Smučarska čelada je obvezna za mlajše od štirinajst let, njeno uporabo pa priporočajo vsem smučarkam in smučarjem. / Foto: Gorazd Kavčič

Pogoste smučarske nesreče

V zadnjih tednih skoraj ni bilo dneva, ko ne bi poročali o nesrečah na smučiščih, zato policisti znova opozarjajo na mednarodna pravila varnega smučanja.

Kranj – Na začetku tega meseca je umrl deskar, ki se je nekaj dni prej poškodoval pri padcu na smučišču v Kranjski Gori. Policisti so prejšnji teden obravnavali trk med deskarjem in smučarjem, ki sta nenadoma zapeljala drug proti drugemu, smučarka pa je trčila v drugega smučarja, ki je stal pred sedežnico ...

To je le nekaj policijskih poročil o nesrečah na smučiščih v zadnjih tednih, pri večini pa je šlo za hude ali lažje poškodbe, ki bi jih bilo z upoštevanjem pravil varnega smučanja in upoštevanjem pravil na smučiščih moč preprečiti.

»Poleg užitka prinaša smučanje tudi določeno tveganje. Velik porast števila obiskovalcev na smučiščih, novi načini in tehnike smučanja in drsenja na snegu pa tudi novi pripomočki, dodatna oprema, slaba ozaveščenost, predrznost in neprevidnost številnih uporabnikov belih strmin so privedli do povečanja števila poškodb,« pravijo policisti.

Deset mednarodnih vedenjskih pravil

Ker so se začele počitnice in so smučišča še bolj obremenjena, je še posebno pomembno, da upoštevamo pravila varnega smučanja FIS.

Prvo pravilo govori o obzirnosti, kar pomeni, da se na smučišču moramo obnašati tako, da ne ogrožamo oziroma poškodujemo drugega. Drugo pravilo govori o smučarskem znanju in poudarja, da smučar ne sme voziti na pamet. Hitrost mora prilagoditi svojemu znanju, razmeram na smučišču in gostoti smučajočih. Tretje pravilo poudarja izbiro smučine, kar pomeni, da mora hitrejši smučar izbrati smučino tako, da ne ogroža smučarjev pred seboj. Četrto pravilo FIS je namenjeno prehitevanju in pravi, da smučar sicer lahko poljubno prehiteva, vendar v taki razdalji, da ima prehitevani dovolj prostora za smučanje. Peto pravilo govori o tem, da mora smučar, predno odsmuča po progi, pogledati navzdol in navzgor, ali je varno zanj in za druge. Šesto pravilo pravi, da se smučar ne sme ustavljati na zahtevnejših delih smučišča, razen v sili, vendar naj se čim prej umakne. Sedmo pravilo poudarja, da sme smučar za vzpenjanje ali sestopanje uporabiti le rob smučišča. O tem, da se smučar mora naučiti in spoštovati signalne in prometne oznake na smučiščih govori osmo pravilo FIS. Pomembno je tudi deveto pravilo, ki govori, da je pri nesreči smučar dolžan po svojih močeh pomagati ponesrečencu. Deseto pravilo pravi, da se mora smučar (kot udeleženec ali priča, odgovoren ali ne) pri nesreči pustiti legitimirati.

Upoštevanje vseh teh pravil je letos še toliko pomembnejše, saj je na večini naših smučišč malo snega, zato so proge ozke in marsikdaj tudi poledenele.

Čelada je priporočljiva za vse

»Naj bodo dnevi, namenjeni sprostitvi, zabavi in športu, res prijetni. Za red in sožitje na smučišču smo odgovorni vsi,« pravijo policisti in opozarjajo, da je pomembno tudi, da na smučišču uporabljate čelado in drugo zaščitno opremo. Zaščitna smučarska čelada je obvezna za otroke, mlajše od 14 let, njena uporaba pa je priporočljiva tudi za odrasle.

»Prilagodimo hitrost in način smučanja svojim izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram. Posebej pozorni bodimo na otroke in smučarje ali deskarje novince, smučajmo pa le na označenih in urejenih smučarskih progah. Kdor ne smuča, naj za hojo uporablja le rob smučišča,« tudi svetujejo policisti in dodajajo, da je smučanje pod vplivom alkohola ali mamil skrajno neodgovorno in nevarno za lastno življenje in življenje drugih na smučišču.

Poskrbimo za varnost opreme

Na smučišču ali parkirišču ne smemo pozabiti na svojo opremo. »Pazimo na svojo smučarsko opremo in je ne odlagajmo tako, da bi ostala brez nadzora. Prav tako je treba paziti na druge vredne predmete, ki jih imamo s sabo,« svetujejo policisti in dodajajo, da v vozilih ne puščajmo nobenih vrednih stvari.

Oddajte svoj komentar

Kranj 27°

pretežno jasno
vlažnost: 32 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

6/28

nedelja

10/25

ponedeljek

10/15

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

DELAVNICE / Šenčur, Tupaliče, 16. april 2024

Muzicirajmo skupaj, kulinarična delavnica

IZLETI / Cerklje, 16. april 2024

Planinski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...