Umetnik Ivo Mršnik in kuratorka razstave Saša Bučan ob sliki iz cikla Glave / Foto: Marko Kumer

Črte in pike od portreta do zapredka

V četrtek so v Galeriji Miha Maleš v Kamniku odprli razstavo risb in grafik akademskega slikarja in grafika Iva Mršnika. Avtor je v naslov male pregledne razstave svojih del zapisal Nekaj črt in kakšna pika.

Kamnik – V četrtek so v Galeriji Miha Maleš odprli zadnjo iz cikla letošnjih likovnih razstav. Potem ko so v letošnje leto vstopili z veliko spominsko razstavo kamniškega rojaka Ivana Vavpotiča in spomladi nadaljevali z obsežno razstavo starejših in aktualnih del še enega Kamničana Dušana Sterleta, jeseni pa se je z najnovejšo likovno produkcijo predstavil Herman Gvardjančič, pa drugo desetletje tisočletja zaključujejo z razstavo Iva Mršnika, ki se v Kamniku v takem obsegu predstavlja prvič. »Lahko bi rekli, da gre za malo pregledno razstavo, saj sva s slikarjem pripravila izbor del iz njegovega celotnega več kot petdesetletnega opusa,« je v uvod k razstavi, s katero umetnik obeležuje tudi jubilej – osemdeset let, povedala kustosinja galerije umetnostna zgodovinarska Saša Bučan.

Diplomiral je leta 1968 na oddelku za slikarstvo Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kasneje je končal še grafično in slikarsko specialko. Od leta 1978 je bil zaposlen na Pedagoški akademiji, kjer je leta 1998 postal redni profesor za risanje in grafiko. Prejel je več nagrad in priznanj, najbolj prestižna pa je gotovo nagrada Ivane Kobilca, ki jo je Ivo Mršnik prejel leta 2018 za prepričljivo umetniško držo in potovanje s tokom časa, kot je bilo zapisano v obrazložitvi nagrade. Sodeloval je na več kot stotih skupinskih razstavah ter samostojno v vseh pomembnih galerijah slovenskega prostora.

Zavezan črti in risbi

Ivo Mršnik velja za izjemno delavnega umetnika, temu primerno je njegov ustvarjalni opus tudi zelo obsežen. Večinoma gre za grafike in risbe. Le redko je v svoji likovni govorici posegal po drugih tehnikah in materialih. Že vse od ustvarjalnih začetkov je stopil na svojo umetniško pot in zavedno zapečatil svoj odnos do likovnega: zavezal se je piki, črti, liniji in se skorajda popolnoma odrekel barvi. »V risbi je našel popoln izraz, besedo, s katero zapisuje ta neskončni življenjski roman, ki se iz poglavja (cikla) v poglavje spreminja, a vendarle vseskozi ohranja zgodbo. To zgodbo, ki jo videvamo, sicer spremenjeno, dorečeno, a vendarle nezaključeno, je začel razvijati s portreti oziroma figurami v sedemdesetih letih. Tu je šlo v tehničnem smislu za grafični prijem v tehniki litografije,« pojasnjuje Bučanova, v prvem delu razstave pa so med drugim na ogled tudi portreti iz cikla NN, povzeti iz časopisja in z ogljem narisani na neskončni računalniški papir.

Sledijo z ogljem izrisane risbe na velikem formatu. Gre za cikel Glave, katerih fiziognomske lastnosti so sicer še prepoznavne, težko pa bi jih osebnostno okarakterizirali. Od Glav se Mršnik konec osemdesetih let preteklega stoletja preusmeri izven vidnega, realnega in otipljivega. Od tod se začenja razkroj realnega v kaotičen zapredek, ki je samo nadaljevana redukcija zapisa, ki je poprej oblikoval glavo. Riše zapredke in psihograme, kot imenuje trak neskončnih nalepk. V zadnjih ciklih likovnega opusa se tehnično Mršnik iz zanj značilne grafične tehnike vernis mou polašča tako mešanih grafičnih tehnik kot čiste risbe. »Mršnik je zvest lastnemu likovnemu izrazu, hkrati pa tega nenehno spreminja in razvija. Vseskozi lahko sledimo razvoju njegove risbe, ki nikoli ne presahne,« še pove kustosinja razstave, ki bo na ogled vse do meseca maja prihodnje leto.

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

zmerno oblačno
vlažnost: 98 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-3/8

četrtek

-2/6

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.