Direktorica Muzejev radovljiške občine Verena Štekar Vidic, kustosinja mestnega muzeja Katja Praprotnik, muzikolog dr. Marko Motnik, raziskovalka Nadja Gartner Lenac in umetnostni zgodovinar Miha Valant, ki je med študijem našel prvi zapis o koncertu Linhartove hčere Sophie v Ljubljani

Vljudno pismo v nemščini, prijazen odgovor v slovenščini

Študent Miha Valant je med branjem starih časopisov našel novico, ki je najavljala koncert znane dunajske pevke Sophie Linhart v Ljubljani, Katja Praprotnik in Nadja Gartner Lenac iz radovljiškega mestnega muzeja sta se lotili brskanja po ljubljanskih arhivih, muzikolog dr. Marko Motnik iz dunajskega Arhiva glasbenega združenja pa je našel mnogo informacij o ljubljanskem in dunajskem življenju Linhartove soproge in njunih dveh hčera, Amalije in Sophie. Zanje je doslej v javnosti veljalo, da so se kmalu po Linhartovi smrti preselile na Dunaj, kjer se je sled za njimi izgubila.

Laibacher Zeitung se imenuje časopis iz leta 1831, v katerem je Radovljičan Miha Valant, takrat še študent, ki je pripravljal magistrsko nalogo, našel novičko, v kateri piše, da bo pevka Sophie Heuschober, rojena Linhart, nastopila v Ljubljani. »Prva nadaljnja raziskovanja niso obrodila veliko sadov,« je zgodbo o tem, kako so vendarle začeli odstirati tančico skrivnosti z življenja potomcev Antona Tomaža Linharta, povedala Katja Praprotnik, kustosinja mestnega muzeja Radovljica. »S kolegico Nadjo Gartner Lenac sva se nato osredotočili na informacijo, da je bila Sophie častna članica dunajskega glasbenega združenja. Odločila sem se, da napišem prijazno prošnjo za pomoč v Arhiv glasbenega združenja na Dunaju; v nemščini, seveda. Odgovor je prišel zelo hitro. V slovenskem jeziku. Oglasil se nam je dr. Marko Motnik, ki nam je ponudil pomoč pri raziskovanju v dunajskih in drugih avstrijskih arhivih.«

Malo znanega o zasebnem življenju

V Radovljici rojeni Linhart je študiral na Dunaju, se nato leta 1780 vrnil v Ljubljano, kjer je z odlično izobrazbo, kakršno je imel, upal na dobro službo. Dobil jo je leta 1783; najprej je bil okrajni šolski komisar za Gorenjsko in nazadnje dobro plačani tajnik kranjskega deželnega glavarstva. »O njegovem zasebnem življenju vemo zelo malo,« je na nedavnem predavanju v Radovljici nekaj dni pred 262. obletnico Linhartovega rojstva povedal dr. Motnik in navedel pismo, ki ga je Linhart leta 1789 pisal Marku Kuraltu. »Kako živim? Oženjen sem že leto dni. Imam hčerko in živim zadovoljno.«

Dve hčeri in prezgodnja smrt

V ljubljanski knjigi porok piše, da se je Linhart poročil z Jožefo Detela, leta 1769 rojeno Ljubljančanko iz ugledne družine, je še povedal dr. Motnik. V rojstni knjigi ljubljanske stolnice pa sta zabeleženi rojstvi obeh Linhartovih hčera: Sophie Antonia je bila rojena leta 1788, njena sestra Maria Amalia se je rodila tri leta kasneje. Družina je na današnji Streliški ulici v Ljubljani v začetku devetdesetih začela graditi hišo, a je v času gradnje leta 1795 Linhart zaradi počene aorte umrl. Vdova je imetje že kmalu po njegovi smrti prodala in se s hčerama preselila na Dunaj.

Vdova se ni več poročila

»Glavno vprašanje, zakaj se je vdova z dvema dekletoma, Sophie je bilo takrat deset let, Amalii sedem, odločila, da zapusti Ljubljano in se odpravi v precej veliko, povsem neznano mesto, ostaja neodgovorjeno. Najprej bi seveda pomislili, da je spoznala premožnega Dunajčana in se z njim poročila, a smo v časopisu Wiener Zeitung našli osmrtnico, v kateri je zapisano, da je 9. oktobra 1824 umrla kot Jožefa Linhart, kar pomeni, da se po smrti moža ni več poročila,« navaja dr. Motnik. Podatkov o tem, kaj so Linhartova žena in hčeri počeli na Dunaju, do leta 1813 za zdaj ni, pravi. So pa v knjigi smrti našli naslov, kjer je ob smrti živela Jožefa Linhart. Naslov, na katerem je stanovala starejša hči Sophie, pa so našli v leta 1823 objavljenem imeniku vseh na Dunaju živečih glasbenikov.

Obe hčeri sta bili pevki

»Ve se, da sta bili obe Linhartovi hčerki pevki. O Amaliini karieri je zelo malo znanega, več vemo o Sophie. Učila se je pri dveh vrhunskih dunajskih učiteljih tistega časa: prvi je bil dvorni kapelni mojster Antonio Salieri, eden izmed najbolj iskanih učiteljev petja in skladanja na v tistem času na Dunaju, drugi pa še bolj priznan pedagog, čeprav danes manj znan, Giuseppe Tomaselli. Prvi Sophiin javno odmeven koncert je objavljen v časopisju maja 1813. Kritik v njem pravi, da je gospodična Linhart, »naša nova razveseljujoča podoba na tukajšnjem glasbenem horizontu, prevzela vlogo angela Gabriela. Zaradi čistosti in moči njenega lepega glasu, njene pravilne intonacije in čutne deklamacije si je aplavz med vsemi nastopajočimi najbolj upravičeno zaslužila.«

Bogata kariera, sedem otrok

Od takrat dalje se okoli 15 let vrstijo koncerti, nekateri med njimi pred večtisočglavim občinstvom, z vrhuncem med letoma 1817 in 1827, pripoveduje dr. Motnik. Večinoma je pela na Dunaju, vsaj šestkrat je tudi v Ljubljani. Ko se je Sophie poročila, je, kot je videti, v glavnem prenehala javno nastopati, o njenem kasnejšem življenju pa za zdaj ni veliko znanega. Je pa dr. Motnik prišel na sled drugi sestri Amalii. Tudi ta se je poročila, imela pa je najmanj sedem otrok. Še živečih potomcev te veje družine dr. Motnik še ni našel, je pa že vzpostavil stik z ljudmi, ki bi mu pri tem lahko pomagali.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

zmerno oblačno
vlažnost: 71 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

2/11

nedelja

-3/15

ponedeljek

-2/13

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...