Danes ne govorimo več o zmernem ali zdrevem pitju alkohola, govorimo le o manj tveganem, tveganem ali škodljivem pitju in o zasvojenosti, opozarjajo strokovnjaki. / Foto: Tina Dokl

Vprašajmo se, kako pijemo

Glavi namen projekta z naslovom Skupaj za odgovorno pitje alkohola je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitje alkohola ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja.

»Meja za manj tvegano pitje je za moške in ženske različna: ne več kot dve merici na dan oziroma 14 na teden za moške in ne več kot ena merica na dan oziroma sedem na teden za ženske (merica pomeni npr. 1 dl vina, 0,3 dl žganja ali 2,5 dl piva), ob tem pa naj bi bili vsaj en dan v tednu povsem brez alkohola, ob eni priložnosti pa naj bi popili največ pet oziroma največ tri merice alkoholne pijače.«

Radovljiški in blejski zdravstveni dom ter Center za socialno delo Radovljica so vključeni v triletni projekt Nacionalnega inštituta za javno zdravje SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola). Osnovna ideja projekta je pri posamezniku vzbuditi pozornost in vprašanje o tem, kakšno je pravzaprav naše pivsko vedenje. Glavi namen projekta je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitje alkohola ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja in vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola v Sloveniji.

Sodelujoči v projektu so se prejšnji teden zbrali na enem od rednih srečanj, ki se ga je kot predstavnik policije udeležil tudi Simon Sušanj s Policijske uprave Kranj. »Pozdravljamo in podpiramo vse akcije, ki bi lahko vplivale na zmanjšano uporabo alkohola. Prav je, da ljudje o problematiki na to temo slišijo čim več, ozaveščanje je potrebno, sploh ob dejstvu, da policisti letos beležimo povečano število voznikov, ki sedejo za volan pod vplivom alkohola,« je povedal.

Podpora posameznikom

»Danes ne govorimo več o kulturnem pitju, o zmernem pitju ali pitju ''po pameti'', niti ne govorimo o normalnem ali zdravem pitju alkohola. Govorimo pa o manj tveganem pitju, o tveganem pitju ali pa škodljivem pitju alkohola in o zasvojenosti z alkoholom. Tudi ne govorimo več o odvisnosti, pač pa o zasvojenosti. Pri projektu SOPA želimo nuditi podporo predvsem posameznikom, ki tvegano ali škodljivo pijejo,« poudarjajo tako strokovni delavci Zdravstvenega doma Radovljica.

»Meja za manj tvegano pitje je za moške in ženske različna: ne več kot dve merici na dan oziroma 14 na teden za moške in ne več kot ena merica na dan oziroma sedem na teden za ženske, ob tem pa naj bi bili vsaj en dan v tednu povsem brez alkohola, ob eni priložnosti pa naj bi popili največ pet oziroma največ tri merice alkoholne pijače.«

Slovenci smo visoko na lestvici

Ob tem poudarjajo, da je tvegano pitje tudi vsako pitje alkohola, kadar se pričakuje abstinenca; to pa so nosečnost in dojenje, udeležba v prometu, mladostniki, delo na višini ali s stroji, ob bolezni, ob jemanju določenih zdravil in podobno.

»Evropejci popijemo v povprečju dvakrat več kot drugi prebivalci planeta. Med 25 evropskimi državami Slovenci zasedamo neslavno deveto mesto. Približno sedemdeset odstotkov odraslih med 25. in 74. letom starosti v Sloveniji pije alkohol. Več kot eden od šestih prebivalcev, starejših od 15 let, se vsaj enkrat tedensko tvegano opije,« opozarjajo strokovnjaki. »Posledice pitja alkohola pa se pri posamezniku kažejo kot slabše počutje, poslabšanje zdravja, težave v odnosih – v službi in doma, prometne nezgode, poslabšanje finančnega stanja. Škodljivo pitje alkohola lahko vpliva na celo družino, krhajo se odnosi, lahko pride do nasilja, duševnih težav pri bližnjih in otrocih.«

Izzivov je še veliko

Kot je na srečanju prejšnji teden povedala vodja projekta Petra Može s kranjske enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se projekt sicer konec novembra izteka, zastavljeni cilji pa so že sedaj preseženi. Načrtujejo, da bodo jeseni izvedli še akcijo Dan brez alkohola, ki je spomladi zaradi izrednih razmer ob epidemiji covida-19 odpadla. »Kljub temu smo žal šele na začetku poti do odgovornega pitja alkohola. Zavedamo se, da je izzivov še veliko.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

zmerno oblačno
vlažnost: 98 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

1/18

nedelja

4/13

ponedeljek

5/12

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.