Nastja Merc in Nuša Černe s skupino mladih, vključenih v program PUM-O / Foto: Gorazd Kavčič

Dvajset let podpore mladim

PUM-O, zelo uspešen program projektnega učenja mlajših odraslih, v okviru Ljudske univerze Radovljica deluje že dvajset let. Predana in strokovno izurjena ekipa mentoric za pomoč mladim.

»Mladim je pomembno, da zaključijo šolo, pa če še tako vztrajno trdijo drugače. Občutek, da nekaj zmorejo, jim daje moči za naprej.«

Radovljica – »Prišla sem kot izgubljena najstnica, zmedena hči in drzna upornica. Danes se vračam na obisk kot najdena odrasla, ponosna mama in odgovorna oseba. Na Pumu sem našla del sebe. Spoznala sem, kaj vse me veseli in v čem sem dobra,« je svojo izkušnjo s programom Projektno učenje mlajših odraslih (PUM-O) opisala ena od nekdanjih uporabnic. V dvajsetih letih, odkar program, v katerega so vključeni mladi, ki niso zaposleni oziroma so prekinili šolanje, deluje v okviru Ljudske univerze Radovljica, so v njem našli novo moč in življenjske veščine številni mladi z Gorenjske. Samo lani je bilo v program vključenih 36 uporabnikov, trenutno jih v prostore Mladinskega centra Kamra prihaja osemnajst, njihova povprečna starost pa je sedemnajst let.

»Mladi, s katerimi delamo, so najbolj ranljiva populacija. To so tisti, ki izpadejo iz šolskega, socialnega in zdravstvenega sistema. Mi smo zadnja mreža, ki jih ujame, edini program, ki je v Sloveniji namenjen prav njim,« je povedala vodja radovljiškega programa Pum-O Nastja Merc. Na Gorenjskem program deluje še v Škofji Loki, radovljiški pa prav v tem mesecu obeležuje dvajsetletnico neprekinjenega delovanja.

Na Pum, kot mu enostavno rečejo, mladostnike običajno napotijo na zavodu za zaposlovanje, pa tudi šole, starši, centri za socialno delo in zdravstvene ustanove. »Z mladim človekom v stiski, ki pride k nam, najprej zgradimo oseben, topel odnos. Nudimo mu varno okolje, kjer je sprejet tak, kot je. Šele ko začuti, da ga imamo iskreno radi v dobrih in slabih trenutkih, da delamo izključno njemu v dobro, lahko začnemo graditi naprej: pogovorimo se o tem, kaj si želi v življenju početi, ugotovimo, kje so njegovi interesi, katere so njegove močne in katere šibke točke. Pomagamo pri iskanju zaposlitve ali nadaljevanju šolanja; storimo vse, da ga lahko zaključi šolanje,« pojasnjuje mentorica Nuša Černe. »Veste, mladim je zelo pomembno, da zaključijo šolo, pa če še tako trdijo drugače. Občutek, da nekaj zmorejo, jim daje ogromno moči. Po drugi strani pa je neuspeh v šoli pogosto posledica težav v vsakodnevnem življenju. Te jim poberejo toliko energije, da je za šolsko delo ne ostane nič več.«

Program Pum-O, zato poudarja Nastja Merc, je šola za življenje, saj njihovi »učenci« skupaj z mentorji ne predelujejo zgolj šolske snovi, ampak se učijo tudi o družbenih problematikah, o rednosti, točnosti in organiziranosti, o sprejemanju, celo o financah. »Pum vsekakor temelji na celostnem pristopu, je kot krog, ki se na koncu, če gre vse po sreči, sklene, mladostnik pa lahko od tam dalje svoje življenje samostojno pelje naprej.«

Lani je bila na nacionalni ravni opravljena evalvacija programa, iz katere izhaja, da so mladi, vključeni v program, zelo uspešni pri vstopu na trg dela, prav tako pa tudi na pri zaključevanja šolanja. Uspešnost programa na področju zaposlovanja je 25, na področju izobraževanja pa 40 do 50-odstotna. Program sofinancirata država prek Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Evropska unija iz sredstev Evropskega socialnega sklada. Že vsa leta pa program sofinancira večina zgornje-gorenjskih občin, s financerji pa načeloma dobro sodelujejo. Upajo, da bo tako tudi v prihodnje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

zmerno oblačno
vlažnost: 40 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/17

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...