Tudi boni za dopust v Sloveniji

Tretji protikoronski zakon med ukrepi za pomoč slovenskemu turizmu in gostinstvu predvideva tudi bone v višini dvesto evrov, ki bi jih prejeli redno zaposleni in samozaposleni, stari vsaj osemnajst let.

V Turistično gostinski zbornici Slovenije so zadovoljni, da je vlada že potrdila veliko predlaganih ukrepov za pomoč turistični dejavnosti, ki ustvari dvanajst odstotkov BDP. Ob tem ocenjujejo, da so nujni dodatni ukrepi za pomoč domačemu turizmu podaljšanje ukrepa čakanja na delo od doma vsaj do konca leta, sofinanciranje skrajšanega delovnega časa vsaj do konca leta, sofinanciranje fiksnih stroškov poslovanja ter financiranje izvedbe higienskih priporočil in varnostnih ukrepov.

Kranj – Vlada pripravlja tretji protikoronski paket ukrepov za pomoč gospodarstvu, ki so ga včeraj usklajevali tudi s socialnimi partnerji. Osnutek zakona po poročanju STA med drugim predvideva posebno pomoč gostinstvu in turizmu, prinaša shemo skrajšanega delovnega časa, razširili pa naj bi tudi nabor upravičencev do državne pomoči. Do nje bi bili po novem upravičeni tudi izvajalci socialnovarstvene storitve pomoči na domu, ki so jim prihodki zaradi epidemije upadli vsaj za petino, dodatek za nevarnost pa naj bi se priznal še zasebnim izvajalcem institucionalnega varstva in pomoči družini na domu.

Po predlogu ministrstva za delo naj bi bili delodajalci, ki vsaj desetim odstotkom zaposlenih ne bodo mogli zagotavljati devetdesetih odstotkov dela, upravičeni do subvencioniranja skrajšanega delovnega časa na od 20 do 36 ur tedensko, pri čemer bi subvencije znašale od 448,52 do 112,13 evra. Milijardo evrov vreden ukrep naj bi veljal od 1. junija do najdlje 30. novembra, financiran pa naj bi bil z evropskimi sredstvi.

Do 31. decembra naj bi se za deset odstotkov minimalne plače zvišale subvencije plač za invalide. Zaradi pomanjkanja sezonskih delavcev v kmetijstvu naj bi letos tujim delavcem delovno dovoljenje podaljšali z 90 na 150 dni, na kmetijskem ministrstvu pa predlagajo še podaljšanje nadomestila za kmete, ki imajo zaradi epidemije covida-19 manjše prihodke, do konca leta. Prostovoljni in nepoklicni pripadniki za zaščito, reševanje in pomoč naj bi bili upravičeni do nezgodnega zavarovanja in povračila neposrednih stroškov pri opravljanju nalog ter dodatka za nevarnost v višini deset evrov dnevno.

Ministrstvo za gospodarstvo med drugim predlaga podaljšanje ukrepa čakanja na delo za en mesec (do konca junija) za delavce v gostinstvu in turizmu, za spodbujanje dodatne potrošnje v domačem turizmu pa razmišljajo tudi o bonih v višini 200 evrov, ki naj bi jih prejeli vsi polnoletni redno zaposleni in samozaposleni. Boni naj bi bili veljavni ali do 31. decembra 2020 ali do 28. februarja 2021, za ukrep, ki naj ne bi vplival na izplačila regresa, pa bi država namenila največ dvesto milijonov evrov.

Med predlaganimi ukrepi je tudi odlog plačila najemnine ali podaljšanje najemnega razmerja za poslovne stavbe in poslovne prostore, v katerih se opravljajo dejavnosti, ki so bile v času epidemije delno ali v celoti prepovedane, in sicer do 1. julija 2021. Upravljavci žičniških naprav naj bi prejeli finančno pomoč med tisoč in 12.200 evri, kot pomoč Smučarski zvezi Slovenije pa predlagajo tudi vrednotnice za vstopnice, ki so bile prodane za ogled odpadlih tekem v Kranjski Gori in Planici, unovčljive v dveh letih.

Ministrstvo za okolje za rešitev težav s presežno odpadno embalažo predlaga, da bi v primeru, ko neka pristojna družba ne bi prevzela embalaže v predpisanem roku, izvajalec javne službe embalažo ob izvedbi javnega razpisa oddal izvajalcu obdelave odpadkov, stroške pa bi pokrila država. Ukrep, ki naj bi letos stal petnajst milijonov evrov, bi trajal do sistemske rešitve.

Okoljsko ministrstvo predlaga tudi več ukrepov za pospešitev pridobivanja gradbenih dovoljenj, med drugim bi zaostrili pogoje za sodelovanje naravovarstvenih in okoljevarstvenih organizacij v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

pretežno jasno
vlažnost: 96 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

2/18

sobota

3/12

nedelja

-3/15

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...