Zaradi zemeljskega plazu je družina Bremčevih 16. decembra 2008 ostala brez strehe nad glavo in tudi apartmajev, ki sta ji dajala vsakdanji kruh. / Foto: arhiv GG

O poravnavi še občinski svet

Družina Bremec in Občina Bohinj sta se pripravljeni poravnati v tožbi zaradi plazu, ki je leta 2008 Bremčevim odnesel hišo. Znesek poravnave naj bi bil bistveno nižji od zahtevane odškodnine.

Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju so v torek sklenili poravnavo v več kot deset let trajajočem pravdnem postopku, v katerem je družina Bremec iz Srednje vasi v Bohinju zahtevala štiristo tisoč evrov odškodnine zaradi odgovornosti Občine Bohinj za zemeljski plaz, ki jim je decembra 2008 uničil stanovanjsko hišo z apartmajema. Kakšen je dogovor in kolikšna bo poravnava, ni znano, naj pa bi bila bistveno nižja od zahtevane vsote. Pogovori o poravnavi so sicer intenzivno tekli v zadnjih mesecih. V njih sta obe stranki uspešno zbližali stališča do te mere, da so za zaprtimi vrati sodne dvorane na poravnalnem naroku pogoje potrdili s trimesečnim odložnim pogojem, saj jo mora v roku treh mesecev potrditi še bohinjski občinski svet.

Kot je po sklenitvi poravnave na kranjskem sodišču povedal bohinjski župan Jože Sodja, bo zaradi občutljivosti teme predlagal, da bi bila seja občinskega sveta zaprta za javnost in da zneska poravnave vsaj za zdaj ne bi razkrivali. Tako je svetoval tudi pravnik občine, ki je pojasnil, da zadeva ni dokončna, torej se lahko postopek še nadaljuje, če svetniki poravnave ne odobrijo. »S poravnavo sem zadovoljen v smislu, da se to končno neha, saj se je vleklo predolgo in stroški se nalagajo. Jaz krivde občine nikakor ne vidim in tako je bilo že razsojeno, a je višje sodišče postopek že dvakrat vrnilo na prvo stopnjo,« je povedal Sodja in dodal, da je glavni razlog za poravnavo v tem, da obravnavano zadevo, ki jih, tudi finančno, obremenjuje že deset let, končno ustavijo: »Zato smo šli v predlog poravnave, ki bi bila za nas še vzdržna, kakšen višji znesek pa ne pride v poštev. Če bo občinski svet poravnavo potrdil, potem bo zadeve konec, če pa bo proti, pa se postopek nadaljuje.«

Spomnimo, postopek se je v začetku letošnjega leta na kranjskem okrožnem sodišču že tretjič začel znova. Prvostopenjsko sodišče je namreč leta 2015 tožbeni zahtevek že drugič zavrnilo, a je višje sodišče sodbo spet razveljavilo in mu jo vrnilo v ponovno obravnavo. Med strokovno javnostjo s področja zaščite in reševanja je sicer ta sodni spor povzročil precej nelagodja, saj gre za precedenčni primer, ki bi ob sodni zmagi Bremčevih lahko sprožil plaz tovrstnih tožb proti občinam in državi, da niso preprečile posledic naravnih ujm, oziroma bi precedenčno zahteval od občin, da predvidijo vse vrste naravnih nesreč na njihovem področju.

Sodni izvedenec gradbene stroke Branko Prokop je v svojem strokovnem mnenju in na zaslišanju v okviru zadnjega postopka sicer ocenil, da bi bilo za hišo Bremčevih v Srednji vasi treba izdelati oceno ogroženosti zaradi potencialne plazovitosti območja, zaradi česar na tem mestu ne bi smeli graditi, vendar pomanjkljiva gradbena zakonodaja tega pri izdaji gradbenega dovoljenja še vedno ne predvideva.

Izvedenec meni, da bi geolog moral videti potencialno grozečo nevarnost, še posebej po tem, ko je predhodno leta 2007 že prišlo do plazenja na pobočju nad hišo Bremčevih. Takrat je sicer Občina Bohinj naročila študijo in izvedla ukrepe, ki so jih predlagali strokovnjaki. Kot je razložil zdajšnji bohinjski župan, so na občini zaupali strokovnjakom in naredili, kar so predlagali. Strokovnjak bi zato moral, če bi ocenil, da obstaja kakšna nevarnost, občini predlagati morebitne dodatne raziskave ali ukrepe, je poudaril.

Bremčevi so na drugi strani vztrajali, da občina ni storila dovolj. Primer pa je vzbudil tudi precej nezadovoljstva v Bohinju, saj so Bohinjci tedaj po plazu stopili skupaj in družini pomagali. Poravnave Bremčevi in njihov zagovornik niso želeli komentirati.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

pretežno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

GLEDALIŠČE / Koroška Bela, 16. marec 2024

Izpolnjene sanje

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.