Ob praznični torti: (z leve proti desni) direktor Mitja Vodnjov, vodja Loške mlekarne Cecilija Lukančič Valič, nekdanja direktorica Anica Frelih in predsednik zadruge Dušan Pintar / Foto: Gorazd Kavčič

Jubilej Loške zadruge

Kmetijsko-gozdarska zadruga Škofja Loka je prejšnjo soboto proslavila 120-letnico.

Škofja Loka – Na slovesnost so povabili člane zadruge, zaposlene, nekdanje zaposlene in poslovne partnerje. Predsednik zadruge Dušan Pintar je opisal razvoj zadruge od začetka, od ustanovitve Mlekarske zadruge Škofja Loka 1899. leta, do danes, nagovor pa je sklenil s staro zadružno mislijo: »Zadruga je naša last, skrbimo vsi za njeno rast.« Direktor zadruge Mitja Vodnjov je predstavil sedanje delovanje zadruge, pri tem pa je poudaril, da je zadruga stabilen in zanesljiv partner svojim članom – kmetom, zaposlenim in potrošnikom.

Loška zadruga šteje 460 članov – kmetov iz občin Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane in Železniki – ter zaposluje 220 delavcev in še trideset pogodbenih. Na leto odkupi 15 milijonov litrov mleka (dva milijona litrov ga predela v lastni mlekarni), 80 tisoč kubičnih metrov lesa in šest tisoč govedi. »Odkup mleka je zadnja leta dokaj stabilen. Pri odkupu lesa se pozna vpliv velike ponudbe lesa z vetrolomnih območij Italije in Nemčije, cena lesa je zaradi tega nizka. Žal tudi naša zadruga večino lesa proda v tujino,« pravi Mitja Vodnjov, razočaran nad stanjem v slovenski lesni predelavi.

Poslovno povezovanje z drugimi zadrugami

Zadruga na leto ustvari 34 milijonov evrov prihodkov. »Poslujemo stabilno in pozitivno, to kažejo polletni rezultati in takšne so napovedi tudi za konec leta,« pravi Vodnjov in dodaja, da se v zadrugi na vsake dve ali tri leta odločijo tudi za večjo naložbo. Predlani so v obnovo zadružnega doma ter ureditev trgovine in gostinskega lokala v Gorenji vasi vložili 1,2 milijona evrov, v prihodnjem letu ali leto kasneje se bodo lotili še obnove zadružnega doma na Češnjici, za kar bodo namenili poldrugi milijon evrov. Zadruga je tudi pobudnica poslovnega (komercialnega) povezovanja zadrug na Gorenjskem. Z zadrugami M-Sora Žiri, Gozd Bled, Sava Lesce in Naklo vodi skupno nabavno in prodajno politiko, s Slogo se usklajuje glede skupnih večjih nabav, v prihodnje pa nameravajo tovrstno povezovanje razširiti še na širše območje.

Zgodba z Arvajem se približuje koncu

Zadruga je večinska lastnika Loških mesnin, ki so pred tremi leti prevzele podjetje Arvaj mesarija. Zgodba z Arvajem se približuje koncu, ni pa še povsem zaključena. »Odkupili smo terjatve od avstrijske slabe banke, postali lastniki petih od skupno sedmih nepremičnin, ki so jih Arvajevi zastavili za najem posojil, za boljšo izkoriščenost predelave smo vložili šeststo tisoč evrov, dodatno zaposlili šest delavcev, obdržali klasične Arvajeve izdelke in proizvodnemu programu dodali nekatere nove, mesečno proizvodnjo povečali z začetnih 15 na 60 ton izdelkov,« našteva Mitja Vodnjov in dodaja, da bodo od petih Arvajevih nepremičnin štiri prodali, med njimi tudi Gostilno Arvaj in Majdičev mlin, za katerega skupaj z občino iščejo lastnika, ki bi objektu dal primerno vsebino. Še prej kot Arvajevo mesarijo so Loške mesnine prevzele Mesnine Bohinja in objekt, ki je v lasti bohinjske zadruge, prenovile, novih vlaganj v objekt pa ne načrtujejo, saj bi prej radi dosegli dogovor o možnostih širitve. Zadrugo so že povabili, da bi vstopila v lastništvo Loških mesnin in si s tem zagotovila tudi odkup živine in mleka, nabavo reprodukcijskega materiala ...

»Selitev klavnice iz Škofje Loke na obrobje ni več tako aktualna, kot je bila nekdaj. Obseg dela na sedanji lokaciji se zmanjšuje, koljemo le še trikrat na teden, a še takrat le polovico delovnega dne. Koljemo le še govedo in drobnico za lastne potrebe – za predelavo v izdelke in za prodajo sveže govedine, ne pa tudi za druge večje naročnike. Klanje prašičev smo letos opustili,« pravi Vodnjov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

oblačno
vlažnost: 90 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

5/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??