Upokojenci z najnižjimi pokojninami bodo aprila prejeli od 130 do 300 evrov solidarnostnega dodatka. Slika je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

V gospodarstvu zadovoljni z ukrepi

Vlada bo predvidoma danes obravnavala osnutek mega zakonskega paketa, ki ga je začrtala v smernicah ukrepov za omilitev posledic epidemije bolezni covid-19 za prebivalce in gospodarstvo.

Premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj sta v torek poudarila, da je finančni sistem stabilen in da je v proračunu dovolj denarja za spopad z epidemijo koronavirusa.

Ljubljana – Prvi odzivi gospodarstva na približno dve milijardi evrov vredne ukrepe, ki jih je predsednik vlade Janez Janša skupaj s pristojnimi ministri javnosti v sklopu načrtovanega mega protikoronskega zakonskega paketa predstavil v torek, so pozitivni. Janša je ob tem povedal, da je vlada že začela pripravljati smernice tudi za drugi protikoronski zakonski sveženj s poudarkom na izboljševanju likvidnosti.

Ukrepi iz zakonskega svež­nja bodo veljavni do 31. maja, lahko jih še podaljšajo.

»Naš cilj je, da zagotovimo delovna mesta in likvidnost podjetij. Ne sme se zgoditi, da bi kakšno podjetje propadlo, a ga z ukrepi lahko rešimo,« pa je ob predstavitvi ukrepov za pomoč gospodarstvu dejal resorni minister Zdravko Počivalšek in državljane pozval, naj kupujejo domače izdelke, ker bodo s tem pomagali domačemu gospodarstvu po koncu krize čim hitreje zadihati s polnimi pljuči.

Janša je med drugim napovedal, da bo država z namenom ohranitve delovnih mest prevzela plačilo socialnih prispevkov za vse zaposlene na čakanju na delo, zdravstvena blagajna pa bo že od prvega dne bolniške odsotnosti prevzela izplačilo nadomestil. Zaposlenim v kritičnih dejavnostih se ob tem obeta izplačilo dodatka za nevarno delo oz. za dodatne obremenitve v razponu od deset do dvesto odstotkov osnovne plače, podoben ukrep pa je premier priporočil tudi zasebnemu sektorju. Pripravljajo se tudi ukrepi za ohranitev delovanja podjetij, med drugim bo država prevzela vplačilo vseh prispevkov za pokojninsko zavarovanje za zaposlene, ki ostanejo na delovnem mestu.

Dodatek za upokojence

Vlada je določila tudi ukrepe za izboljšanje socialnega položaja ljudi. Tako ne bo treba plačevati javnih storitev, ki se v tem času ne izvajajo, status delavcev, ki ne delajo zaradi višje sile, na primer zaradi varstva otrok in nezmožnosti prihoda na delo, pa bo izenačen s statusom delavcev na čakanju. Vsem, ki bodo med epidemijo izgubili službo, bo od prvega dne avtomatično pripadlo nadomestilo za brezposelnost. Pomagali bodo tudi upokojencem z najnižjimi pokojninami, saj bodo tisti s pokojnino, nižjo od 700 evrov, 15. aprila prejeli solidarnostni dodatek od 130 do 300 evrov.

Samozaposleni, ki zaradi krize ne morejo opravljati dejavnosti ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu in bodo razglasili prizadetost zaradi krize, bodo upravičeni do mesečnega temeljnega dohodka v višini 70 odstotkov neto minimalne plače, socialne prispevke jim bo v tem času plačevala država.

Napovedani so tudi ukrepi za izboljšanje likvidnosti podjetij in pomoč znanstvenoraziskovalnim projektom za boj z epidemijo. Vzpostavila se bo garancijska shema, ki bo omogočila odkup terjatev do slovenskih podjetij. Država bo zagotovila ustrezna sredstva z dokapitalizacijo oziroma poroštvom za izvedbo. Zamrzneta se plačilo akontacije davka od dohodkov pravnih oseb in plačilo davka na dohodek iz dejavnosti za samostojne podjetnike. Plačilni roki za plačila zasebnim dobaviteljem iz javnih sredstev se skrajšajo na osem dni. Del neizkoriščenih sredstev iz Evropskega socialnega sklada bodo usmerili v pomoč podjetjem in institucijam, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem cepiva, zdravila in zaščitne opreme za obvladovanje posledic koronavirusa.

Funkcionarske plače ter vse sejnine in druga denarna nadomestila za člane nadzornih svetov v gospodarskih družbah v večinski državni lasti se bodo za čas epidemije znižale za trideset odstotkov, je še napovedal Janša. Iz tega je zaradi odločitve ustavnega sodišča izvzeto sodstvo, ki pa ga je predsednik vlade prav tako pozval k znižanju plač.

Vlada je sprejela tudi vrsto smernic za izdelavo ukrepov za pomoč kmetijstvu, je nadaljeval premier. Kmetje, ki zbolijo za covidom-19, bodo prejeli pomoč za nezmožnost dela v višini osemdeset odstotkov minimalne plače, upravičeni bodo tudi do odpisa pokojninskih prispevkov in finančne podpore zaradi padca cen ...

Zadovoljni v gospodarski zbornici ...

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so ocenili, da predlagani ukrepi sledijo potrebam gospodarstva in večinoma prinašajo učinkovite, hitre in enostavne rešitve. »Pozdravljamo, da se država zaveda resnosti položaja, v katerem se je znašlo slovensko gospodarstvo. Likvidnostni krč podjetij bo omilila s prevzemom socialnih prispevkov, stroškov bolniške odsotnosti prizadetih in tudi z garancijsko shemo za terjatve. Ti ukrepi naj čim hitreje zaživijo v praksi,« je dejal predsednik zbornice Boštjan Gorjup in dodal, da Slovenija sledi državam, ki v tem času svoja gospodarstva ohranjajo z močnimi podporami. Na GZS pričakujejo, da bodo v naslednjem paketu ukrepov vzpostavljeni tudi učinkoviti mehanizmi za sveže kreditiranje podjetij po vzoru drugih držav ter zavarovanje izvoznih poslov. »Le tako bo omogočen obstoj podjetij v času drastičnih upadov prihodkov in njihov hiter zagon po umiritvi epidemije,« je poudaril Gorjup.

... in tudi v obrtni zbornici

V Obrtno-podjetniški zbo­rnici Slovenije (OZS) so zadovoljni, da je vlada prisluhnila tudi njihovim predlogom za pomoč malemu gospodarstvu. »Od kondicije gospodarstva je odvisno, kako hitro si bomo opomogli po koncu epidemije. Tudi vlada je s predstavljenimi ukrepi pokazala, da se zaveda tega dejstva,« je dejal predsednik OZS Branko Meh. Med drugim jim je vlada prisluhnila s predlaganim odpisom prispevkov samozaposlenim, ki bodo prejemali tudi mesečni temeljni dohodek v višini sedemdeset odstotkov minimalne plače. Pozdravili so tudi odpravo določila, da plačo delavcem sofinancira država le takrat, ko ima podjetje na čakanju trideset odstotkov zaposlenih, ter sprejetje ukrepa, da bo za delavce, ki delajo v tem obdobju, država krila prispevke za pokojninsko zavarovanje.

»Država po novem krije osemdeset odstotkov plač zaposlenih, ki so na čakanju na delo. Naš predlog je še vedno, da breme plač delavcev v celoti nosi država,« poudarjajo v OZS, kjer so zadovoljni tudi z ukrepi za ohranjanje likvidnosti. »Če nič ne ustvariš, ne moreš ničesar dati. Stroški podjetja, tudi če je to zaprto, niso le plače zaposlenih in krediti, ampak so tu še drugi stroški, ki jih podjetje mora plačevati. Tu so še najemnine, komunalni prispevki, voda, elektrika, NUSZ ...« je opozoril Meh.

V naslednjem mega paketu v OZS pričakujejo še konkretnejše ukrepe za ureditev plačilne nediscipline in neposredne finančne spodbude panogam, ki bodo zaradi epidemije utrpele največ škode.

Oddajte svoj komentar

Kranj -6°

pretežno jasno
vlažnost: 96 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

-13/-3

sobota

-20/0

nedelja

-15/5

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Dovje, 20. januar 2024

Čaj za dva

PRIREDITVE / Reteče, 20. januar 2024

Ponovoletni koncert

PRIREDITVE / Breznica, 20. januar 2024

Hodnik in otroška predstava O začaranem žabcu

GLEDALIŠČE / Visoko, 20. januar 2024

Norčije v spalnicah

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 03:52, 20. januar

Lepo. Kdaj bodo zgradili najemniška stanovanja za mlade v Radovljici? Gradijo se samo stanovanja za elito. Koliko neprofitnih stanovanj so ž...

V Dražgošah poziv k miru / 10:50, 17. januar

"Sporočilo Dražgoš je resnica! Da svoboda ni samoumevna, temveč izborjena. Kot so se zanjo borili partizani Cankarjevega bataljona. Na svobo...

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 22:55, 16. januar

Na avtocestnem priključku Šenčur je kakih 10 govedi in kakih 20 drobnice. Te živali nimajo nobenega zavetnega prostora. No, trenutno jih mra...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 09:56, 16. januar

Oh, Rozalija, Slovenijo so pokradli in izropali izključno LEVI neokapitalisti (bivši komunistični aparatčiki), ki so se hoteli važiti s svoj...

Zdravniki stavkajo, ljudje pa čakajo / 18:59, 14. januar

Problem je v tem, da zdravniki sami namerno ustvarjajo čakalne vrste. Če ne bi bili samoplačniki takoj na vrsti z obravnavo ali posegi, bi č...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 13:28, 14. januar

Pa sej tud v EU ni vse slabo, kakšen bo konec te jebene tvorbe bomo še videli? Mogoče..

Zgorel v ognju groze / 13:26, 14. januar

L. 43 bi domobranski pesnik že lahko vedel, da bo pesmi kmalu konec...