Središče Novega Sada

Potep po vojvodini (2)

Naše kulinarično popotovanje se je po obisku Sremskih Karlovcev nadaljevalo v Novem Sadu, na poti do Subotice pa smo si kasneje v Čelarevu ogledali še muzej piva.

Za zaključek je v Sremskih Karlovcih sledila še pokušina medu in vina v Muzeju čebelarstva in vinski kleti Živanović, kjer nas je sprejel Borko Živanović mlajši, njegov ded pa je bil tisti, ki se je začel ukvarjati s čebelarjenjem in vinogradništvom. Oče Jovan je vpeljal moderen pogled na čebelarjenje in leta 1968 osnoval muzej. Borko je tako predstavnik že pete generacije.

Tu smo okušali kar nekaj vin in na koncu spoznali še dve posebni, aromatizirani desertni vini: beli in rdeči bermet. Ko sem ga pred leti prvič pokusila, ravno tako med obiskom Vojvodine, so mi razložili, da je narejen tako kot vermut, dodajo pa mu številna zdravilna zelišča, tako da je prijetnega okusa in vonja. Letos sem izvedela, da se mu baje niso mogli upreti niti na Titaniku … Sledila je še degustacija treh vrst medu, med katerimi je popotnike najbolj pritegnil med s sezamom.

Prenočili smo v Novem Sadu, takoj zjutraj pa se sprehodili po središču mesta in potem obiskali Petrovaradinsko trdnjavo, ki jo imenujejo tudi Gibraltar na Donavi. Trdnjava je tipičen primer vojne arhitekture 18. stoletja. Ob sončnem vremenu se nam je s terase s stolpom z uro odprl izjemen pogled na mesto Novi Sad, reko Donavo in ravninsko Vojvodino. Velika zanimivost trdnjave so podzemne galerije, ki se razpredajo v štirih nadstropjih posebnega komunikacijsko-obrambnega sistema, dolgega 16 kilometrov, od katerih je en kilometer odprt za obiskovalce. Baje naj bi obstajali skrivni tuneli, ki naj bi vodili tudi proti Sremskim Karlovcem … Kdor je želel, si je podzemlje ogledal, drugi pa so si privoščili kavico in uživali v razgledu.

Pot nas je potem vodila nazaj na Fruško goro. Ustavili smo se v vinski kleti Miljević, kjer smo pokusili domača vina in žganja, pripravili pa so nam še kosilo. Družili smo se ob zvokih domače skupine Debeli lav.

Nadaljevali smo do Subotice, obiskali pa še Čelarevo, kjer smo si ogledali muzej piva. Sprejela nas je Liljana Radišić in nas popeljala skozi muzej ter nam pripovedovala tudi o tradiciji varjenja piva v Vojvodini. Čelarevo je dobilo pivovarno leta 1892, osnoval jo je Lazar Dunđerski. Leta 1917 ga je nasledil sin, potem pa je na podlagi zakona o nacionalizaciji iz leta 1946 prešla iz rok Lazarjevih vnukov v državno in družbeno lastništvo. Skozi čas je čelarevska pivovarna delala različna piva, danes je najbolj prepoznavna znamka Lav. Od leta 2003 je njen lastnik pivski velikan Carlsberg, pet let za tem pa je bil ustanovljen tudi muzej piva.

(Nadaljevanje prihodnjič)

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

pretežno oblačno
vlažnost: 91 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

6/16

sobota

1/18

nedelja

5/14

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

GLEDALIŠČE / Koroška Bela, 16. marec 2024

Izpolnjene sanje

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.