Vse stranke morajo ob vstopu v sodno stavbo še vedno upoštevati preventivne ukrepe za varovanje zdravja zaradi koronavirusa. / Foto: Simon Šubic

Sodišča vročajo odločbe tudi v nenujnih zadevah

Strankam, ki prejmejo sodno odločbo, ni treba storiti ničesar, saj roki v času epidemije covida-19 oziroma do preklica ne tečejo.

Kranj – Sodišča so prejšnji teden spet začela vročati odločbe tudi v nenujnih zadevah, a ker v času epidemije roki ne tečejo, ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič pojasnjuje, da strankam, ki bodo prejele odločitev sodišča, ne bo treba storiti ničesar. »Za stranke to pomeni, da so se z zadevo seznanile, še vedno pa niso dolžne storiti ničesar, če tega ne želijo. Roki bodo namreč začeli teči prvi naslednji dan, ko bodo prenehali veljati posebni ukrepi, kar bo tudi javno objavljeno. Ne glede na vse omenjeno pa lahko stranke tudi v tem času opravijo posamezna dejanja, če tako želijo, in s tem pospešijo sam sodni postopek,« so pojasnili na vrhovnem sodišču.

Sodišča so od 16. marca opravljala naroke in odločala samo v nujnih zadevah, vse od 29. marca pa je v veljavi tudi zakon o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni covid-19, po katerem ti roki ne tečejo. A čeprav so sodišča v preteklih slabih dveh mesecih odločala le v nujnih zadevah, so po besedah ministrice veliko dela opravila tudi pri nenujnih postopkih, zato so zdaj omogočili, da svoje odločitve sporočijo strankam.

Na področju izvršb lahko sodišče tudi v nenujnih zadevah, ki so se začele pred epidemijo, izdaja sklepe o izvršbi in zavarovanju in jih izroča strankam. Sodišče lahko od prejšnjega tedna tudi v klasičnih civilnih oziroma pravdnih postopkih izda sodbo in jo vroči strankam, če so v nenujni pravdi še pred uvedbo ukrepov zaključili narok za glavno obravnavo. Enako lahko določajo v primerih vpisov v zemljiške knjige, ki tudi sodijo med nenujne zadeve. V postopkih zaradi insolventnosti se novi postopki še vedno ne bodo začeli, lahko pa se nadaljujejo tisti postopki, ki so bili začeti pred epidemijo, če bo tako odločil predsednik vrhovnega sodišča.

Sklepe in odločbe ter druge dokumente tudi v nenujnih zadevah lahko po novem vročajo tudi upravni organi. Vročanje se do prenehanja veljavnosti začasnih ukrepov izvrši z vložitvijo v hišni predalčnik, poštni predal ali v »običajen« elektronski predal, zato naslovniku ne bo treba podpisovati vročilnic, povratnic ali drugih dokumentov o vročitvi. Vročitev bo veljala za opravljeno šesti oziroma dvajseti delovni dan od dneva odpreme, ki bo označena na pisanju, odvisno od tega, ali se vročanje opravlja v Republiki Sloveniji ali izven nje.

V nenujnih zadevah so ponovno možne tudi ustne obravnave (na primer v postopku izdaje gradbenega dovoljenja). Presojo o tem, ali se bo ustna obravnava izvedla, v vsakem posamičnem primeru opravi organ. Pri tem mora poskrbeti za ustrezne zaščitne ukrepe za preprečitev okužbe udeležencev, da ne bo ogroženo njihovo zdravje in življenje.

V sodnih stavbah sicer še vedno veljajo preventivni ukrepi za preprečitev širjenja okužbe s koronavirusom, zato morajo vabljene stranke na sodišče priti petnajst minut prej. Če imajo znake okužbe ali so v karanteni, morajo o tem sodišče predhodno obvestiti. Ob vstopu v sodno stavbo morajo razkužiti roke, gibajo pa naj se izključno pred in v prostoru, ki je naveden na vabilu. Razen v nujnih zadevah v času trajanja posebnih ukrepov stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe vloge vlagajo le po pošti ali preko portala eSodstvo v postopkih, kjer je to omogočeno. Za komunikacijo s sodišči naj stranke uporabljajo elektronske naslove in telefonske številke v času uradnih ur sodišč.

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-4/13

torek

6/16

sreda

6/13

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...