Zdaj je tudi pravnomočno: poklicnim gasilcem, tudi kranjskim, pripada za polovico višje nadomestilo prehrane med nočnim delom. / Foto: Tina Dokl

Gasilcem za nočno malico pripada višje nadomestilo

Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je pritrdilo zahtevi Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije, da poklicnim gasilcem med nočnim delom pripada petdeset odstotkov višje nadomestilo za prehrano.

V Gasilsko reševalni službi Kranj pravijo, da spremljajo dogajanje na tem področju in so v stiku z obema gasilskima sindikatoma ter ustanoviteljem Mestno občino Kranj. »Do izplačila moramo počakati zaradi drugega sodnega postopka o istovrstni zadevi, ki poteka v Brežicah. Ta še ni zaključen in je vrnjen nazaj na prvostopenjsko odločanje. Zastaralni rok je pet let in v teh okvirjih se tudi trenutno dogovarjamo,« je razložil direktor zavoda Tomaž Vilfan.

Kranj – V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije pričakujejo, da bodo direktorji gasilskih zavodov upoštevali pravnomočno sodbo delovnega sodišča, po kateri poklicnim gasilcem med nočnim delom pripada petdeset odstotkov višje nadomestilo za prehrano. Prav tako od direktorjev pričakujejo, da bodo premalo plačane nočne malice poravnali za več kot pet let nazaj, kolikor sicer znaša zastaralni rok za terjatve. Po njihovih izračunih gre za dober milijon in pol evrov dolga okoli 800 gasilcem iz trinajstih poklicnih brigad v Sloveniji, ki se vleče že od leta 2006.

Polovični dodatek za prehrano med nočnim delom poklicnim gasilcem po razlagi sindikata pripada na podlagi zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki je bil uveljavljen v letu 2006, a ga doslej delodajalci niso upoštevali. Po besedah sekretarja sindikata poklicnih gasilcev Davida Švarca so direktorje gasilsko-reševalnih zavodov k obračunavanju in izplačevanju višjega nadomestila med nočnim delom prvič pozvali leta 2015, hkrati pa tudi k poplačilu nastalega dolga od leta 2006 naprej.

V sindikatu so sprva od direktorjev dobili pozitivne odzive, da bodo to storili za nazaj, takoj ko bo jasno, kaj zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami določa. V sindikatu so zato sprožili dva individualna delovna spora, v katerih je prvostopenjsko sodišče prisluhnilo argumentom sindikata. Tedaj se je izkazalo, da so bile obljube direktorjev dane s figo v žepu, poudarjajo v sindikatu, saj so se nekateri direktorji na sodbi pritožili in s tem zavlačevali postopek. Po julijski zmagi na ljubljanskem višjem delovnem in socialnem sodišču ter pravnomočnosti ene od omenjenih sodb sindikati zdaj direktorje pozivajo, naj se spomnijo pred leti dane obljube, ravnajo moralno in odgovorno ter poklicnim gasilcem poplačajo ves dolg. Ta naj bi po izračunih sindikata povprečno na gasilca znašal nekaj več kot dva tisoč evrov.

Švarc je še napovedal, da bo sindikat v prihodnjih dneh vsem članom omogočil, da vložijo individualne tožbe, s katerimi lahko zahtevajo poplačilo razlike za obdobje petih let, kolikor znaša zastaralni rok. To je tudi obdobje, za katero so zavodi dolžni poplačati nadomestilo. A direktorje zavodov poziva, »da tehtno premislijo o svojih odločitvah in svojim fantom pogledajo v obraz ter jim pošteno poplačajo vse dolgove, ki so nastali izključno iz njihovega nerazumevanja zakonodaje«.

Kejžar: Sindikat zavaja

»Glede izplačila višjega nadomestila za prehrano, žal, kot že večkrat, sindikat poklicnega gasilstva namerno zavaja javnost ter nas, vse direktorje, predstavlja kot nasprotnike poklicnih gasilcev, kljub temu da nekateri izhajamo iz istih vrst,« odgovarja direktor Gasilsko reševalne službe (GARS) Jesenice Robert Kejžar. Kot je pojasnil, so v dogovoru med sindikatom JZ GARS Jesenice in tedanjim direktorjem višji obračun malice začeli izplačevati že 1. januarja 2015, torej pred več kot petimi leti.

»Glede na to, da so sedaj pričakovanja sindikata, da se začne s povišanim izplačilom malic ter poračunom za pet let, verjetno ni razloga za pripravo izračunov za nazaj. Tudi po pogovoru, ki smo ga imeli z zaposlenimi gasilci – zavedam se, da je treba upoštevati veljavno zakonodajo, ne glede na mnenje zaposlenih –, ni bilo izraženih zahtev ali pričakovanj za poračun prehrane za nazaj. Če pa bo odločeno, da pripadajo dodatki tudi za starejši datum, kot je leto 2015, potem bomo seveda v skladu z veljavno zakonodajo poskrbeli tudi za izplačilo za nazaj,« je razložil Kejžar.

Oddajte svoj komentar

Kranj 18°

pretežno oblačno
vlažnost: 48 %
veter: Z, hitrost: 29 km/h

2/18

sobota

2/12

nedelja

-3/15

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...