Zbolelo je tudi gospodarstvo

Pred dnevi, ko je Agencija za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) predstavila rezultate lanskega poslovanja slovenskega gospodarstva, se je še enkrat več potrdilo, da pandemija covida-19 ne predstavlja samo zdravstvene krize, ampak tudi gospodarsko. In da so učinki pandemije tako rekoč čez noč močno zamajali temelje gospodarstva, ki je še lani beležilo stabilno rast.

Enako usodo doživlja tudi gorenjsko gospodarstvo. Še lani so namreč gorenjske gospodarske družbe nadaljevale pozitivne trende poslovanja, saj so v primerjavi z letom 2018 povečale obseg poslovanja in poslovno leto zaključile z neto čistim dobičkom. Ustvarile so 7,2 milijarde evrov prihodkov in 333 milijonov evrov neto čistega dobička, dosegle so 44.272 evrov neto dodane vrednosti na zaposlenega.

Lansko poslovanje gorenjskega gospodarstva ni bilo briljantno, bilo pa je še vedno dobro in predvsem ni kazalo nobenih znakov, da bi se rast lahko na hitro ustavila, morda kvečjemu upočasnila. Še največja skrb v premnogih podjetjih – in ni bila majhna – je bilo pomanjkanje delovne sile.

V prvih treh mesecih je sicer gorenjsko gospodarstvo že beležilo negativno rast, predvsem zaradi upada izvoza, a še vedno je bilo dela razmeroma dovolj, dokler ni novi koronavirus marca prestopil tudi slovenske meje. Strogi ukrepi, s katerimi se je Slovenija podobno kot preostali svet spoprijela z zdravstveno krizo, so naposled vodili še v gospodarsko krizo. Mnoge dejavnosti so se povsem ustavile, v drugih, kjer so poslovanje nadaljevali, pa so kmalu, najkasneje maja, zaznali drastičen upad naročil – za polovico in še več. Seveda je manjši del gospodarstva, na primer spletna trgovina, v spremenjenih razmerah koval tudi nadpovprečne dobičke, a pod črto lahko ugotovimo le, da se je tudi gospodarstvo zaradi koronavirusa močno »prehladilo«. Kar je imelo za posledico tudi porast brezposelnosti. Na Gorenjskem je bilo na primer konec maja kar za petdeset odstotkov več registriranih brezposelnih kot lani v tem času.

Podatki o brezposelnosti za junij so sicer že nekoliko bolj optimistični, saj je priliv novih brezposelnih že manjši od odliva. Neki optimizem obstaja tudi v gospodarstvu, a ga hkrati najeda negotovost. Vsem je velika uganka, kaj bodo prinesli naslednji meseci, kaj bo jeseni. Bodo podjetja znova začela prejemati večja naročila? Bomo morda doživeli še drugi val epidemije? Bodo tudi tedaj številni morali prisilno zapreti svoja vrata? Bo država takrat še zmogla podjetjem pomagati prebroditi najhujše čase? Vprašanj je veliko, na odgovore pa bomo morali počakati.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

delno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

5/12

ponedeljek

5/9

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...