Vatikan

Vatikan je država in kot verski center krščanstva ena izmed najbolj vplivnih v zahodnem svetu. Vatikan (Stato della cita del Vaticano) je bila prvotno skupina papeških zgradb in cerkva v Rimu, obdana od 9. stoletja z obzidjem. Papeštvo je igralo skozi zgodovino izredno pomembno vlogo, od njegovega vpliva pa je bila odvisna tudi pomembnost Rima, ki je sčasoma postal središče, najprej Evrope, kasneje pa je bil tudi širšega pomena. Nastal je rek: »Vsa pota vodijo v Rim.«

Rimski cesar Oton I. je sicer potrdil obstoj papeške države že leta 962, Italija pa praktično priznava Vatikan kot državo šele od 11. februarja 1929, ko je Musolinijeva vlada sklenila z Vatikanom tako imenovano lateransko pogodbo. Z njo je Italija priznala Vatikan in polno papeško suverenost v središču Rima na desnem bregu Tibere, z okoli 1025 prebivalci. Laterantsko pogodbo je sklenil papež Pij IX., potem ko so se odnosi med Vatikanom in Italijo zelo zaostrili, ker papež ni priznal priključitve Rima in ozemlja nekdanje srednjeveške države k Italiji.

S pogodbo (konkordatom) in finančno koncenzijo je bil Vatikan priznan za povsem samostojno državo pod oblastjo papeža, vendar v miniaturni velikosti 44 hektarjev. S konkordatom pa je rimskokatoliška vera postala edina državna vera. Italija je Vatikanu izplačala veliko vsoto v gotovini in vrednostnih papirjih in tako poravnala zahtevano odškodnino. Vatikan ima svojo železniško in radijsko postajo, poštno službo, svoj denar ... Za politične zadeve skrbi državni sekretar, vodilni organi pa so še kongregacije, posamezni uradi in tribunali. Papež je vrhovni poglavar in njegova oblast je formalno neomejena.

Jedro državice je papeška palača, ki so jo začeli zidati leta 1146, dokončali pa šele v 14. in 15. stoletju. Sestavljajo jo številne stavbe in dvorane, v katerih hranijo veliko umetniških in kulturnih dragocenosti. Pod vatikansko upravo je še 13 cerkva in mnogo drugih ustanov v Rimu in Italiji. Dne 19. februarja 1984 je bil med Vatikanom in Italijo sklenjen popravek lateranskega sporazuma, ki je še bolj omejil vatikanske ugodnosti in pravice. Spremembe so se nanašale predvsem na razmerje med cerkvijo in državo. Katoliška veroizpoved ni več edina priznana veroizpoved v Italiji.

Anekdote slavnih

Aleksander Dumas starejši je bil eden najplodovitejših pisateljev vseh časov, saj je izdal okoli 1200 knjig. Literarni zgodovinarji trdijo, da mnogih ni napisal sam, ampak so jih po njegovih navodilih mladi pisatelji. Ko je nekoč spet izšel eden njegovih romanov, je Aleksander Dumas srečal sina in ga vprašal: »Si prebral mojo najnovejšo knjigo?« Sin mu je odgovoril: »Ne, pa ti?«

Nemški kancler Konrad Adenauer je zaupal svojim strankarskim kolegom svoje izkušnje: »Nikoli se ne prepirajte z otroki in časniki! Otroci vržejo na koncu kamen, časniki pa imajo vedno zadnjo besedo!«

Smeh ni greh

Sodnik: »Moža pa vam res ni bilo treba kar ubiti.« – »Sam je to hotel. Rekel mi je, da bom prišla do krznenega plašča samo preko njegovega trupla.«

V poznih nočnih urah pristopi k sosednji mizi bujna svetlolaska in reče neznanemu moškemu: »Vso noč ste me slačili s pogledi. Prosim, če me oblečete, ker moram domov.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

delno oblačno
vlažnost: 71 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/18

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...