Najbolj so med turisti priljubljene gorske občine. (Fotografija je simbolična.) / Foto: Aleš Senožetnik

Slovenci vse več potujemo

V Sloveniji si je lani 73 odstotkov gospodinjstev lahko privoščilo počitnice, potovali smo več kot leto prej, največ na Hrvaško. Vse več gostov pa prihaja tudi k nam.

Ljubljana – Med glavnimi poudarki poletno obarvane novinarske konference Statističnega urada Republike Slovenije je bila analiza počitniških navad Slovencev. Enotedenske počitnice zunaj doma za vse družinske člane si je lani lahko privoščilo 73 odstotkov slovenskih gospodinjstev, kar je največ od leta 2005, odkar na statističnem uradu beležijo ta podatek. Gorenjci se v tem segmentu uvrščamo na drugo mesto, takoj za osrednjeslovensko regijo. Počitnice si namreč lahko privošči 76 odstotkov gorenjskih gospodinjstev.

Pričakovano so si člani gospodinjstev z najvišjimi dohodki lahko skoraj vsi privoščili enotedenski oddih (95 odstotkov), medtem ko je med tistimi z najnižjimi dohodki takšnih manj kot polovica (44 odstotkov).

Lani smo Slovenci sicer opravili več kot 4,5 milijona zasebnih potovanj, kar je za sedem odstotkov več kot leta 2017. V 87 odstotkih za potovanja uporabljamo avtomobil, letalo pa le v šestih odstotkih.

Daleč najbolj priljubljena destinacija med tujimi državami ostaja Hrvaška, ki je bila cilj 61 odstotkov vseh potovanj Slovencev v tujino. Za Hrvaško si sledijo Italija, Avstrija ter Bosna in Hercegovina s sedmimi, šestimi oz. petimi odstotki potovanj.

Po podatkih statističnega urada povprečen Slovenec na potovanju preživi 4,5 nočitve, dnevno pa porabi okoli petdeset evrov na osebo. Največ, devetdeset evrov na dan, so sicer porabili turisti, ki so bivali v hotelih, najmanj pa turisti, ki so bivali v lastnem počitniškem bivališču – 18 evrov na dan.

Cene počitniških paketov in nastanitvenih storitev so precej odvisne od sezone. Najvišje so v glavni poletni turistični sezoni. Lani julija in avgusta so bili tako turistični aranžmaji v povprečju za trideset odstotkov dražji kot ob koncu leta 2017, nastanitvene storitve pa za več kot deset odstotkov. V hotelu v Sloveniji je bilo v povprečju za prenočitev v dvoposteljni sobi v lanskem letu treba odšteti 161 evrov, v enoposteljni pa 106 evrov.

Nova rekordna turistična sezona?

V Sloveniji v zadnjih letih vsako leto beležimo novo rekordno turistično sezono po prihodih in številu nočitev turistov. Po podatkih statističnega urada si turistični delavci lahko tudi letos obetajo dobro sezono. Junija letos je namreč Slovenijo obiskalo skoraj sedemsto tisoč gostov, ki so opravili 1,7 milijona prenočitev. S tem se je v primerjavi z lanskim junijem število prihodov povečalo za 13 odstotkov, število prenočitev pa za deset odstotkov. Tri četrtine vseh prenočitev so ustvarili tuji gosti. Med zadnjimi so pri nas največ turističnih prenočitev ustvarili gostje iz Nemčije (19 odstotkov), sledijo jim Avstrijci (devet odstotkov) in Italijani (šest odstotkov).

Med občinami so pri turistih še vedno najbolj priljub­ljene gorske občine, kjer so zabeležili 32 odstotkov oz. 538 tisoč vseh turističnih prenočitev. V teh občinah je število prenočitev tudi najbolj naraslo – v primerjavi z lanskim junijem za 22 odstotkov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

zmerno oblačno
vlažnost: 41 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/18

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...