si z nalomljenimi vejami naredimo zaklonišče, v primeru, da imamo cepin in lavinski trojček, pa si lahko izkopljemo tudi luknjo v snegu, ki nam služi za zatočišče. Jani Bele iz Gorske reševalne službe zato priporoča, da imamo v nahrbtniku vedno suha rezervna oblačila, alu folijo, vžigalice in svečo, s katero si lahko v zatočišču nekoliko dvignemo temperaturo.

Kljub priporočilom strokovnjakov se število posredovanj v gorah povečuje. Lani je število prvič doseglo petsto, letos se je že do začetka decembra povzpelo na 519 akcij, pravi Jani Bele. Statistika je žal zabeležila tudi 31 smrtnih žrtev (lani 28).

V gorah smo gostje

Med obiskovalci gora je vse več turnih smučarjev. Ob tem tudi generalni sekretar in inštruktor planinske vzgoje pri PZS Matej Planko poudarja pomen ustrezne opremljenosti, vključno s plazovnim nahrbtnikom, ki znatno poveča možnost preživetja v primeru plazu. Poleg tega pa svetuje smučanje v manjših skupinah in ohranjanje primerne razdalje med smučarji.

V nobenem primeru pa ne pozabimo, da smo v gorah gostje, opominja Sašo Hrovat, vodja naravovarstvene nadzorne službe v Triglavskem narodnem parku. Nikar ne vznemirjajmo živali, ki morajo še posebno v zimskih razmerah hraniti energijo. »V predprazničnih dneh je na mestu tudi opozorilo, da pirotehnična sredstva v narodni park in v naravo nasploh ne sodijo,« še dodaja Hrovat.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

megla
vlažnost: 98 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.