Sogovorniki na Krekovem večeru (od leve): Janez Janša, Lojze Peterle, Erika Jazbar, Marjan Podobnik in Aleš Primc

Krekov večer o Ivanu Omanu

Deveti Krekov večer so v Selcih posvetili letos umrlemu Ivanu Omanu, enemu od očetov samostojne slovenske države. O njem so spregovorili njegovi politični sopotniki: Lojze Peterle, Marjan Podobnik, Janez Janša in Aleš Primc.

Selca – Od leta 2017, ko smo praznovali stoto obletnico smrti Janeza Evangelista Kreka, kulturno društvo s Krekovim imenom v Selcih prireja Krekove večere. Devetega so v petek posvetili Ivanu Omanu, vidnemu človeku slovenske osamosvojitve, ki je svoj program črpal tudi iz Krekove dediščine, nauke in spoznanja mu je posredoval njegov politični vzgojitelj dr. Ivan Dolenec iz Sopotnice, »Jamnikov stric«, kot ga je imenoval Ivan Oman v svojem prispevku v Loških razgledih 64/2017. Krek je deloval na verskem, kulturnem, političnem, gospodarskem in socialnem področju, se zavzemal za malega človeka in bil pobudnik zadružništva na Slovenskem. Njegova načela solidarnosti in temelje, kako bi morala biti organizirana slovenska država, je povzel tudi Ivan Oman. O tem je v nabito polni župnijski dvorani v Selcih v uvodu spregovoril župan Anton Luznar, za njim Andreja Ravnihar Megušar iz Kulturnega društva J. Ev. Kreka in Janez Oman, Ivanov sin in naslednik na njegovi kmetiji v Zmincu. Navzoče je pozdravil tudi gostitelj, župnik Damjan Prošt.

Pogovor z gosti Janezom Janšo, Lojzetom Peterletom, Marjanom Podobnikom in Alešem Primcem, ki so nizali osebne spomine na Ivana Omana in njegovo zgodovinsko vlogo, je povezovala časnikarka Erika Jazbar, ki je med drugim tudi soavtorica knjige Ivan Oman: za naš dragi dom in rod. Aleš Primc se je spomnil, kako je Ivana Omana sredi devetdesetih let vprašal, ali je vesel, ker imamo v Sloveniji svobodo in demokracijo. Svobodo da, demokracije pa ne bo še petdeset let, je tedaj dejal Oman, Primc pa upa, da se bo vendarle uveljavila hitreje. Demokracijo namreč pričakuje z zmago politične opcije, ki ji pripadajo štirje sogovorniki Krekovega večera. Marjan Podobnik je Ivana Omana spoznal prek politike in družine (poročen je namreč z Omanovo hčerko) in je hvaležen za vse, kar se je od njega naučil. Oman je bil po njegovih besedah troje: kmet v najžlahtnejšem pomenu besede, kristjan in domoljub. Vse te vrednote je živel in zaradi tega so ga ljudje cenili. Lojze Peterle se je spomnil oktobra 1989, ko so se pri Omanu doma v Zmincu zbrali privrženci slovenske pomladi, se dogovorili, da se povežejo v zvezo, ki je pozneje dobila ime Demos, in se pogovarjali o skupnem programu na prvih demokratičnih volitvah. »O Ivanu Omanu nisem slišal ene same grde besede, tudi njegovi politični nasprotniki so mu priznavali osebnostno integriteto,« je dejal Peterle. Tudi Janez Janša se je spominjal leta 1989, ko so nastajale nove demokratične stranke (takrat še zveze) in so jih želeli dati pod okrilje tedanje družbenopolitične organizacije SZDL. Spomnil se je okrogle mize Jožeta Smoleta, ki so jo predstavniki novih zvez na Omanovo pobudo zapustili, saj so ocenili, da stara oblast zgolj zavlačuje procese demokratizacije. Oman je bil eden od petih članov kolektivnega predsedstva Slovenije in edini, ki ni podpisal deklaracije o razorožitvi, je dejal Janša. Ko se je spominjal obdobja osamosvojitve, je razblinil tudi mit o takratni enotnosti politike. Pač pa je plebiscit pokazal na prepričanje večine Slovencev o samostojnosti države. Po njegovem mnenju še danes veliko Slovencev misli enako, žal pa ni prišlo do uveljavitve sprememb, ki so jih ljudje pričakovali.

Sogovorniki so razmišljali tudi o aktualnih temah: o krščanskih vrednotah, o vlogi kristjana v politiki in družbi, o poti do demokratizacije družbe, o uveljavljanju evropskih vrednot in tudi o tem, zakaj desni politični opciji nikoli ne uspe zmagati in sestaviti vlade in zakaj volivci vselej verjamejo »kratkoročnim« strankam in jih izvolijo. Aleš Primc denimo meni, da so volivci neinformirani, Janez Janša pa je odgovor strnil v pet točk, ki bi jih morali izpolniti za dosego demokratičnih sprememb: odpraviti cenzuro, zagotoviti možnost soočenja argumentov na javnem prostoru, odpraviti finančne in gospodarske monopole, odpraviti imunitete za »pravoverne« in zagotoviti vladavino prava, ukiniti privilegije samooklicane elite in prepovedati totalitarne rituale.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 57 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

RAZSTAVE / Tržič, 21. marec 2024

Pazi, kam stopiš

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.