Novi predlog pokrajinske ureditve (vir: Samo Drobne: Funkcionalne regije kot podlaga za ustanovitev pokrajin v Sloveniji, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Ljubljana)

Novi predlog: deset pokrajin in mesti

Na predlog širše strokovne skupine, ki snuje predlog prihodnjih pokrajin na Slovenskem, naj bi bilo teh deset, Ljubljana in Maribor pa bi imela poseben status. Gorenjska s tremi pokrajinskimi središči.

Po novi razdelitvi pokrajin predlog za Gorenjsko pokrajino obsega naslednje občine: Kranjska Gora, Jesenice, Žirovnica, Bled, Bohinj, Radovljica, Gorje, Tržič, Naklo, Kranj, Jezersko, Preddvor, Cerklje, Šenčur, Škofja Loka, Železniki, Gorenja vas - Poljane, Žiri.

Po prvotnem predlogu pokrajin bi bile v Gorenjsko vključene tudi bližnje občine, katerih dogajanje pokriva tudi Gorenjski glas. Po novem predlogu občine Kamnik, Komenda, Vodice, Medvode, Mengeš, Trzin in Domžale pripadajo Osrednjeslovenski pokrajini.

Kranj – Pokrajine so nova upravna struktura, ki bo zapolnila vrzel med (pre)majhnimi občinami in državo in bo primerno mesto za uresničevanje načela subsidiarnosti oziroma za nujno potrebno decentralizacijo in demokratizacijo naše države, potrebo po pokrajinski ureditvi utemeljujejo v strokovni skupini, ki pripravlja pokrajinsko ureditev. To dograditev lokalne samouprave narekujejo najprej domače razmere in razlogi, pa tudi primerljivost z evropskimi kriteriji in standardi. Letos poleti so nam predstavili prvi koncept razdelitve pokrajin, ki je predvidel enajst pokrajin, ki bi bile po svoji osnovi vezane na mestne občine kot že danes administrativna in urbana središča. Zadnji predlog, ki je objavljen na spletni strani projekta in o katerem so prejšnji teden govorili na posvetu v državnem svetu, pa jih predvideva deset: Dolenjsko-belokranjsko, Gorenjsko, Goriško, Koroško-šaleško, Osrednjeslovensko, Savinjsko, Štajersko, Pomursko, Primorsko-notranjsko in Zasavsko-posavsko pokrajino. Ob tem bi poseben status imeli mestni občini Ljub­ljana in Maribor, kjer bi pristojnosti in naloge pokrajinskega sveta opravljal mes­tni svet, pristojnosti in naloge predsednika pokrajine pa župan.

Po oceni geografov bi bilo najbolj smotrno organizirati osem pokrajin, vendar bi po tem modelu izrazito izstopala največja in tudi razvojno najmočnejša osrednja pokrajina, po drugi strani pa šibka pomurska regija.

Kot je pojasnil dr. Boštjan Brezovnik z mariborske pravne fakultete, ki vodi strokovno skupino, so ob oblikovanju novega predloga prisluhnili tudi lokalnim okoljem in na tej osnovi oblikovali nov predlog desetih pokrajin, ob tem pa bi imeli mestni občini Ljubljana in Maribor poseben status. Ti dve občini namreč dosegata standard sto tisoč prebivalcev, obe mesti sta urbani središči mednarodnega pomena in se ob ustrezni pravni ureditvi lahko intenzivneje vključujeta v pokrajine na svojih območjih.

Pri oblikovanju predloga o pokrajinah sodelujejo tudi združenja občin. Pomembno je namreč, da proces poteka »od spodaj navzgor«, kot pravijo predlagatelji. Tako bodo predlog v naslednji fazi obravnavali občinski sveti, in ko bo dosežen konsenz z lokalnimi skupnostmi, bo šel model pokrajin na vlado, pa napoveduje koordinator aktivnosti, predsednik državnega sveta Alojz Kovšca.

Po novem predlogu je spremenjena tudi Gorenjska pokrajina, v kateri je bilo po prvotnem predlogu vključenih več občin, ki se po identiteti ne štejejo za gorenjske, denimo Vrhnika in Logatec in tudi več občin na vzhodu, ki so po novem predlogu vštete v osrednjeslovensko. Gorenjska pokrajina je po novem predlogu v primerjavi s prejšnjim torej manjša in vključuje osemnajst občin, ki smo jih že doslej šteli kot gorenjske in tudi sodelujejo v Svetu gorenjskih občin. Sedež Gorenjske pokrajine bi bil v Kranju, sedež pokrajinskega sveta bi bil v Škofji Loki, sedež sveta občin pa na Jesenicah.

Predvideno je, da bi pokrajine začele delovati leta 2023, polno pa bi zaživele do leta 2030.

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

delno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

-1/15

sobota

-2/12

nedelja

0/11

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...